Wprowadzenie nowych pociągów, skrócenie czasu przejazdu na wielu trasach, lepsza dostępność komunikacyjna poprzez wprowadzenie dodatkowych postojów na 28 stacjach, uruchomienie pociągów z Łodzi na Lotnisko Chopina w Warszawie oraz rozszerzenie oferty międzynarodowej – PKP Intercity i PKP Polskie Linie Kolejowe zaprezentowały założenia rocznego rozkładu jazdy na sezon 2019/2020.
W nowym rocznym rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie w grudniu 2019 roku, pasażerowie odczują wyraźnie wyższy komfort podróżowania. Dużo łatwiejsze będą podróże do i z Lublina. Na tory wraca 7 par pociągów z Warszawy trasą podstawową przez Pilawę i Dęblin. Zwiększy się także liczba połączeń do Lublina z innych rejonów Polski. Do stolicy województwa lubelskiego będzie można dojechać bezpośrednio m.in. z Wrocławia, Katowic, Krakowa, Rzeszowa czy Kielc.
Wykorzystane zostaną także pierwsze efekty trwającej modernizacji linii E30. Dzięki temu możliwe będzie bezpośrednie skomunikowanie Śląska z Podkarpaciem poprzez zwiększenie liczby par pociągów między Katowicami a Krakowem z 1 do 8.
PKP Intercity uruchomi też nowy pociąg EIC Paderewski, który połączy Warszawę z Poznaniem. Pasażerowie skorzystają z komfortowych wagonów oraz zyskają na czasie, ponieważ przejazd między stolicą a Poznaniem od grudnia zajmie już tylko 2 godziny i 41 minut.
Nowymi pociągami będą także TLK Nogat łączący Elbląg i Warszawę z czasem przejazdu około 3 godziny i 35 minut, EIC Banach relacji Przemyśl – Kraków – Warszawa – Gdynia, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę w odwrotnej relacji, wracający na Podkarpacie. Podczas szczytów przewozowych pojedzie nowy skład TLK Słupia relacji Łódź – Warszawa – Kołobrzeg, który ułatwi dojazd na Pomorze Środkowe. Znacznie łatwiej będzie także dojechać do i z Krynicy-Zdroju. W nowym rozkładzie PKP Intercity uruchomi trzy codzienne połączenia zamiast obecnych dwóch par sezonowych.
Walka z wykluczeniem komunikacyjnym
Nowy rozkład jazdy ucieszy z pewnością mieszkańców Żagania i Żar, którzy po wielu latach będą mogli znowu podróżować koleją do Warszawy. Pociąg TLK Konopnicka relacji Zielona Góra – Warszawa przewiezie ich tam w czasie około 7 godzin i 15 minut. Także mieszkańcy Zgorzelca uzyskają dostęp do usług PKP Intercity. Przewoźnik wykorzysta efekty elektryfikacji linii 278 do Zgorzelca i skieruje tam pociąg IC Nałkowska z Warszawy.
Zakończenie prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury umożliwi zmianę tras części pociągów łączących Wrocław i Szczecin. W nowym rozkładzie jazdy pojadą przez Legnicę i Lubin, który tym samym znajdzie się w siatce połączeń PKP Intercity.
Pociąg IC Dąbrowska relacji Lublin – Warszawa – Wrocław, w efekcie modernizacji linii kolejowej 281, zostanie skierowany Krotoszyn i Milicz, który tym samym uzyska dostęp do usług PKP Intercity. Także Pisz i Szczytno znajdą się wśród obsługiwanych przez przewoźnika miast. Stanie się to w lipcu 2020 roku, gdy pociągi z Białegostoku do Olsztyna będą kursować trasą objazdową po zamknięciu linii przez Giżycko.
Łącznie PKP Intercity wprowadzi dodatkowe postoje na 28 stacjach. Jeszcze w rozkładzie jazdy 2014/2015 pociągi PKP Intercity zatrzymywały się w 296 miastach i miejscowościach. W każdym kolejnym rozkładzie ta liczba systematycznie rosła dochodząc do 382 obsługiwanych w tej chwili miast i miejscowości. W kolejnym rocznym rozkładzie jazdy na sezon 2019/2020, przekroczona zostanie liczba 400 miast i miejscowości, w których będą zatrzymywać się pociągi PKP Intercity.
Nowy rozkład jazdy przykłada bardzo dużą wagę do tego, aby zapewnić lepszą dostępność komunikacyjną mieszkańcom mniejszych miast i miejscowości. Znaczące zwiększenie oferty połączeń dalekobieżnych, jakie proponuje PKP Intercity w kolejnych powiatach, to element walki z wykluczeniem komunikacyjnym – mówi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Współpraca z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT
W grudniu zacznie kursować 6 par pociągów relacji Łódź – Warszawa Lotnisko Chopina, które będą skorelowane z rozkładem lotów Polskich Linii Lotniczych LOT. Połączenia będą obsługiwane nowoczesnymi składami zespolonymi PesaDART. W ten sposób PKP Intercity odpowie na potrzeby pasażerów lotniczych, a także zapewni dowozy i odwozy z pracy z obszaru stacji Warszawa Służewiec, obok której znajduje się biznesowe centrum Warszawy.
Cykliczność i różnorodność oferty na popularnych trasach
Na najpopularniejszej trasie z Warszawy do Krakowa podróżni mogli wybierać spośród 25 połączeń – 5 par TLK, 6 par IC, 3 par EIC i 11 par EIP. Stolicę z Trójmiastem połączy 21 par pociągów, Warszawę i Poznań – 16, a Warszawę i Wrocław – 15. Na każdej z tych tras liczba połączeń jest porównywalna lub większa niż w rozkładzie jazdy na sezon 2018/2019.
PKP Intercity łączy Polskę. Systematycznie rozszerzamy zasięg naszych usług, zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości podróż naszymi pociągami. Jednocześnie dbamy o to, żeby utrzymywać wysoką częstotliwość kursowania pociągów między największymi miastami. Składy z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta i Łodzi będą kursowały średnio co około godzinę – zapewnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.
Rozwój oferty międzynarodowej
Przewoźnik stale rozszerza także ofertę połączeń międzynarodowych. W czerwcu 2020 roku PKP Intercity uruchomi piątą parę połączeń łączących Warszawę i Berlin. W nowym rozkładzie rozwinie się także oferta połączeń między Polską a Białorusią. Z 1 do 3 par dziennie zwiększy się liczna pociągów z Warszawy do Brześcia. IC Batory z Pragi i Budapesztu poprowadzi grupę wagonów do Moskwy, zaś IC Mickiewicz relacji Warszawa – Brześć – Warszawa będzie skomunikowany z pociągiem do Mińska.
Wydłużenia relacji składu TLK Rozewie zapewni całoroczne połączenie do Żyliny na Słowacji. Pociąg zapewni codzienne skomunikowanie Trójmiasta, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia i Katowic ze Słowacją.
Południe Polski zostanie skomunikowane z Czechami i Austrią poprzez uruchomienie dwóch nowych połączeń relacji Przemyśl – Graz – Przemyśl i Przemyśl – Ostrawa – Przemyśl. Będzie także więcej pociągów sezonowych do Czech. Trzy składy: TLK Wydmy, TLK Wolin i TLK Pirat zapewnią skomunikowanie Czech z Helem, Łebą, Kołobrzegiem i Świnoujściem.
Podróże zgodne z rozkładem i znaczące inwestycje Krajowego Programu Kolejowego
Wprowadzany od grudnia 2019 roku rozkład jazdy powstaje przy ścisłej współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z przewoźnikami i uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Są także efekty prowadzonych inwestycji. Pociągi ponownie pojadą z Lublina do Warszawy przez Dęblin. Będzie bezpośrednie połączenie Lublin – Stalowa Wola. W nowym rozkładzie jazdy będzie możliwość stworzenia zupełnie nowych relacji m.in. dzięki modernizacji linii Legnica – Rudna Gwizdanów. Od czerwca podróżni już korzystają z dobrych podróży na pierwszym odcinku Legnica – Lubin. Podobnie jak z korzystniejszych czasów przejazdu na linii Poznań – Piła.
Podstawową działalnością PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest przygotowanie – wspólnie z przewoźnikami i realizacja rozkładu jazdy. Nowa oferta uwzględnia uzyskane już efekty Krajowego Programu Kolejowego i pozwala na kontynuacje inwestycji. Zapewnimy podróże bezpieczne i przewidywalne z coraz lepiej wyposażonych, bardziej komfortowych peronów, przygotowanych do obsługi wszystkich podróżnych – mówi Marek Olkiewicz, Wiceprezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotują do końca roku na linii Warszawa – Gdańsk infrastrukturę do jazdy pociągów z prędkością do 200 km/h. Te prace pozwolą sukcesywnie oferować pasażerom coraz krótsze podróże.
Inwestycje zdecydowanie ułatwiają dostęp o pociągów na dziesiątakach peronów stacji i przystanków linii regionalnych i aglomeracyjnych. To zarówno lokalizacje w dużych miastach jak i w małych miejscowościach m.in. Gdańsk Główny, Sośnica Jarosławska, Radziszów, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Leńcze, Brzozów, Stawiguda, Gągławki, Stare Jabłonki, Świebodzice, Krzywda, Pułankowice, Biesal, Naterki, Warszawa Koło, Warszawa Młynów, Warszawa Wola, Szczecin Główny.
Dla podróżnych przybywa nowych urządzeń, które wspomagają obsługę oraz dostęp do informacji. m.in. wyświetlacze i infokioski. Stacje i przystanki stają się bardziej dostępne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Są wyposażane w schody ruchome, windy, pochylnie. Wszystkie nowe perony posiadają ścieżki naprowadzające, a kolejne obiekty zyskują oznaczenia w języku Braille’a.
Aby sprawnie realizować rozkład jazdy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują z przewoźnikami oraz z wykonawcami. Priorytetem jest realizacja rozkładu jazdy, by podróże były bezpiecznie i sprawne.
zygi10 temu
20 października 2019 na 16:48
I co z tego jak inne małe miejscowości tracą połączenia . Zagórz ,Krosno ,Jasło tracą połączenie z wybrzeżem .(Gdynią ,Kołobrzegiem) Na przykład do pociągu „Małopolska” w nowym rozkładzie z Krynicy do Gdyni nie ma jak się dostać z Jasła ,Krosna czy Zagórza. A nowy pociąg „Wetlina” z Zagórza przez Krosno, Jasło, Rzeszów, Lublin, Warszawę, do Poznania przyjeżdża do Warszawy Wsch. około 10 min po odjeździe wyżej opisanej „Małopolski”. Należałoby przyspieszyć wcześniejszą jazdę „Wetliny” . I Vice-versa , też w Warszawie różnica odjazdu „Wetliny” do Zagórza jest pół godziny przed przyjazdem „Małopolski” z Gdyni. Natomiast przesiadka w środku nocy z „Pogórza” (Zagórz – Wrocław przez Jasło, Stróże, Kraków) na „Karpaty” ( Zakopane- Gdynia) w Krakowie do przyjemnych chyba nie można zaliczyć. Proszę zróbcie jakieś konkretne połączenie Bieszczad z morzem. Inaczej takie działanie z tym odsunięciem Bieszczad od morza należy rozumieć jako wykluczenie komunikacyjne. I proszę o więcej INFORMACJI w rozkładach Gdyni ,czy Warszawy o możliwości dojazdu do Zagórza ( w lecie Łupkowa) , a nie jak w obecnym rozkładzie nic o SKPL „Małopolska”. Pomimo , tego, że się tak samo nazywa i jest skomunikowany na 100% , to w Stolicy i Gdyni
nic nie wspomniano.
Z pozdrowieniami
zygi10