Lokalne

Policjanci rozdawali odblaski pieszym i rowerzystom

Opublikowano

w dniu

Okres jesienno-zimowy to szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne i ograniczona widoczność. Wszystko to powoduje, że tzw. niechronieni uczestnicy ruchu są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. W minionym tygodniu świnoujscy policjanci rozdawali pieszym i rowerzystom elementy odblaskowe i zachęcali do ich częstego używania.

W minionym tygodniu świnoujscy policjanci rozdawali pieszym i rowerzystom na ulicach miasta elementy odblaskowe i zachęcali do ich częstego używania.

Wcześnie zapadający zmierzch, zamglenia, opady deszczu i śniegu, a co za tym idzie ograniczona widoczność sprawia, że w okresie jesienno-zimowym niechronieni uczestnicy ruchu stanowią grupę najbardziej narażoną na udział w wypadkach drogowych. W takich warunkach bardzo często kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę w ostatniej chwili. Ponadto piesi często bagatelizują przepisy, nie korzystając z wyznaczonych przejść czy wybiegając zza innych pojazdów. Ponadto zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach, zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. A co ważne, drogę hamowania mogą dodatkowo wydłużyć często spotykane zimą warunki – np. mokra czy oblodzona nawierzchnia. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Po zapadnięciu zmroku osoba ubrana na ciemno, bez odblasku staje się niemal niewidoczna dla kierowców nadjeżdżających pojazdów.

Niestety, tego typu sytuacje pozostawiają trwały ślad w policyjnych statystykach.W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego świnoujscy policjanci apelują do pieszych o rozsądek, odpowiedzialność i stosowanie się do przepisów.

Zachowanie ostrożności i korzystanie z wyznaczonych przejść dla pieszych, chodzenie przy lewej krawędzi jezdni, gdy nie ma chodnika lub pobocza i ustępowanie miejsca zbliżającym się pojazdom to zachowania łatwe do spełnienia i dające szansę uniknięcia tragicznych konsekwencji wypadków drogowych.Choć przepisy prawa o ruchu drogowym zobowiązują pieszych do używania elementów poza obszarem zabudowanym, stróże prawa przekonują do używania ich także w mieście. Nie wszystkie miejsca są bowiem dobrze oświetlone.

Noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego to dawanie kierowcom samochodów szansy na odpowiednio wczesne zauważenie pieszego i uniknięcie potrącenia. Tylko w tym, jakże łatwym do spełnienia zachowaniu, przejawiać się może nasz szacunek dla innych i dla samych siebie.

Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 40 metrów Tymczasem jeden mały odblask wystarczy, aby dystans ten zwiększyć niemal czterokrotnie! Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Dlatego tak ważne jest, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe.

Pamiętać należy, że w takiej sytuacji funkcjonariusze mają również prawo ukarać pieszego mandatem karnym. Od 31 sierpnia 2014r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi bowiem mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Przepis nie ma zastosowania tylko wówczas, gdy pieszy znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku, a także w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Bycie dobrze widocznym na drodze oznacza bycie bezpiecznym i może uchronić pieszego przed groźnym wypadkiem.

Analiza danych statystycznych wskazuje, że niemal codziennie ginie człowiek idący nieoświetloną drogą poza miastem lub przechodzący przez jezdnię w obszarze zabudowanym. Są też dni, w których ofiar jest o wiele więcej. Jako uczestnicy ruchu drogowego musimy podejmować wszelkie możliwe starania, aby zmieniać to, na co mamy wpływ. Na początek zacznijmy od siebie, jako pieszych. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Zróbmy wszystko co zrobić możemy dla własnej ochrony na drodze.

Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym to OBOWIĄZEK. Używanie odblasków przez pieszych w mieście, to ROZSĄDNA KONIECZNOŚĆ.

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version