W tym roku z propozycjami do Budżetu Obywatelskiego 2018 wpłynęło 19 wniosków.
– Sześć z nich to projekty prospołeczne, edukacyjne, związane chociażby z szerokimi programami edukacji czy wypoczynku młodzieży – informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Dominują jednak, podobnie jak w ubiegłych latach, propozycje stricte inwestycyjne, dotyczące chociażby zagospodarowania terenów rekreacyjnych, budowy placów piknikowych, miejsc upamiętniających morski charakter miasta, wyposażania obiektów służby zdrowia, placówek oświatowych.
Wszystkie zebrały wymaganą liczbę podpisów.
Zgodnie z harmonogramem realizacji Budżetu Obywatelskiego, aktualnie trwa weryfikacja propozycji mieszkańców pod względem formalno prawnym oraz ich kwalifikacja przez komórki organizacyjne Urzędu i jednostki organizacyjne Miasta. Ten etap potrwa do 8 września 2017 roku, kiedy to lista zakwalifikowanych projektów zostanie opublikowana na oficjalnej stronie Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
– W celu dotarcia do jak największej liczby mieszkańców, podana zostanie także lokalnym mediom, którym gorąco dziękuję za pomoc w propagowaniu idei Budżetu Obywatelskiego od samego początku jego funkcjonowania– dodaje Robert Karelus.
Samo głosowanie przebiegać będzie w dniach od 11 do 22 września. Wtedy też ruszą Mobilne Punkty Konsultacyjne oraz zostaną przeprowadzone spotkania z liderami projektów, którzy będą przekonywać mieszkańców Świnoujścia do oddania głosu na ich projekt. Projekty ,które zakwalifikowały się do realizacji i zostaną ujęte w Budżecie Miasta na 2018 rok poznamy w październiku bieżącego roku.