Dzisiaj, w czwartek 3 listopada, w świnoujskim Porcie Wojennym odbyła się uroczystość objęcia obowiązków dowódcy trałowca ORP GARDNO. Nowym dowódcą okrętu wchodzącego w skład 12. Dywizjonu Trałowców został komandor podporucznik Bartłomiej RADWAŃSKI.
Uroczystość objęcia obowiązków dowódcy okrętu odbyła się zgodnie z marynarski ceremoniałem. Obecni byli dowódca dywizjonu, dowódcy okrętów grupowych oraz załoga okrętu. W trakcie uroczystości komandor porucznik Krzysztof SZUMLICKI – dowódca 12. Dywizjonu Trałowców wręczył nowemu dowódcy „Znak Dowódcy Grupy Jednostek Pływających – Dowódcy Okrętu” symbol sprawowania władzy nad grupą okrętów, okrętem i jego załogą. Znak ten powiewać będzie na maszcie „Gardna” przez cały okres dowodzenia okrętem przez komandora podporucznika Bartłomieja RADWAŃSKIEGO. W trakcie uroczystości, kmdr ppor. Bartłomiej RADWAŃSKI podziękował dowódcy dywizjonu za powierzenie mu odpowiedzialnej funkcji dowódczej oraz za zaufanie.
Komandor podporucznik Bartłomiej RADWAŃSKI ukończył studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Akademii Marynarki Wojennej w 2005 roku, a następnie rozpoczął służbę w 12. Dywizjonie Trałowców. Pełnił w nim stanowiska dowódcze różnego szczebla. Był m.in. dowódcą działu okrętowego artylerii i broni podwodnej, zastępcą dowódcy okrętu podgrupowego i grupowego. W latach 2010 – 2012 dowodził okrętem ORP BUKOWO. W 2012 roku został wyznaczony na stanowisko oficera szkoleniowego, a następnie na oficera operacyjnego w sztabie 12. Dywizjonu Trałowców. W czwartek, 3 listopada, objął on obowiązki „Dowódcy Grupy Jednostek Pływających – Dowódcy Okrętu” ORP GARDNO i awansowany został na komandora podporucznika.
Trałowiec ORP „GARDNO” wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. ORP „GARDNO”, podobnie jak pozostałe trałowce projektu 207P został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest to jednostka małomagnetyczna przeznaczona do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. Ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego.