W dniach od 1do 2 grudnia br.,w stolicy Kraju Związkowego w Schwerinie odbywała się Prezentacja Województwa Zachodniopomorskiego w Meklemburgii – Pomorzu Przednim 2016.
W prezentacji, oprócz przedstawicieli władz województwa, z Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem, Kraju Związkowego z Premierem Erwinem Selleringiem, przedstawicieli Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, wzięli udział również Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz Andrzej Lebdowicz – Prezes świnoujskiego Oddziału Północnej Izby Gospodarczej .
Prezydent Świnoujścia w trakcie spotkania rozmawiał z Premierem Landu Erwinem Selleringiem na temat odtworzenia transgranicznej linii autobusowej łączącej historyczne Cesarskie Uzdrowiska.
– Otrzymałem zapewnienie Pana Premiera, iż będzie popierał ten projekt, rozumiejąc ,iż skomunikowanie wyspy Uznam jest ważnym elementem jej turystycznego rozwoju i transgranicznej współpracy – informuje Prezydent Janusz Żmurkiewicz.
Bardzo wysoko jest oceniana współpraca transgraniczna pomiędzy Świnoujściem a gminą Heringsdorf . Wejście Polski do Unii Europejskiej, układu z Schengen, możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych także poprawiło sytuację społeczną i gospodarczą naszego miasta. Po otwarciu granic dla ruchu kołowego wzmógł się ruch turystyczny, który szczególnie zadowala naszych usługodawców i branżę hotelarską. Oprócz tego można było przedłużyć linię kolejki uzdrowiskowej UBB do Świnoujścia, otworzyć przejście w Garz dla ruchu kołowego do 7, 5 tony, o co postulowała polska branża turystyczna. Dziś trwają rozmowy na temat odtworzenia historycznego połączenia kolejowego z Berlinem. Nasza młodzież może korzystać z lodowiska w Heringsdorfie; w tym roku podczas ferii zimowych oraz w styczniowe i lutowe weekendy.
Realizujemy wspólne projekty ekologiczne, które upowszechniają walory przyrodnicze wyspy Uznam jak chociażby edukacyjne place zabaw przy ośrodkach kultury.
Kilka lat temu otwarty został najdłuższy w Europie transgraniczny ciąg pieszo rowerowy, który na długości 12. kilometrów łączy trzy niemieckie uzdrowiska cesarskie: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck z historycznie najważniejszym z nich: Świnoujściem. Rok wcześniej podobna inwestycja połączyła Świnoujście z malowniczą gminą Kamminke. Obie te inwestycje, które były wspólnym projektem kosztowały prawie 5 milionów euro i były dofinansowane z przygranicznych projektów unijnych. Obie cieszą się ogromną popularnością. Ruch turystyczny i nie ma co ukrywać handlowy wzrósł zdecydowanie. Zainteresowanie tego typu turystyką jest tak duże, iż powstała cała sieć wypożyczalni rowerów.
Przykładem wieloletniej współpracy w dziedzinie sportu jest Międzynarodowy Maraton Świnoujście – Wolgast, największa tego typu impreza w województwie zachodniopomorskim. Miasto współpracuje od kilku lat z organizatorami Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Coraz więcej koncertów odbywa się w Świnoujściu.
Wspólny, polsko niemiecki projekt edukacyjny, przygotowany wspólnie z gminą Heringsdorf, został uznany za najlepszy przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dzięki temu miasto otrzymało środki na realizację kolejnych międzynarodowych projektów.
Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I współpracuje z Maxim Gorki Gimnazjum w Heringsdorfie. Bardzo docenianym projektem, było otwarcie polsko-niemieckiej klasy gimnazjalnej. Uczestniczy w nim młodzież z Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum w Heringsdorfie. Dzięki temu jego uczniowie uzyskują najwyższe w kraju noty podczas testów kompetencyjnych z języka niemieckiego.
Doskonale rozwija się współpraca stowarzyszeń kobiecych: Polsko-Niemieckiego Forum Kobiet z siedzibą w Świnoujściu z jego niemieckim odpowiednikiem w mieście Wolgast.
– Kolejne lata to również realizacja wspólnych projektów inwestycyjnych i społecznych ,na realizacje których będziemy starali się wspólnie pozyskać środki zewnętrzne, takich jak wspólne Centrum Usług Doradczych czy tak długo oczekiwana przebudowa ulicy Wojska Polskiego – dodaje Prezydent Janusz Żmurkiewicz.
㞢 㐃 㐅 ㄠ ㄓ 〄 temu
10 grudnia 2016 na 02:52
Wzajemni adoratorzy…