To wyjątkowa wystawa, w wyjątkowym jubileuszowym roku! W Forcie Gerharda, w Muzeum Obrony Wybrzeża od najbliższego czwartku będzie można oglądać wystawę „Pierwsza Kadrowa nurkowa”.
W dniu 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Rozpoczął się proces wyznaczania granic państwa i budowy podstawowych instytucji administracji państwowej oraz infrastruktury zniszczonej latami zaborów i działaniami wojennymi. Józef Piłsudski, mianowany 10 listopada 1918 r. na Naczelnika Państwa, swoim dekretem z dnia 28 listopada 1918 r. powołuje Polską Marynarkę Wojenną, co dało prawną podstawę utworzenia Sekcji Marynarki przy Ministerstwie Spraw Wojskowych z siedzibą w Warszawie.
– Nurkowie MW to temat prawie w ogóle nieznany. Jubileusz jest dobrym pretekstem by przypomnieć o tych wyjątkowych ludziach, w tym wyjątkowym czasie – mówi Piotr Piwowarczyk, organizator świnoujskiej wystawy.
W nowo powstałej Polskiej Marynarce Wojennej powołano też służby nurków. „Pierwsza Kadrowa Nurkowa 1919-1939”, której jest poświęcona wystawa to ludzie, którzy czynnie uczestniczyli zarówno w walkach obronnych w latach 1918-1920, jak i w procesie tworzenia Marynarki Wojennej, w tym służby nurków. O ich czynach świadczą także wysokie odznaczenia wojskowe polskie i zagraniczne.
Warto przypomnieć, że to już druga wystawa poświęcona naszej Marynarce Wojennej prezentowana w ciągu ostatnich tygodni w Świnoujściu i organizowana przez fortowych muzealników. W gmachu Muzeum Rybołówstwa prezentowana jest obecnie wystawa wyjątkowych prac znanego marynisty Adama Werki.
Organizatorem wystawy jest Muzeum Nurkowania z Warszawy, współorganizatorem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Mecenasem MOW jest firma GAZ SYSTEM S.A. – Operator Gazociągów Przesyłowych.