Lokalne

Wystawa popularnego marynisty. „Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki” w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Podpisanie listu intencyjnego jest pierwszym krokiem do zaprezentowania w Świnoujściu wystawy pt. „Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki”. Porozumienie o współpracy z Fundacją im. Adama Werki, reprezentowaną przez prezesa fundacji – dr hab. Joannę Werkę podpisali: dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża – kontradmirał Krzysztof Zdonek, dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego – Barbara Adamczewska oraz dyrektor Fortu Gerharda Muzeum Obrony Wybrzeża – Piotr Piwowarczyk.

Adam Werka (1917-2000) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych marynistów w historii polskiej sztuki współczesnej i kreatorem naszych wyobrażeń o morzu. Nigdy nie doczekał się artystycznej konkurencji, mogącej przyćmić jego osiągnięcia plastyczne w odtwarzaniu scen morskich. W ciągu swojej długiej działalności artystycznej stworzył ponad 500 prac, które były publikowane w miesięczniku Morze, licznych publikacjach wydawanych przez MON oraz w innych publikacjach poświęconym sprawom morskim. Lata 1958-1978 to czas, gdy ilustracji morskich Adama Werki ukazało się w druku najwięcej. Okładki „Miniatur Morskich” stały się jego specjalnością i wyróżniały serię spośród innych publikacji tego czasu. Uprawiał styl morskiego malarstwa realistycznego. W twórczości wykształcił charakterystyczny dla siebie styl malowania statków i okrętów, rozpoznawalny dla czytelników czasopism i publikacji marynistycznych, który usiłują kontynuować współcześni malarze i graficy maryniści.

Fundacja Imienia Adama Werki powstała w 2017 r. z inicjatywy rodziny artysty. Głównym celem fundacji jest opieka nad spuścizną artystyczną malarza w celu zachowania jej w możliwie kompletnym i nienaruszonym stanie fizycznym dla przyszłych pokoleń, upowszechnianie wiedzy o dorobku artystycznym Adama Werki w społeczeństwie polskim i za granicą. Fundacja wspiera rozwój sztuki marynistycznej inspirowanej osiągnięciami artystycznymi Adama Werki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz artystów pragnących rozwijać swój warsztat w kierunku malarstwa marynistycznego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version