Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego spotkali się dziś z utytułowanymi polskimi Paraolimpijczykami, szermierzami Stefanem Makowskim, Grzegorzem Plutą i Rafałem Treterem. Sportowcy przekonywali młodych świnoujścian, że mimo różnych ograniczeń występujących w rzeczywistości, jaka ich otacza, warto działać, znaleźć w sobie motywację do działania – spełniania marzeń.
Świnoujście jest jednym z polskich miast, w których prowadzony jest program „Udowodnij, że potrafisz” realizowany przez Fundację Akademia Integracji, a finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Wybór świnoujskich szkół nie był przypadkowy – mówi zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka. – W warsztatach biorą udział te placówki, w których uczą się dzieci z niepełnosprawnościami. Niepełnosprawni sportowcy potrafią najlepiej przekonać młodych ludzi do działania, niepoddawania się. Dać im motywację. W końcu sami są przykładem.
Dodatkowo, już poza programem, po południu sportowcy przeprowadzą warsztaty dla pracowników zajmujących się osobami z różnorodnymi niepełnosprawnościami (pracowników socjalnych, urzędników realizujących zadania finansowane przez PFRON, opiekunów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pracowników Urzędu Pracy i Szpitala Miejskiego w Świnoujściu) na temat aktywizacji, integracji osób z niepełnosprawnościami, profilaktyki bezpieczeństwa oraz praktycznej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.
Fundacja Akademia Integracji po raz trzeci realizuje projekty dla młodzieży w Świnoujściu, po raz drugi (i z pewnością nie ostatni ) przy współpracy z Urzędem Miasta Świnoujście.
Stefan Makowski
Miłość do szermierki narodziła się w nim wraz z lekturą powieści Henryka Sienkiewicza. To one przeniosły go w świat świstu szabli nad uchem i szalonego pędu po bezkresnym stepie. Wołodyjowski, Kmicic i Bohun sami wręcz pchnęli go w objęcia sportu białej broni. Jego koronną bronią stała się polska szabla, z którą osiągnął największe sukcesy.
Igrzyska Paraolimpijskie
Ateny 2004 – srebrny medal indywidualnie oraz srebrny drużynowo w szabli.
Mistrzostwa Świata
Budapeszt 2002 – brązowy medal indywidualnie i srebrny drużynowo w szabli;
Turyn 2006 – brązowy medal indywidualnie i srebrny drużynowo w szabli;
Catania 2011 – srebrny medal drużynowy w szabli.
Mistrzostwa Europy
Warszawa 1999 – brązowy medal drużynowy w szabli;
Madryt 2001 – złoty medal indywidualny i złoty medal drużynowy w szabli;
Paryż 2003 – brązowy medal indywidualnie i złoty drużynowo w szabli;
Warszawa 2009 – złoty medal indywidualnie i srebrny drużynowo w szabli.
Grzegorz Pluta
Swoją przygodę ze sportem rozpoczął już w szkole podstawowej, gdzie razem ze swoją drużyną zdobył vice mistrzostwo dawnego województwa siedleckiego w piłce nożnej. Po tym jak uległ wypadkowi, w wyniku którego został sparaliżowany od pasa w dół, piłkę nożną zamienił najpierw na koszykówkę na wózkach, a od 2005 roku rozpoczął przygodę z dyscypliną białej broni. To właśnie w szermierce osiągnął swoje największe sukcesy.
Jego największe osiągnięcia sportowe to:
Igrzyska Paraolimpijskie
Londyn 2012 – złoty medal indywidualny w szabli.
Mistrzostwa Świata
Turyn 2006 – srebrny medal indywidualnie oraz złoty medal drużynowy w szpadzie;
Paryż 2010 – srebrny medal drużynowy w szpadzie;
Catania 2011 – srebrny medal drużynowy w szabli;
Budapeszt 2013 – III miejsce w szabli.
Mistrzostwa Europy
Warszawa 2009 – złoty medal indywidualny oraz srebrny drużynowy w szabli;
Sheffield 2011 – brąz indywidualny w szabli.
Rafał Treter
Rocznik ’87, Warszawa. Zawodnik IKS AWF Warszawa, student (Bezpieczeństwo Narodowe). Jego najbliższym celem jest start na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio.