Nareszcie wjazd do fortu wygląda jak niemal 100 lat temu! Na usypanej z ziemi grobli stanęła drewniana konstrukcja mostu i potężne i groźnie wyglądające stalowe bramy.
Remont grobli świnoujskim muzealnikom, gospodarzom Fortu Gerharda marzył się od wielu lat. „Poszarpana” czasem ziemna grobla prowadząca do fortu nie tylko źle wyglądała- wystające z ziemi pojedyncze kamienie, które ostały się po pięknym niegdyś bruku były zagrożeniem dla wchodzących do fortu.
– Płoty wycięto jakieś 50 lat temu, część kamieni z brukowanej drogi wypłukały deszcze- opowiada Marcin Ossowski. – Główny wjazd do fortu zaczął wyglądać bardzo mało.. fortecznie- dodaje pana Marcin. Gdy tylko kilka lat temu pojawił się możliwość uratowania od złomowania krat fortecznych z Torunia muzealnicy długo się nie zastanawiali. Na początku tego roku udało się rozebrać i ponownie ją złożyć, a dzięki wsparciu mecenasowi muzeum – spółce Gaz System- zamontować na nowym, drewnianym moście, który powstał na grobli.
Początkowo zakładano wymianę bruku. Ostatecznie zdecydowano się na odtworzenie kładki z drewna, wraz z fortecznymi bramami. Zadbano o szczegóły- po kilku miesiącach prac ostatnim elementem był replika emaliowanej tablic ostrzegawczej, która zawisła na głównej bramie!
– Most się nie podnosi, ale robi naprawdę duże wrażenie- mówi Pana Marcin. – Fort został po prostu na nowo .. ufortyfikowany!
Prace konserwatorskie wykonano dzięki i pomocy Mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża, który jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. Spółka od 2017 wspiera działania edukacyjne i prace konserwatorskie prowadzone przez świnoujskie muzeum.