[dropcap]U[/dropcap] około co drugiej kobiety w ciąży występują dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego i miednicy, często jeszcze długo utrzymujący się po samej ciąży. Ja można je zminimalizować? Radzi fizjoterapeuta Patryk Kapa.
W okresie ciąży dochodzi do szeregu zmian w ciele kobiety. Są to zarówno zmiany hormonalne, jak i zmiany w postawie ciała, co może wywoływać przeciążenia stawów i mięśni.
– Niestety w naszym społeczeństwie, jak i również w środowisku lekarskim zdarza się częsty stereotyp, że kobiecie w okresie ciąży nie wiele można pomóc, by złagodzić dolegliwości bólowe. Niejedna z pań usłyszała, że tak po prostu jest w czasie ciąży i musi to wytrzymać, a najlepiej jak by przeleżała ten bólowy okres w łóżku, co niestety najczęściej pogarsza stan pacjentki, powodując osłabienie mięśni i ogólny spadek kondycji ciężarnej – tłumaczy Patryk Kapa, fizjoterapeuta ze Świnoujścia.
Nic bardziej mylnego, takim pacjentkom należy pomagać. Ratunkiem jest osteopatia, czyli techniki manualne, które wykonuje najczęściej wykwalifikowany fizjoterapeuta. Terapeuta jest w stanie pomóc w złagodzeniu lub całkowitemu zniwelowaniu problemów bólowych doskwierających kobiecie w ciąży.
– Delikatne techniki osteopatyczne dostosowane indywidualnie do każdej pacjentki są całkowicie bezpieczne – zapewnia.
Terapia jest poprzedzona szczegółowym badaniem i w razie przeciwwskazań do wykonania terapii, konsultacjami lub odesłaniem do ginekologa, z którym każdy terapeuta zajmujący się kobietami w ciąży powinien współpracować.
Okres ciąży nie jest łatwy. Należy pamiętać, że jest to okres pełen napięcia emocjonalnego, które może mieć negatywne odzwierciedlenie również w postaci nadmiernego napięć w całym ciele. Stres i złe samopoczucie wywołane bólem niekorzystnie wpływają nie tylko na przyszła mamę, ale również na rozwijające się dziecko. Złagodzenie bólu poprawia komfort ciężarnej i przyszłej pociechy, dzięki czemu ciąża nie będzie kojarzyć się tylko z bólem i dyskomfortem, ale również z dobrym samopoczuciem i miłymi wspomnieniami.
Innymi częstymi problemami, z którymi borykają się kobiety w ciąży, a przy których terapeuta jest w stanie pomóc są:
– bóle głowy
– bóle podżebrowe
– bóle kręgosłupa szyjnego i piersiowego
– zespół cieśni nadgarstka (drętwienia rąk)
– dolegliwości w odcinku lędźwiowym (rwa kulszowa, rwa udowa)
– obrzęki stóp
– bóle w okolicy spojenia łonowego
– problemy z oddychaniem
– zaparcia
W wielu przypadkach kobiety w ciąży nie muszą pozostawać z bólem bez drogi wyjścia. Warto o tym wiedzieć!