7 listopada w LO im. Mieszka I w Świnoujściu oraz Bibliotece Miejskiej w Międzyzdrojach zaprezentowano wyniki projektu Archipelag Pamięci.
Archipelag Pamięci to historyczna gra przygodowa oraz platforma internetowa przedstawiające historię powstawania nowej, powojennej rzeczywistości wsyp Wolin, Uznam i Karsibór. To historia spotkania polskich osadników z niemieckimi mieszkańcami, oraz walki o „normalność” na polskim Dzikim Zachodzie.
Foto: Artur Kubasik
Gra planszowa oraz platforma internetowa są nowoczesnym narzędziem edukacyjnym, pozwalającym na wzbogacenie edukacji historycznej i obywatelskiej o komponent regionalny. Projekt został zrealizowany przez Fundację Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Realizatorzy projektu podkreślają, że nie jest on kierowany tylko do uczniów. Za cel postawiliśmy sobie przedstawienie społecznej historii regionu polskich wysp w pierwszych latach po II wojnie światowej, w taki sposób, by zainteresować szerokie grono dobiorców, zarówno mieszkańców regionu, jak i wszystkich Polaków posjonujących się historią swojego kraju – mówi dr Piotr Oleksy z Fundacji CIRiM.
Foto: Artur Kubasik
Platfroma prezentuje historie zebrane w trakcie rozmów z mieszkańcami wysp pamiętającymi ten niezwykły moment moment dziejowy, jakim było zasiedlanie Archieplagu po II wojnie światowej. Rozmowy zostały przeprowadzone w lipcu 2016 r. Oddając głos bezpośrednim świadkom opisywanych historii chcieliśmy pokazać procesy i zjawiska, które ich zdaniem najlepiej pokazują ówczesną rzeczywistość – podkreśla Mateusz Sikora, prezes Fundacji CIRiM
Archipelag Pamięci to zbiór historii, które można poznawać dzięki grze lub dzięki lekturze internetowej platformy. Każda z opowieści jest odrębną wyspą, dlatego można je poznawać w dowolnej kolejności, jednak dopiero zebrane razem tworzą całość – archipelag, czyli odrębny świat mający swą niepowtarzalną specyfikę. Tutejsze doświadczenie oswajania polskiego Dzikiego Zachodu nie jest unikalnym – taki proces odbywał się na terenach od Świnoujścia po Kotliną Kłodzką – jednak zarówno wyspiarskość, jak i fakt oddalenia od państwowego centrum, zadecydowały o niepowtarzalnej specyfice Archipelagu.
Autorzy projektu zaznaczają, że celem Archipelagu Pamięci nie było ukazanie pelnej historii regionu w latach powojennych. Mamy nadzieję, że dzięki platformie internetowej uda nam się oddać ducha tej epoki, zaś gra planszowa zachęci młodych ludzi do poznawania tych niezwykłych historii – piszą na swej stronie. Region wysp Karsibór, Uznam i Wolin – czyli nasz Archipelag – kryje w sobie wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.