Smakuje lub nie – do tego stwierdzenia ogranicza się większość smakoszy kawy. Jednak na jej smak składa się kilkanaście czynników. Od wyszkolenia baristy, poprzez palarnię kawy, aż po rodzaj ziaren.
Wspólnie ze specjalistą od kawy Szymonem Nowickim pomożemy naszym czytelnikom poznać się na kawie i podpowiemy na co zwracać uwagę przy zamawianiu „małej czarnej”. Rozpoznanie kawy zasługującej na uznanie wcale nie jest trudne. Podobnie szybko określimy kawę, która ma defekt.
W większości świnoujskich kawiarni napijemy się kawy od dużych producentów. Tylko dwie serwują kawy z małych palarni.
– Sieciowe kawiarnie proponują nam tanie kawy oszukując trochę przy tym klientów. Dobrze wiedzą, że w większości pijemy kawy mleczne, czyli cappuccino lub latte. A w takich napojach bardzo ciężko rozpoznać jakość kawy. Pełnię smaku poczujemy pijać dopiero espresso – mówi Szymon Nowicki. – Choćby dlatego w jednej z popularnych sieci kawiarń do espresso używa się innych ziaren kawy niż do kaw mlecznych – dodaje.
Kwasowość wśród laików jest odbierana jako coś niepożądanego. Tymczasem najlepsze kawy mają delikatne nuty cytrusowe i jest to ich zaletą. Bardzo kwaśna kawa może być efektem złej produkcji kawy lub złego przygotowania. Jeżeli kawa jest tak kwaśna, że nie możemy jej wypić, lepiej ją oddajmy. Zapamiętajmy – delikatna kwasowość zapewnia, że kawa nie jest mdła.
Gorzka kawa wynika z zwartości kofeiny i sposobu palenia. Im wyższa temperatura – tym bardziej gorzka kawa. Goryczka to co miłośnicy kawy lubią najbardziej. Jednak należy pamiętać, podobnie jak w przypadku kwasowości – im bardziej gorzka kawa – tym gorzej.
Dobra kawa ma bardzo małą kwasowość i średnią goryczkę. Na wypadkowa tych dwóch cech składa się smak i odczucia jakie będziemy mięć po wyjściu z kawiarni. Dobra kawa powinna dawać przyjemne odczucia na języku.
– Dobra kawa musi kosztować. Wynika to głownie z jej jakości. A z kawą jest tak jak z dobrym samochodem. Jeżeli chcemy napić się mercedesa wśród kaw, liczmy się z wydatkiem 7 złotych za espresso. Ważne jest pochodzenie kawy oraz sposób i miejsce jej wypalania. Właściciele kawiarń stawiający na jakość i wyborny smak kawy – wybierają sprawdzone palarnie oferujące ziarna w jakości Speciality Coffee, czyli takie, które zostały ocenione przez znawców ponad 80 na 100 możliwych punktów – tłumaczy Szymon Nowicki.
Aby napić się dobrej kawy wybierzmy się tam, gdzie zamiast kelnera, kawę przygotuje nam barista rozumiejący i lubiący swoją pracę. Takich miejsc na mapie Świnoujścia jest jeszcze niewiele.
zbigniew gera temu
30 maja 2018 na 18:02
proponuje współprace firma warszawa pozdrawiam zb ger
ZB GERA temu
28 maja 2018 na 13:29
CO TO ZA KAWA PO 2,5O ZŁ ZA SZTUK IE POZDRAWIAM ZB GERA
Anonim temu
18 czerwca 2016 na 20:40
A jaką kawę proponuje specjalista Szymon ?
czytelnik temu
17 czerwca 2016 na 17:43
to cafe rongo niech sie tak nie napina, są naprawdę w mieście inne kafejki w których można wypić małą czarną bardzo aromatyczną, smaczną i tańszą!
?????????????? temu
17 czerwca 2016 na 15:44
Co za problem zaparzyć wrzątkiem palone, mielone ziarna kawy?
?????????????? temu
17 czerwca 2016 na 18:46
@Edit:
Sorrki, miało być zalać wrzątkiem, a nie „zaparzyć wrzątkiem”
-Niechaj Shiva Was Pobłogosławi.
Przem temu
18 czerwca 2016 na 07:53
Przede wszystkim nie wrzątkem ! I to nie probem a umiejętność.
Sławek temu
17 czerwca 2016 na 15:08
Cafe „Rongo” to jedno miejsce, a drugie to „Coffe Bar” Tak to wygląda.