Teraz czeka ich już trudniejsza oceaniczna żegluga, w drugim etapie rocznicowego niezwykłego wokółziemskiego Rejsu Niepodległości, na trasie ze Szczecina na Teneryfę, i dalej, wokół świata, przez trzy oceany. Tym razem – oprócz załogi stałej – na pokładzie „Daru Młodzież” jest kolejna grupa chłopców i dziewcząt, laureatów ogólnopolskiego konkursu (na zdjęciach w białych kombinezonach, w barwach Orlenu, jednego ze sponsorów wyprawy), oraz pierwsza grupa studentów macierzystej gdyńskiej Akademii Morskiej (w mundurach).. Tak będzie już do końca wyprawy, z kolejnymi podobnymi podmianami młodzieżowych załóg w dalszych portach, o czym już pisałem…
Na Nabrzeżu Bułgarskim szczecińskiego portu, przy burcie żaglowca, zgromadził się ok. godz. 10-ej w piątek 15 bm. spory tłum żegnających, w tym miłośników i przyjaciół żagli i żaglowca, rodziny załogantów, a także oficjele i goście odbywających się tuż obok światowych Dni Morza i 6. Kongresu Morskiego. Wiele osób miało specjalne pożegnalne gadżety fundowane przez sponsorów, w tym „łapy”, kapelusze plażowe i trąbki. Po komendzie „Oddać cumy!” rozległy się gorące brawa, „łapy” poszły w górę, załoganci opowiedzieli z pokładu pożegnalną „falą” (na zdjęciach). Holowniki ustawiły żaglowiec w kierunku Bałtyku i Atlantyku, w kierunku dalekiego świata…
Ruszyli dalej, na Wielko Krąg, sławić w świecie Polskę i Polską Banderę, w 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Do tej rocznicy i do rosnącej roli Polski na morskiej mapie świata nawiązały też kończące się właśnie Światowe Dni Morza, i rozpoczynające się równocześnie obrady Międzynarodowego Kongresu Morskiego, których specjalnym gościem i atrakcją był właśnie „Dar Młodzieży”, w Rejsie Niepodległości. Wszystko pod dodatkowym hasłem – „Żeglujmy lepiej, ku lepszej przyszłości”. Pomyślnych wiatrów!!!