Instalacje, które ucierpiały wskutek zdarzenia 29 października 2017 r. zostały zabezpieczone bezpośrednio po awarii i od tego czasu pozostają pod stałą kontrolą służb eksploatacyjnych PLNG.
W obecnym stanie ze względu na zakres uszkodzeń, stan instalacji, przeprowadzone ekspertyzy i parametry eksploatacyjne (w szczególności niskie ciśnienie panujące wewnątrz newralgicznych rurociągów) instalacje nie stwarzają żadnego zagrożenia dla bezpiecznej eksploatacji Terminala, tym bardziej dla okolicznych mieszkańców.
– Polskie LNG SA prowadzi wspólnie z Transportowym Dozorem Technicznym, Akademią Górniczo- Hutniczą w Krakowie i specjalistycznymi firmami działania zmierzające do określenia zakresu i sposobu usunięcia uszkodzeń – informuje Mariusz Kozłowski,
Zastępca Dyrektora Komunikacji Korporacyjnej.
W wyniku awarii została uszkodzona suwnica bramowa, którą przewidziano do wykorzystania w przyszłości, tylko podczas ewentualnych prac remontowych. Z tego też względu brak suwnicy nie ma żadnego negatywnego wpływu na bezpieczeństwo oraz funkcjonowanie Terminala. Aktualnie PLNG SA wspólnie z Urzędem Dozoru Technicznego prowadzi przygotowania do zaprojektowania i montażu nowej suwnicy bramowej. Ze względu na ograniczenia technologii prowadzenia prac, wszystkie niezbędne naprawy zostaną przeprowadzone po sezonie zimowym.