Wybuch pożaru, konieczność ewakuacji żołnierzy i pracowników, zatrucie dymem oraz konieczność udzielenia pomocy lekarskiej – to wszystko elementy scenariusza ćwiczebnego alarmu pożarowego, który odbył się w piątek, 7 grudnia, w dowództwie 8.FOW.
Zgodnie z założonym scenariuszem alarmu, na parterze budynku, w którym stacjonuje dowództwo świnoujskiej flotylli, na skutek zwarcia w instalacji elektrycznej, wybuchł pożar. Zapalił się sprzęt kwaterunkowy. Próby gaszenia pożaru gaśnicami okazały się bezskuteczne, zatem konieczna była pomoc z zewnątrz. Wezwano Wojskową oraz Państwową Straż Pożarną. Scenariusz zakładał ewakuację całego stanu osobowego dowództwa flotylli ze względu na silne rozprzestrzeniania się dymu. Jedna z ewakuowanych osób zatruła się dymem na tyle poważnie, że potrzebna była pomoc medyczna. Z poddasza budynku ewakuowano osoby przy pomocy wysięgników.
Ćwiczenie miało na celu doskonalenie umiejętności postępowania osób funkcyjnych odpowiedzialnych za organizację akcji gaśniczo-ewakuacyjnej w razie pożaru w jednostce. Doskonalono współpracę pomiędzy strażakami Wojskowej i Państwowej Straży Pożarnej, a także sprawdzano skuteczność przyjętych planów i procedur alarmowania oraz postępowania w razie powstania pożaru. Żołnierze i pracownicy wojska mieli możliwość w praktyce poznać zasady postępowania w czasie alarmu pożarowego oraz drogi i sposoby ewakuacji. Sprawdzono także prawidłowość rozmieszczenia i oznakowania dróg ewakuacji oraz działanie środków alarmowania i oświetlenia ewakuacyjnego. Ćwiczenie przebiegało sprawnie i potwierdziło zdolność do współdziałania stanu osobowego oraz sił kierujących akcją gaśniczo-ewakuacyjną.