Lokalne

Ulica Markiewicza i 1. Armii Wojska Polskiego do zmiany?

Opublikowano

w dniu

[dropcap]P[/dropcap]onad rok temu weszły w życie przepisy w sprawie dekomunizacji. Samorządy miały rok na przemianowanie nazw ulic, które znalazły się w katalogu Instytutu Pamięci Narodowej. Na tej zasadzie zmieniono niedawno ulicę Kruczkowskiego na Chodorowskiej.

Przepisy zabraniają używania nazw propagujących ustroje totalitarne, w tym komunizm. Wojewoda chce, aby w Świnoujściu zmieniono jeszcze dwie ulice: Juliana Markiewicza i 1 Armii Wojska Polskiego.

W przypadku, gdy samorząd nazwy nie zmienił, obowiązek ten przechodzi na wojewodów. Oni z kolei mają czas do 2 grudnia, aby wydać tzw. zarządzenia zastępcze.

Wojewoda Zachodniopomorski skierował do Instytutu Pamięci Narodowej zapytanie o zmianę ulic. Opinia IPN ma ostatecznie rozwiać wątpliwości dotyczące dotychczasowych nazw.

Kim był Julian Markiewicz?

Był jednym z ważniejszych architektów i koordynatorów rozwoju miasta w okresie realizacji uchwał rządowych z lat 1958 i 1959 dotyczących wszechstronnej aktywizacji miasta. Stworzył właściwe warunki dla rozwoju wszelkich form budownictwa mieszkalnego i realizacji społecznie użytecznych inwestycji miejskich (np. most karsiborski). Umiejętnie prowadząc politykę kadrową zapewnił zatrudnienie w Świnoujściu kilkuset młodych, rzetelnie wykształconych fachowców: inżynierów, nauczycieli, ludzi kultury. Jako szef administracji zapewnił odpowiednie środki i klimat dla powstania najbardziej znanych inicjatyw kulturalnych w mieście.

Wyjątkowe chyba zasługi położył Julian Markiewicz w dyslokacji jednostek Floty Bałtyckiej z terenów nadmorskiej dzielnicy miasta. Rozmowy z Rosjanami wymagały zarówno taktu, jak i stanowczości, dla osiągnięcia celu, jakim było stworzenie miastu możliwości jego rozwoju. Wyprowadzka Rosjan z dzielnicy nadmorskiej, a tym, samym stworzenie możliwości odbudowy uzdrowiska, było także współautorstwem Juliana Markiewicza i jego współpracowników.

 

1 Komentarz

  1. j.s.w. temu

    2 listopada 2017 na 20:58

    Markiewicz dorobek zawodowy ma wspaniały. Jeżeli tylko nikogo nie podoierdzielil niszcząc tym samym komuś życie to może pozostać jak najbardziej jego ulica. Jeżeli IPN nic nie znajdzie to jego nazwisko pozostanie jeżeli znajdzie to ulica do zmiany. Nie ma co tu zbytnio się rozwodzić.

  2. wyborca temu

    2 listopada 2017 na 20:47

    To prawdziwy skandal z tą zmianą nazw ulic! Jakim prawem pisowskie aparatczyki wtrącają się w sprawy naszego miasta. Wara od pana Juliana Markiewicza wspaniałego samorządowca świnoujskiego. Mam nadzieję że nasi radni nigdy nie zgodzą się na likwidację ulicy jego imienia. Pogonić to pisowsko-ipeenowskie towarzystwo z ich głupimi pomysłami z miasta.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version