Bez kategorii

Prawnik radzi. Jak skorzystać ze zwolnienia podatkowego po nabyciu lokalu mieszkalnego

Opublikowano

w dniu

Czytelnicy portalu swinoujskie.info mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Prawnicy Marta Lipiec i Łukasz Lipiec czekają na pytania naszych Czytelników. Z fachowych porad świnoujścianie mogą skorzystać wysyłając pytania na adres: kontakt@lipcowie.pl.

 

  1. W celu uregulowania sytuacji prawnej po śmierci spadkobiercy należy przeprowadzić postępowanie spadkowe. Może to nastąpić na podstawie postanowienia sądu lub przed notariuszem. Postępowanie przed sądem jest tańsze, ale może okazać się bardziej czasochłonne. Koszt opłaty sądowej od wniosku to 50 zł oraz koszt złożenia przed sądem przez spadkobiercę oświadczenia o nabyciu spadku to również wydatek rzędu 50 zł. We wniosku należy wskazać wszystkich potencjalnych spadkobierców. Następnym etapem jest dokonanie działu spadku – również przed sądem albo w drodze umowy między współspadkobiercami.

 

  1. Skorzystanie ze zwolnienia podatkowego w przypadku nabycia lokalu mieszkalnego ze środków ze sprzedaży innej nieruchomości przed upływem 5 lat jest możliwe, gdy podatnik realizuje własne cele mieszkaniowe, czyli po prostu mieszka w nowych „czterech kątach”. Nie wystarczy być jedynie właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, która faktycznie jest wynajmowana i przynosi zyski. Podatnik uzyska zwolnienie tylko wtedy, gdy będzie w stanie na podstawie obiektywnych okoliczności przekonać urząd skarbowy, że nabył dwa lokale po to, aby w nich mieszkać – przykładowo ze względu na charakter wykonywanej pracy.

 

  1. W razie zmiany okoliczności można żądać zmiany orzeczenia dotyczącego alimentów. Przy stwierdzeniu czy podwyższenie alimentów jest uzasadnione sąd będzie brał pod uwagę to, czy od czasu wydania poprzedniego orzeczenia nastąpiła istotna zmiana w zakresie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego lub zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Trzeba będzie wykazać, że nastąpiły zmiany w zakresie utrzymania dziecka (np. więcej zajęć pozalekcyjnych, większe koszty ubrań itp. w związku z dorastaniem dziecka) lub w zakresie możliwości zarobkowych rodzica (np. ma lepiej płatną pracę).

 

  1. Planując zawarcie umowy najmu lokalu wynajmujący powinien m.in. dysponować informacjami: danymi personalnymi stron (koniecznie PESEL), adresem lokalu, co znajduje się w lokalu, ile wynosi kwota czynszu, co wchodzi w jej skład, jakie opłaty nie są ujęte w czynszu, czy umowa będzie zawarta na czas nieokreślony czy oznaczony, kiedy planowane jest wydanie lokalu, jeśli miałaby być określona kaucja to również jej kwota (proponujemy nie więcej niż trzykrotność kwoty czynszu).

 

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Prawnicy: Marta Lipiec – tel.: 693 642 894, Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524, ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście, kontakt@lipcowie.pl www.lipcowie.pl[/box]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version