Ambasador Paul W. Jones odwiedził Świnoujście. Na zaproszenie GAZ Systemu mógł wejść na teren pilnie strzeżonego obiektu. Wdrapał się nawet na zbiornik w którym przechowywany jest skroplony gaz. Ambasador przebywał na Pomorzu Zachodnim z dwudniową wizytą.
Niedawno GAZ-SYSTEM we współpracy z Ambasadą USA w Polsce zorganizował w Warszawie konferencję biznesową „Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej”. To pierwsze w regionie wydarzenie, które umożliwia nawiązanie kontaktów oraz wymianę doświadczeń między przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorstw zajmujących się eksportem skroplonego gazu ziemnego a potencjalnymi odbiorcami LNG z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.
Wśród gości konferencji znaleźli się przedstawiciele polskiej i amerykańskiej administracji rządowej, reprezentanci placówek dyplomatycznych oraz największych w regionie firm z sektora gazu ziemnego. Spotkanie otworzyły wystąpienia Pana Tomasza Stępnia, Prezesa Zarządu GAZ-SYSTEM, Pana Piotra Naimskiego, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Pani Robin Dunnigan, pełniącej funkcję Zastępcy Podsekretarza Stanu ds. Współpracy Energetycznej w Biurze Zasobów Energetycznych w Departamencie Stanu USA oraz Pana Johna Andersona, Dyrektora Biura Regulacji i Współpracy Międzynarodowej w Departamencie Energii USA.
Wydarzenie stało się znakomitą okazją do zaprezentowania nowych możliwości importu skroplonego gazu ziemnego do państw Europy Środkowo-Wschodniej, a w szczególności potencjału eksportowego USA i warunków kontraktowania dostaw LNG z amerykańskimi partnerami. Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, działający komercyjnie od czerwca 2016 roku, stanie się w ten sposób rzeczywistą bramą dla dostaw skroplonego gazu ziemnego, eksportowanego od producentów z całego świata do klientów w tej części Europy.
Podczas konferencji przedstawione zostały zasady korzystania z polskiego gazoportu. Obecni i potencjalni klienci zapoznali się z procedurami i wymaganiami związanymi z realizacją usługi przesyłania gazu ziemnego do odbiorców zlokalizowanych na terenie kraju, a także możliwościami tranzytu gazu do przedsiębiorstw działających na terenie Ukrainy, Słowacji, Czech lub Węgier.