[dropcap]P[/dropcap]rezes Zamówień Publicznych sprawdza prowadzone postępowanie przetargowe na budowę tunelu po uwagach przesłanych przez osoby reprezentujące Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych. Chodzi o inwestycję wartą bagatela 750 mln złotych.
Według przedstawicieli stowarzyszenia, budowa tunelu metodą wierconą jest niebezpieczna i obarczona ryzykiem przeciekania tunelu w trakcie eksploatacji, a dużo lepszym pomysłem byłoby zastosowanie metody zatapiania gotowych elementów.
Przeciw argumentom wysuniętym przez stowarzyszenie ma świadczyć jednak obszerna dokumentacja zgromadzona przez miasto Świnoujście. Urzędnicy przez wiele lat gromadzili dokumenty i kompletowali analizy przygotowane przez specjalistów, właśnie na taką ewentualność jak teraz – aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkownikom tunelu, wybrać wersję jak najmniej ingerującą w środowisko naturalną.
– Miasto posiada obszerną dokumentację studialną, na podstawie której dokonano w 2010 roku rozstrzygnięć co do rodzaju i lokalizacji stałej przeprawy w Świnoujściu i wzięto w niej pod analizę wiele wariantów budowy stałego połączenia między wyspami, w tym także warianty mostowe – tłumaczy prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Ostatecznie wskazano na optymalny wariant budowy stałego połączenia w Świnoujściu, jakim jest budowa tunelu w wariancie północnym w technologii drążenia – dodaje.
Czynniki, które zadecydowały o takim wyborze zawarto w opracowaniach: studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowym, w decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia oraz studium wykonalności opracowanych w latach 2008-2010 na zlecenie GDDKiA. Ponadto w latach 2012-2013, zgodnie z oczekiwaniami ministerstwa infrastruktury, wykonane zostało na zlecenia Miasta dodatkowe opracowanie, weryfikujące i aktualizujące wcześniejsze opracowania, pn.: „Analiza wariantów usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wsypami Uznam i Wolin w Świnoujściu” autorstwa konsorcjum firm DHV oraz DSC Consulting. Ponowna analiza potwierdziła słuszność wcześniej dokonanego wyboru wariantu stałego połączenia.
Parametry gruntowo-wodne zostały określone w dokumentacji geologiczno-inżynierskiej oraz hydrogeologicznej z badań podłoża gruntowego. Potwierdziły występowanie gruntów o parametrach nie gorszych niż w przypadku wybudowanego i funkcjonującego od roku tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku.
kris temu
29 listopada 2017 na 23:48
No i zaorali Stowarzyszenie i Wyborczą. Oj boli tunel, oj boli.