Prawo i Sprawiedliwość chce zmian w prawie wyborczym. Według nieoficjalnych informacji, szczegóły poznamy po świętach. We wtorek marszałek Bogdan Borusewicz zszokował wszystkich informacją o tym, że PIS zamierza zrezygnować z wyborów bezpośrednich na fotel prezydenta miasta, czy burmistrza. Zamiast mieszkańców, taką osobę miałaby wybierać większość radnych.
Samorządowcy podejrzewają, że ten pomysł jest rodzajem ultimatum – albo zgodzą się na dwukadencyjność, albo ich wybór będzie poważnie zagrożony. Emocje budzą także inne pomysły, głownie dotyczące organizacji wyborów.
Parlament pospiesznie prowadzi prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.
– Pod płaszczykiem „zwiększania udziału obywateli” tak naprawdę zmniejszane są ich prawa. Posłowie z Warszawy twierdzą, że osoby wskazane przez „centralę” lepiej niż rada gminy podzielą ją na okręgi wyborcze, że partyjni funkcjonariusze lepiej sprawdzą się w komisjach wyborczych. Twierdzą, że obywatele są za mało rozsądni, żeby mogli sami decydować, na ile kadencji wybrać wójta. Chcą zalegalizować „spadochroniarzy” – partyjnych kandydatów na radnych spoza gminy. Chcą z Warszawy decydować o tym, jak mają wyglądać sesje rady. Wiele pomysłów, zwłaszcza tych dotyczących organizacji wyborów, jest zupełnie księżycowych. Nie da się ich wykonać. Jeśli wejdą w życie, wybory samorządowe będą katastrofą – ostrzega Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich i prezydent Gliwic.
Posłowie uniemożliwili zorganizowanie wysłuchania opinii licznych środowisk, których dotyczą zmiany, dlatego Związek Miast Polskich wraz z innymi organizacjami samorządowymi i pozarządowymi organizuje obywatelskie wysłuchanie publiczne, które odbędzie się w sobotę 9 grudnia 2017 r. w godzinach 10:30- 16.00 w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).
Szczegółowe informacje o wysłuchaniu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.wysluchanieobywatelskie.pl. Będzie również możliwość śledzenia tego wydarzenia on-line.