Zniszczeniu uległa powierzchnia ok. 2,4 ha przy samej granicy państwa. Dogaszanie zakończyło się po 6 dniach akcji ratowniczej, w której uczestniczyły liczne jednostki PSP, OSP, a także wojsko, strażacy z Niemiec, leśnicy z Nadleśnictwa oraz samoloty gaśnicze, które wykonały aż 13 zrzutów wody.
Akcję utrudniały pokłady torfu i murszu, na których rósł płonący las. W takich warunkach, pomimo pozornego ugaszenia poszycia i drzewostanu, pod powierzchnią gleby temperatura wciąż sięgała kilkuset stopni. Dlatego zastosowano specjalne lance gaśnicze oraz środki zwilżające ułatwiające penetrację wody w głąb torfu, a teren dozorowano z wykorzystaniem kamery termowizyjnej ułatwiającej odnajdywanie zarzewi wciąż tlącego się podpowierzchniowo ognia.
Jak większość pożarów tak i ten spowodowany był ludzką nieostrożnością, lekkomyślnością lub też celowym działaniem. Pomimo wahań pogody w lesie wciąż utrzymuje się stan suszy i wystarczy jeden lub dwa słoneczne dni, aby zagrożenie pożarowe w lasach ponownie osiągnęło najwyższy stopień.
Jak dotychczas na terenie Nadleśnictwa Międzyzdroje miało miejsce już 10 pożarów. Liczba ta oraz przewidywane na najbliższe miesiące warunki atmosferyczne nie napawają optymizmem.
Prosimy o zgłaszanie wszelkich zaobserwowanych zagrożeń pod następujące numery telefonów:
PUNKT ALARMOWO-DYSPOZYCYJNY NADLEŚNICTWA MIĘDZYZDROJE: 91 321 43 78, 661 911 466.
OGÓLNOPOLSKIE NUMERY ALARMOWE: 112 LUB 998.
Źródło: Nadleśnictwo Międzyzdroje