Lokalne

Maraszek Gotuje: Kaczka w jabłkach

Opublikowano

w dniu

Powiecie pewnie – No dobrze może przepis będzie łatwy i samo pieczenie nie pochłonie wiele czasu, ale przecież kaczkę trzeba oczyścić z resztek pierza, to czasochłonne. Ja odpowiem, że nie do końca. Pewnie! Ta czynność zajmie kilka dodatkowych minut, ale bez paniki. Teraz drób jest sprzedawany na prawdę w  porządnym stanie, a kilka piórek można wyskubać. Poza tym, żeby ze skóry pozbyć się jakichkolwiek nieczystości wystarczy opalić kaczkę nad gazem. Jeśli nie macie kuchenek gazowych, zapalcie świecę. To dla mnie absolutna podstawa. Dodatkowym i ogromnym plusem owego zabiegu jest to, że skóra po upieczeniu będzie chrupiąca.
Drugi krok, to nacięcie skóry. Umytą, oskubaną i opaloną kaczkę trzeba koniecznie naciąć kilkoma ruchami. Dzięki nacięciom zyskamy na czasie. Gruba i tłusta skóra będzie przepuszczała temperaturę, dzięki czemu mięso upiecze się znacznie szybciej. Poza tym podczas smażenia i pieczenia tłuszcz wytopi w większym stopniu będzie uchodził właśnie przez miejsca w którym przekroiliśmy skórę.

Trzecia ważna sprawa – smażenie. Po wcześniejszych zabiegach kaczkę trzeba przyprawić. Wystarczy sól i majeranek. Później wrzucić na patelnię z odrobiną masła. Pozostawić pod przykryciem na średniej wielkości ogniu na 7-10 minut. Pieczenie będzie już tylko kropką nad „i”. Chrupiąca i soczysta kaczka na pewno Wam zaskakuje.

Ostatnia uwaga. Jeśli faktycznie decydujemy się na to danie w środku tygodnia, kiedy czasu jest niewiele, pieczmy części kaczki. Gdybyśmy włożyli ją w całości, rzeczywiście zrobiłby się problem i obiad moglibyśmy serwować dopiero w kolację.

Składniki

2 udka kaczki
5 kwaśnych i twardych jabłek
sól
majeranek
masło do smażenia

Wykonanie

Kaczkę oczyścić, naciąć skórę, natrzeć przyprawami i smażyć z dwóch stron na średniej wielkości ogniu, po ok. 7-10 minut na każdą stronę. Jabłka umyć, obrać i pokroić w ćwiartki, pozbywając się gniazda z nasionami. Kaczkę przełożyć do naczynia żaroodpornego. Jabłka wrzucić na patelnię z wytopionym tłuszczem i smażyć przez minutę. Ułożyć na udkach. Całość włożyć bez przykrywki do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Po 20 minutach przykryć i piec jeszcze przez 30 minut. Danie można podawać z młodymi ziemniaczkami lub ziemniakami puree.

Przepis pochodzi z bloga kulinarnego: http://marachgotuje.blogspot.com/

[author title=”Joanna Maraszek” image=”https://www.swinoujskie.info/wp-content/uploads/2016/07/DSCN8706-3.jpg”]Do niedawna moje teksty zapełniały kolumny regionalnego dziennika, wcześniej bawiłam się trochę w telewizję a teraz przyszedł dla mnie czas na matkowanie i… gotowanie, co zresztą uwielbiam. Kocham jeść i gotować. Pasję postanowiłam połączyć z zawodem. Zawsze chciałam mieć własny program kulinarny (przez chwilę nawet miałam „SMAK”, tyle, że był kulturalny). Może blog tym nie jest, jednak zawsze to jakaś forma dzielenia się sprawdzonymi przepisami. Nie trzeba nowoczesnej kuchni, ani sprzętu, żeby zachwycić potrawą. Nawet przy skromnym anturażu można trafić do serca. Przez żołądek, rzecz jasna. Mi się to udało. 😉 Jestem zdania, że dobry kucharz jest w stanie ugotować coś wykwintnego nawet nad ogniskiem. Na razie jednak gotuję z wielką pasją w maleńkiej kuchni. Mam nadzieję, że proponowane przeze mnie potrawy zadowolą także i Wasze kubki smakowe.[/author]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version