Nie od dzisiaj Międzyzdroje jest miejscem spotkań artystów, wszak „Międzyzdroje to Miasto Gwiazd”, w którym chętnie spotykają się malarze, rzeźbiarze i inni utalentowani twórcy. Już w latach 60-tych i 70-tych XX wieku aranżowano tu plenery malarskie czy warsztaty rzeźbiarskie. Efektem prac były organizowane wernisaże obrazów przedstawiających nadmorskie pejzaże czy rzeźby pozostawione w przestrzeni miejskiej Międzyzdrojów.
Cztery kamienne pomniki, rozproszone obecnie w obszarze miasta, znajdą swoje stałe miejsce w „Parku Rzeźb”, realizowanym projekcie „Międzyzdroje – Morze Zieleni”. „Park Rzeźb” powstanie w ramach modernizacji znajdującego się pomiędzy ulicami Zwycięstwa i Krasickiego parku. Istniejąca forma zagospodarowania terenu zostanie zachowana a przeniesione i odrestaurowane rzeźby będą oświetlone i opisane, tworząc szlak pieszy w nowo powstałej alejce. Motywem przewodnim wyboru kamiennych pomników i przeniesienia ich do „Parku Rzeźb” było hasło „Człowiek. Studium życia”. Wybrane rzeźby przedstawiają ludzkie kształty, wielowymiarowe studium człowieczego istnienia. Jest wśród nich min. rzeźba pt. „Macierzyństwo”, przedstawiająca siedzącą matkę z dzieckiem, autorstwa Anny Paszkiewicz – Sawickiej oraz rzeźba przedstawiająca stojącą postać z założonymi rękami do tyłu, autorstwa Sławomira Lewińskiego. Rzeźby te powstały na przełomie 1969 – 1970 roku, w ramach organizowanego przez Pracownię Sztuk Plastycznych ze Szczecina konkursu, na wykonanie rzeźb dla Międzyzdrojów i Świnoujścia. Młodzi wówczas rzeźbiarze ze Szczecina przygotowali swoje projekty i jak wspomina Anna Paszkiewicz – Sawicka „rzeźby te zostały wykonane z formy z gipsu zbrojonego stalą i zalewanego betonem. Nie było wówczas za dużo pieniędzy, więc za kosztowne było ściąganie z południa piaskowca”.
Mamy nadzieję, że „Park Rzeźb” stworzy nową przestrzeń miejską i stanie się ciekawą atrakcją naszej Gminy. A może z czasem wytyczy kolejny pieszy szlak na trasie turystycznej mapy Międzyzdrojów.
Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje