To będzie katastrofa – mówi Andrzej Sulima ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych, które domaga się unieważnienia przetargu na budowę tunelu pod Świną – napisała Gazeta Wyborcza. Skonsternowany Janusz Żmurkiewicz załamuje ręce i pyta – jakie doświadczenie w budowie tuneli ma rozmówca gazety?
Urzędnicy przez ostatnie kilka lat pieczołowicie kompletowali dokumentację przygotowaną przez specjalistów wysokiej klasy – w tym studium wykonalności tłumaczące dlaczego pod Świną ma powstać tunel drążony, a nie np. most. Technologia budowy tunelu w Świnoujściu była analizowana pod każdym kątem. Wybrano najlepszą z blisko 50.
Chcą unieważnienia przetargu
Stowarzyszenie przesłało do Urzędu Zamówień Publicznych protest w którym sugeruje budowę tunelu metodą zatapianych elementów, a nie drążenie wysoce specjalistyczną maszyną. Inżynierowie w piśmie skierowanym do UZP alarmują, że budowa tunelu metodą drążenia jest „obarczona wielkim ryzykiem technicznym i ekonomicznym” oraz „nie gwarantuje wykonania obiektu o wysokich standardach technicznych, użytkowych i jakościowych”.
Bez doświadczenia
Kim jest Andrzej Sulima, który skrytykował planowaną technologię budowy tunelu? Wiadomo, że ukończył Politechnikę Lubelską i jest technologiem. Jest także rzeczoznawcą w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych w zakresie technologii betonów kompozytowych, posadzek przemysłowych, hydroizolacji i wzmocnień strukturalnych. Nie ma żadnego doświadczenia przy budowie tuneli. W internecie można znaleźć amatorskie filmy w których wypowiada się m.in. o… polu magnetycznym.
Wybudowali kilka tuneli
Po dokładnym sprawdzeniu i weryfikacji 4 złożonych w postępowaniu ofert stwierdzono, iż najkorzystniejsza jest oferta konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A.
W systemie „zaprojektuj i zbuduj” konsorcjum zaoferowało wykonanie tunelu za 725 mln zł.
Astaldi ma na koncie takie realizacje jak zapory wodne, metro, drogi, lotniska i oczywiście tunele. Wybudowało m.in. w Kopenhadze, okrzyknięte najlepszym, metro na świecie. W Polsce Astaldi odpowiadało m.in. za budowę uruchomionej niedawno spalarni odpadów w Bydgoszczy i prowadzi budowę drugiej nitki metra w Warszawie. Chce także wybudować dwa tunele w ciągu drogi S3.
Sprawdzona metoda
Identyczną metodę jaką konsorcjum chce zastosować w Świnoujściu, wybudowano tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, tunele II linii metra pod Wisłą, a także kolektor oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie.
– Projekt, którego realizacja planowana jest w Świnoujściu, jest bardzo trudnym projektem – aczkolwiek jego wykonanie z użyciem odpowiednio dobranej maszyny TBM jest jak najbardziej możliwe – uspokaja Mateusz Witczyński z polskiego oddziału spółki ASTALDI S.p.A.
Tunel ma połączyć wyspy Wolin i Uznam – podziemne połączenie ma mieć długość około 1,5 kilometra. Inwestycja kosztuje 760 milionów złotych, a budowa tunelu ma zakończyć się w 2021 roku.