Rusza program leczenia próchnicy u dzieci, zapłaci za niego samorząd. Każde dziecko, które ukończyło 12 rok życia przejdzie badanie stomatologiczne i ocenę stanu higieny jamy ustnej, w razie potrzeby zostanie wykonane zdjęcie pantomograficzne RTG. Dentyści zalakują także dzieciom „siódemki”.
Choroba próchnicowa zębów uznana jest za chorobę społeczną, ponieważ jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń cywilizacyjnych.
Zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców w zakresie ochrony zdrowia jest jednym z najważniejszych zadań samorządu wynikającym z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Na realizację programu polityki zdrowotnej w latach 2018-2020 zaplanowano środki finansowe w wysokości 209.810 zł.
Populacją docelową stanowią dzieci, które ukończyły 12 rok życia urodzone w latach: 2005, 2006 i 2007 uczęszczające do szkół w Świnoujściu, ich rodzice/ opiekunowie prawni oraz nauczyciele i pedagodzy. Do programu zaproszonych zostanie łącznie 1070 dzieci.
Świadczenia podczas wizyty w gabinecie obejmują w pierwszej kolejności wykonanie przez dentystę badania stomatologicznego w celu określenia stanu jamy ustnej i potrzeb leczniczych, który dopiero zdecyduje o konieczności wykonania zdjęcia RTG pantomograficznego oraz przy braku przeciwwskazań lakowanie siódemek.