To była wyjątkowa lekcja! I to nie tylko dlatego, że zamiast w szkolnej sali odbywała się w lesie! W kilkugodzinnej lekcji tym razem w role uczniów wcieli się nauczyciele niemal z całego województwa zachodniopomorskiego. Temat spotkania, które odbyło się 26 maja i w którym wzięło udział blisko 4o osób ( głównie nauczycieli) były fortyfikacje i burzliwa historia militarna Pomorza Zachodniego.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy przewodników PTTK, którzy jednocześnie są nauczycielami i Muzeum Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Ta ostatnia placówka podjęła się organizacji wyprawy, której najważniejszym zadaniem było pokazanie jak spacerując po fortyfikacjach można uczyć historii Polski i regionu.
– Bateria York, zwana baterią Strand była baterią salutacyjną garnizonu. Strzelała na wiwat np. podczas spotkania dwóch cesarzy na Zatoce Pomorskiej- opowiada Dariusz Krzywda.- A bateria Capella w czasie II wojny światowej prowadziła ogień do alianckich bombowców bombardujących Świnoujście w czasie nalotu 12 marca 1945 roku. Każdy z tych obiektów ma ciekawą historię!
Na trasie wyprawy, poza fortyfikacjami podziwiano florę i fauną i… Terminal LNG. Ta ostania atrakcja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie uczestników- szczególnie tych z poza Świnoujścia.
– Każdy z tych obiektów jest bardzo ciekawy! – mówiła jedna z uczestniczek wycieczki, na co dzień nauczycielka historii pani Lidia Kowalska, z Koszalina. – To dla nas całkowicie nowe doświadczenia- od dziś będziemy inaczej patrzeć na takie obiekty- na te tzw. bunkry, który jak się okazało są prawdziwymi, zasługującymi na pełna ochronę zabytkami.
Spotkanie obyło się dzięki pomocy Mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża Operatorowi Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A, która od 2017 wspiera działania edukacyjne i kulturalne prowadzone przez świnoujskie muzeum.