Lokalne

Transport zaplecza w 2018 – kolej i samochody liderem

Opublikowano

w dniu

Aby towary znalazły się na statku, bądź z niego trafiły do odbiorcy na lądzie muszą być do portu dostarczone, bądź z niego wywiezione. W zespole portów Szczecin-Świnoujście transport zaplecza odbywa się głównie koleją i samochodami.

W 2018 r. oba te środki transportu miały po 45 procent udziału w przewozach ogółem transportu zaplecza. Na tę wartość z pewnością wpłynęły towary, które były głównie transportowane, tj. węgiel i ruda. Znaczący, bo 7-procentowy udział mają też rurociągi, z wykorzystaniem, których odbywa się przesył skroplonego gazu z terminalu LNG w Świnoujściu. Pozostałe 3 procent przypada na transport śródlądowy.

Porównując te dane  z wcześniejszym 2017 rokiem widać różnicę. W minionych latach zdecydowanym liderem w przewozach towarów był mianowicie transport kołowy, przypadało nań ponad 60 procent ogółu wymiany towarowej, przy 35-procentowym udziale transportu kolejowego. Widać zatem, że struktura towarowa za ub. rok, gdzie liderem były węgiel i ruda zwiększyły znacząco udział transportu kolejowego.

Warto zaznaczyć, że zespół portów Szczecin-Świnoujście, jako jedyny w kraju ma dostęp do niemal wszystkich gałęzi transportu, tj. morskiego, kołowego i kolejowego, oraz śródlądowego (gdzie ładunki mogą być transportowane barkami do krajów Europy Zachodniej) oraz przesyłowego (rurociągami do krajowej sieci gazowej oraz naszych południowych sąsiadów). (Monika Woźniak-Lewandowska)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version