Lokalne

Uznamski Festiwal Muzyki pod znakiem uczczenia zjednoczonego obszaru nadbałtyckiego

Opublikowano

w dniu

Na nadbałtyckim podium Uznamskiego Festiwalu Muzyki między 22.9 i 13.10 po raz pierwszy pokażą się gwiazdy i skarby muzyczne ze wszystkich dziesięciu krajów nadbałtyckich.

Z okazji swojego jubileuszu oraz 25-lecia obchodów jedności i więzi w obszarze Morza Bałtyckiego, Uznamski Festiwal Muzyki po raz pierwszy w ramach jednego sezonu prezentuje różnorodność muzyki pochodzącej z dziewięciu krajów mających dostęp do Bałtyku a także z Norwegii. Między 22.9. a 13.10  2018 r. w najpiękniejszych miejscach koncertowych polsko-niemieckiej wyspy Uznam spotkają się wybitni muzycy z krajów, które łączy Bałtyk. Wystąpią m.in.: sopranistka Anne Sofie von Otter ze Szwecji, GitteHænning oraz Concerto Copenhagen z Danii, wiolonczelista David Geringas z Litwy, wirtuozi harmonijki ustnej Sväng z Finlandii, skrzypek Sergej Dogadin oraz muzycy grający na instrumentach smyczkowych filharmonii berlińskiej Berliner Philharmoniker wraz z pianistą Mikhailem Mordvinovemz Rosji, a także skrzypek Piotr Pławner i pianistka Aleksandra Mikulska z Polski, ensemble Raro z Łotwy, skrzypaczka Mari Samuelsen z Norwegii, ensemble Triskele z Estonii,  NDR Hanowerska Filharmonia Radiowa oraz sopranistka Carolin Masur z Niemiec.

Thomas Hummel, dyrektor Uznamskiego Festiwalu Muzyki: „Trzy, po brzegi wypełnione programem tygodnie zapraszają, aby poznać to, co symbolizuje sobą Uznamski Festiwal Muzyki: pełną różnorodność muzyczną obszaru bałtyckiego w niezastąpionej atmosferze słonecznej wyspy Uznam. Chcemy pamiętać i patrzeć w przyszłość: chcąc uczcić pamięć naszego patrona honorowego Kurta Masura, który już w 1995 r. sprowadził na Uznam pierwsze wspaniałe talenty Fundacji Young Concert Artists New York. Chcemy świętować z ludźmi, którzy towarzyszyli nam podczas naszej drogi, z przyjaciółmi –wiolonczelistą Davidem Geringasem, skrzypkiem Piotrem Pławnerem, sopranistką CarolinMasur i wieloma innymi muzykami. Świętujcie Państwo z nami!”

Przyspieszony puls: przyszłość Bałtyku 
Założona w roku 2008 jako orkiestra młodzieżowa, Baltic Sea Philharmonic w międzyczasie stała się profesjonalną orkiestrą i sama obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. W miejscu o największym znaczeniu historycznym na Uznam –w budynku elektrowni w Peenemünde na terenie dawnego wojskowego instytutu badawczego, ensemble zabierze widzów w szybką muzyczną podróż wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego –z okazji ogłoszenia niepodległości w krajach bałtyckich, Polsce i Finlandii przed stu laty. Koncerty w Peenemünde zostały zainicjowane przez Uznamski Festiwal Muzyki wspólnie z Muzeum Historyczno-Technicznym w Peenemünde oraz północnoniemiecką rozgłośnię radiowo-telewizyjną Norddeutsche Rundfunk. Od 2002 r. instytucje te działają na znak pokoju i jedności w podzielonym przez długi czas regionie Morza Bałtyckiego. Muzykom z Baltic Sea Philharmonic także przyświeca ta myśl; inicjują oni własne innowacyjne projekty muzyczne lub biorą w takowych udział. W projekty angażują się także orkiestry kameralne New Ideas Chamber Orchestra prowadzona przez litewskiego kompozytora Gediminasa Gelgotasa oraz c/o chamber orchestra, która gra bez dyrygenta. Również te orkiestry będzie można usłyszeć na Uznam. Promowanie młodzieży w świece muzyki ma na Uznamskim Festiwalu Muzyki długą tradycję.  Kurt Masur, patron honorowy festiwalu, w roku 1995 nawiązał kontakt z Young Concert Artists. Od tego momentu koncerty tej fundacji o międzynarodowej renomie zaliczają się do corocznych highlightów festiwalu. W tym roku wystąpi aż trzech laureatów tego prestiżowego nowojorskiego konkursu: akordeonistka Hanzghi Wang, pianista Nathan Lee oraz skrzypaczka SooBeen Lee–będzie to prawdziwa fiesta młodych geniuszy. Laureaci krajowego koncertu niemieckiego „Młodzież muzykuje” („Jugend musiziert„) po raz piąty zagrają w konkursie „Najlepsi z młodych” („Die jungen Besten„) o słynną nagrodę muzyczną Achterkerke-Musikpreis przyznawaną dzieciom przez Fundację Achterkerke.

Bałtycka różnorodność: wielkie gwiazdy i nieodkryte dotąd skarby  
„Festiwale muzyki zawsze powinny realizować ważne cele. Pokój, humanitarność i wzajemne zrozumienie, to wartości, które przyświecają naszemu festiwalowi”, mówi Thomas Hummel patrząc na festiwalową historię sukcesu. Wszystko to widać również w programie festiwalu na rok 2018, twierdzi dramaturg dr Jan Brachmann: „Podczas XXV Uznamskiego Festiwalu Muzyki spotkają się szwedzki jazz i rosyjska muzyka kameralna, estońskie chorały i duńskie kantaty, norweskie pieśni i polska muzyka fortepianowa, litewskie tańce i niemiecka symfonika, łotewskie dźwiękowe obrazy natury i fińskie tanga”.
Przykładem bliskiej współpracy festiwalu z Polską jest zorganizowana wycieczka po sąsiedzkiej polskiej wyspie Wolin. Wyjątkowym elementem festiwalu i znakiem polsko-niemieckiej więzi będzie wykonanie słynnej wielkiej mszy h-moll Johanna Sebastiana Bacha w wolińskiej Kolegiacie św. Mikołaja, której pierwszym protestanckim pastorem był Jan Bugenhagen kościele  przez Międzynarodową Akademię Chóralną w Lubece oraz gdański Goldberg Baroque Ensemble.

W Uznam zakochana jest śpiewaczka Gitte Hænning. Zafascynowana ostatnią edycją festiwalu, w tym roku także ciągnie ją na wyspę. Dla największej gwiazdy śpiewu ze Szwecji –sopranistki Anne Sofie von Otter Uznam jest z kolei miejscem jeszcze nieznanym. Zaprezentuje ona francuskie chansons, utwory popowe, piosenki od Abby po Bernsteina, od Jacques’a Brela po Jean’a Sibeliusa.Concerto Copenhagen z Danii zaprezentuje z kolei wykonania muzyki dawnej. Finlandia zaprezentuje się występem Sväng, wielokrotnie nagradzanej grupy wirtuozów harmonijki ustnej. Kraj śpiewu Estonia reprezentowany będzie przez Ensemble Triskele śpiewający o „niebie, ziemi, powietrzu i morzu”. Trio Raro wykonaniem m.in. utworów najbardziej znanego łotewskiego kompozytora Pēterisa Vasksa (Composer in Residence 2010) nawiąże do tego, że na Łotwie Bałtyk nazywany jest „Białym Morzem”.

Ponowne spotkanie z przyjaciółmi towarzyszącymi festiwalowi: David Geringas i Salon Hummela
Litwę na festiwalu zaprezentuje David Geringas, jeden z najbardziej znaczących wiolonczelistów na świecie. Od 2005 r. co roku przyjeżdża on do miejscowości Stolpe, aby tam w ramach Bałtyckiego Forum Muzycznego prowadzić zajęcia ze studentami. Klasy mistrzowskie powstały z inicjatywy Uznamskiego Festiwalu Muzyki, północnoniemieckiej rozgłośni radiowo-telewizyjnej Norddeutsche Rundfunk i Związku Artystów Dźwiękowych MV. W roku 2018 David Geringas zagra aż trzy koncerty. W ich centrum znajdzie się nie tylko jego bliska przyjaźń z litewskim kompozytorem Anatolijusem Šenderovasem (Composer in Residence 2011). Jeden z koncertów połączony z wieczorem autorskim odkryje poruszającą historię emigracji muzyka i jego żony z byłego Związku Radzieckiego –spisaną przez Tatjanę Geringas–w oprawie muzycznej ich obojga, czytanej przez aktorkę Juttę Hoffmann. Kompozytorowi Bertoldowi Hummelowi, ojcu dyrektora festiwalu Thomasa Hummela i wcześniejszemu towarzyszowi festiwalu, swoje występy dedykują wieloletni przyjaciele Uznamskiego Festiwalu Muzyki: David Geringas (wiolonczela), Piotr Pławner (skrzypce) i Piotr Sałajczyk (fortepian). Koncert w Peenemünde zakończy sezon jubileuszowy: Orkiestra Radiowa NDR z Hanoweru pod batutą Roberto Trevino (USA) oraz z udziałem rosyjskiego skrzypka Sergeja Dogadina zakończą festiwal wykonaniem „Życia bohatera” Straussa, I koncertem skrzypcowym Paganiniego oraz pierwszym w Niemczech wykonaniem utworu „Norilsk, the Daffodils” estońskiego kompozytora Jüri Reinvere. Inne nastrojowe koncerty i muzyczne wycieczki po wyspie zachęcają do poznania w ramach festiwalu najpiękniejszych miejsc koncertowych słonecznej wyspy, od Peenemünde po polskie Świnoujście, od nadmorskich kurortów po idyllę Achterwasser; 10 krajów, jedno morze, 25 lat i jeden festiwal.

Bilety można kupić na stronie www.usedomer-musikfestival.de oraz dzwoniąc pod numer 038378-34647.

Koncerty w Polsce
Sobota, 29.09., od 10:00
Przejażdżka po wyspie Wolin z wielką mszą h-moll 
Koncerty w Międzyzdrojach i wolińskim domu zdrojowym Międzyzdroje (Polska)
Piotr Pławner (skrzypce)
Piotr Sałajczyk (fortepian)
IGNACY JAN PADEREWSKI: wybrane utwory na fortepian
IGNACY JAN PADEREWSKI: Sonata na skrzypce i fortepian a-moll op. 13

Uroczysty koncert z Mszą H Mol  
Międzynarodowa Akademia Chóralna w Lubcec & Goldberg Baroque Ensemble Gdańsk
Rolf Beck (dyrygent)
JOHANN SEBASTIAN BACH: wielka msza h-moll BWV 232

Sobota, 29.09., 20:00, Radisson Blu Resort, Świnoujście
Obrazy natury 
New Ideas Chamber Orchestra (NICO) & Vytautas Sondeckis (wiolonczela)
Z wykonaniem utworów GEDIMINASA GELGOTASA i PĒTERISA VASKSA, opracowaniem dzieł MIKALOJUSA ČIURLIONISA I HILDEGARD VON BINGEN przez GEDIMINASA GELGOTASA jak i aranżacją MAXA RICHTERA  „Czterech pór roku”  ANTONIO VIVALDIEGO

Niedziela, 30.09., 19.30, Zamek w Stolpe
Salon Hummela 
David Geringas (wiolonczela)
Piotr Pławner (skrzypce)
Piotr Sałajczyk (fortepian)
Jan Brachmann (moderacja)
Dzieła JOHANNA SEBASTIANA BACHA, JOHANNESA BRAHMSA, FRYDERYKA CHOPINA, ANTONÍNA DVOŘÁKA, BERTOLDA HUMMELA oraz ROBERTA SCHUMANNA

Środa, 03.10., 11:00, Atelier Otto Niemeyer- Holstein, Lüttenort (Koserow)
Poranek z Chopinem 
Aleksandra Mikulska (fortepian)
FRYDERYK CHOPIN: Trzy mazurki, Scherzo b-moll op. 31
Andante spianato & Grande Polonaise brillante es-dur op. 22
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Polonaise as-dur op. 53
KAROL SZYMANOWSKI: Preludia op. 1 nr 1 & 7
FRANZ LISZT: Węgierskie rapsodie nr 11 & 12

piątek, 05.10., 17.30, Ostseehotel Villen w Park, Bansin
Mistrzowie Pomorza  
Birgitta Wollenweber (fortepian)
LUDWIG VAN BEETHOVEN: Sonate Pathétique c-Moll op. 13 nr 8
JOHANNES BRAHMS: Rapsodia h-moll op. 79 nr 1
CARL LOEWE: Fantazja wieczorna op. 11
FRYDERYK CHOPIN: Nokturn op. 9 nr 1
CLAUDE DEBUSSY: Pour le Piano
CARL LOEWE: Mazeppa op. 27
FRYDERYK CHOPIN: Ballada nr 2 F-Dur op. 38, Ballade nr 1 g-Moll op. 23

Czwartek, 11.10., 19:30, Miejski Dom Kultury, Świnoujście
Serenada Północy 
c/o chamber orchestra
CARL NIELSEN: Serenata in Vano (1914)
FRANZ BERWALD: Septetb-dur (1828)
ALEXANDRE TANSMAN: Septour (1935)
GUSTAV HELSTED: Decet d-dur op. 18 (1891)

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version