W piątek, 27 października, zakończyło się zgrupowanie poligonowe przeciwlotników Marynarki Wojennej. Marynarze przez ostatnie cztery tygodnie szkolili się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.
Szkolenie odbywało się w ramach zgrupowania poligonowego pododdziałów aryleryjsko-rakietowych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Rodzajów Sił Zbrojnych.
Przedsięwzięcie w Ustce rozpoczęło się 2 października, poprzedzone było cyklem treningów na przykoszarowych placach ćwiczeń w jednostkach wojskowych. Położono w nich szczególny nacisk na doskonalenie umiejętności specjalistycznych i ogólnowojskowych oraz przygotowanie sprzętu do działań w warunkach poligonowych. Doskonalono również tematykę związaną z obsługą systemów dowodzenia i łączności, a także umiejętności dowódców w procesie planowania walki przeciwlotniczej.
Na poligonie w Ustce szkolenie rozpoczęto od serii przygotowawczych zadań ogniowych do wolnolecącego celu powietrznego. Jednocześnie sprawdzano możliwości sprzętu w warunkach poligonowych, jak również trenowano umiejętności maskowania stanowisk ogniowych. Kulminacyjnym momentem w czasie szkolenia taktycznego baterii przeciwlotniczej były zaliczeniowe zadania ogniowe z użyciem zestawów artyleryjskich i rakietowych. Wśród nich były strzelania do niskolecącego środka napadu powietrznego i do nagle pojawiających się śmigłowców. Ćwiczenia takie są stałym przedsięwzięciem systemu szkoleniowego. Stanowią one przygotowanie do działań w warunkach bojowych, a także pozwalają utrzymać ciągłą gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych.
W zintegrowanym szkoleniu Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Rodzajów Sił Zbrojnych udział brali żołnierze z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego z Ustki oraz Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic – łącznie ponad 300 marynarzy.
Zadania osłony przeciwlotniczej w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża realizuje 8. Dywizjon Przeciwlotniczy. Jednostka na co dzień stacjonuje w Dziwnowie. Dywizjon przeznaczony jest do bezpośredniej osłony przeciwlotniczej głównych sił i obiektów 8. FOW (tj. sił okrętowych i obiektów brzegowych) oraz ruchomych i stałych elementów zabezpieczenia logistycznego. Siły jednostki mogą zwalczać pojedyncze i grupowe środki napadu powietrznego znajdujące się w strefie oddziaływania ogniowego dywizjonu. Dowódcą 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego jest kmdr por. Roman JADANOWSKI.
Źródło: 8 FOW
zx temu
28 października 2017 na 14:12
Wstyd jak można nazwać coś takiego cwiczeniami