Wielu mieszkańców Świnoujścia po północy przejeżdżało samochodami przez przejście graniczne Świnoujście/Garz. To pracownicy z przygranicznych miejscowości. Mogli przejechać przez granicę bez konieczności przechodzenia kwarantanny. Zanim jednak to się stało, musieli wypełnić kwestionariusz, a także mieć zmierzoną temperaturę.
W związku z przywróconą tymczasowo kontrolą graniczną od 15 marca przekraczanie granic jest możliwe wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. W Świnoujściu przez granicę nie można przejść, ani przejechać przez przejście graniczne Ahlbeck. Nie można przejechać przez transgraniczną ścieżkę rowerową, czy plażę. We wszystkich tych miejscach granicy pilnują funkcjonariusze straży granicznej.
W województwie zachodniopomorskim przekraczanie granicy jest możliwe jedynie na przejściach drogowych: Krajnik Dolny – Schwedt, Kołbaskowo – Pomellen, Świnoujście – Garz, w porcie morskim Świnoujście, Kołobrzeg i lotniczym Szczecin – Goleniów.
Tymczasowa kontrola graniczna będzie prowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej od 15 marca 2020 r. do 24 marca 2020 r.
Kwestie związane z przywracaniem kontroli granicznej na granicach wewnętrznych państw Unii Europejskiej reguluje kodeks graniczny Schengen. Zgodnie z art. 28 ust. 1 kodeksu państwo członkowskie może wyjątkowo i w trybie natychmiastowym przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych.
Straż Graniczna realizuje zadania przy użyciu sprzętu mobilnego, w oparciu o własne zasoby kadrowe oraz we współdziałaniu z Policją i Państwową Strażą Pożarną.
Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski wprowadzane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.
Od 15 marca br. w zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową będą mogli:
obywatele RP;
cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy;
posiadający zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP;
w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody komendanta głównego Straży Granicznej może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium RP, w trybie określonym w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.
Powiązane tematy:
1 Komentarz
Blef temu
15 marca 2020 na 02:09
Robole pracujący w restauracjach i hotelach w niemczech, przytargają korone do świno
Jak najbardziej się zgadzam,to jest idiotyczny pomysł żeby śmigali dzień w dzień na trasie Polka-Niemcy tak migracji wirusa nie zatrzymamy.Przy okazji po powrocie z Niemiec wpadną do sklepu zrobić zakupy sobie albo zaprzyjaźnionym Niemcom.
Blef temu
15 marca 2020 na 02:09
Robole pracujący w restauracjach i hotelach w niemczech, przytargają korone do świno
Janek temu
15 marca 2020 na 13:34
Jak najbardziej się zgadzam,to jest idiotyczny pomysł żeby śmigali dzień w dzień na trasie Polka-Niemcy tak migracji wirusa nie zatrzymamy.Przy okazji po powrocie z Niemiec wpadną do sklepu zrobić zakupy sobie albo zaprzyjaźnionym Niemcom.