Budowa drugiej nitki prowadzącego po dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 2, jest olbrzymim zagrożeniem dla rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu, ale także dla środowiska i ludzi. To kolejne już stanowisko europejskich samorządów skierowane do Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Zdecydowany głos w tej sprawie znów płynie od działającej w Komitecie Regionów grupy ds. Nord Stream 2, na czele której stoi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
– Wysyłamy kolejny sygnał, że istniejący gazociąg Nord Stream 1 spowodował trudności w technicznej rozbudowie zespołu portów w Szczecinie i Świnoujściu, a Nord Stream 2 może prowadzić do częściowej izolacji portu i nadać mu charakter peryferyjny. Inwestycja niesie za sobą także wysokie niebezpieczeństwo negatywnego oddziaływania na środowisko. Warto pamiętać także o kwestiach legislacyjnych dotyczących zmian wewnętrznego rynku gazu w UE. Wnioskowaliśmy, by kwestie budowy rurociągów, które zapewniają dostawy zewnętrzne gazu, objąć regulacjami unijnymi. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Porty morskie to dla Pomorza Zachodniego fundament gospodarki i jeden z głównych czynników wpływających na rozwój ekonomiczny. Nie może więc dziwić, że to od Marszałka Olgierda Geblewicza wyszła inicjatywa stworzenia przy Komitecie Regionów specjalnej międzynarodowej grupy, która lobbuje w Brukseli za tym by wstrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2. W opracowanej przez nią opinii możemy przeczytać m.in., że „gazociąg może utrudnić plany rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, który jest znaczącym pracodawcą w tym regionie”.
Dokument jako oficjalne stanowisko unijnych samorządów trafi teraz do Komisji Europejskiej, Rady UE (rządy krajów UE) i Parlamentu Europejskiego. Opinia przypomina, że planowany gazociąg może być przeszkodą dla osiągnięcia celów polityki energetycznej Unii, która zakłada dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu, a także naruszać solidarność i zaufanie w zintegrowany europejski rynek energii.
Już wcześniej grupa wskazywała, że inwestycja może przynieść szkody środowisku naturalnemu, gdyż jej trasa przebiega w pobliżu głębi Gotlandzkiej i Bornholmskiej, w pobliżu których spoczywa na dnie ponad 40 ton toksycznych substancji. O wpływie pozostałości broni chemicznej na wzrost zapadalności na raka wśród ryb żyjących w Morzu Bałtyckim wskazywał raport Niemieckiego Instytutu Thuenena. Komitet Regionów zrzesza przedstawicieli europejskich samorządów i jest organem doradczym takich instytucji europejskich jak Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski.
Nord Stream 2 jest inwestycją rosyjskiego Gazpromu oraz pięciu zachodnich firm energetycznych – austriackiej OMV, niemieckich BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuskiej Engie i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell. Gazociąg ma uzupełniać działający już Nord Stream (Gazociąg Północny), oddany do użytku w latach 2011-2012.
Żródło: WZP