W szkole na czerwcowej radzie pedagogicznej roku 1957 ogłoszona zostaje współpraca z ZHP mimo, że oficjalnie organizacja nie odtworzyła się (władze polski oficjalnie uznały ją 1959r.), grono pedagogiczne nakazuje zwrócić się do Komendy Hufca o pomoc w załatwieniu sprawy sklepiku harcerskiego „w przypadku nie załatwienia sprawy przez Komendę Hufca szkoła zwróci się do Komendy Chorągwi.” – ostatni wpis wskazuje przyspieszenie prac w harcerstwie w szkole na brak relacji z Komedy Hufca co może wynikać z różnicy metod działania oraz tempa. Harcerstwo dalej uczestniczy w akcjach obowiązkowych jak pochód 1 majowy, szkoła zaś dalej przywiązywała duże znaczenie do działalności harcerstwa, wskazywała mu pola do działania i nakazywała „zacieśnienie współpracy z ZHP, rozumianą jako interesowanie się wychowawców planem i pracą (drużyny).”
Pod koniec 1959 r. z ZHP w Polsce odchodzą harcerze utożsamiani z tradycyjnym harcerstwem. Pewne środowiska zaczęły się kierować słowami Aleksandra Kamińskiego „Idźcie pracować do drużyn” co było zachętą do działania innego niż oficjalne założenia urzędniczo-partyjne. W takiej atmosferze w sierpniu 1960 zapadły następujące decyzje w SP 1:
„Kierownik szkoły przedstawił koncepcję eksperymentu pedagogicznego – Szkoły Harcerskiej.
Założenia: Praca szkoły oparta na formach pracy harcerskiej przez okres 2 lat.
Cel: Realizacja haseł nowej dydaktyki oraz walka z nadmiernym odsiewem młodzieży. Struktura:
- W zależności od ilości uczniów w klasie powstaje 3 do 4 zastępów. Zastępowymi są uczniowie tejże klasy. Zbiórki zastępów prowadzą zastępowi.
- Cała klasa tworzy drużyną harcerską. Drużynowy jest nauczyciel, a przyboczny jeden z uczniów danej klasy. Lekcja wychowawcza ma charakter zbiórki harcerskiej – sprawy klasy są sprawami drużyny.
- Drużyny (klasy) tworzą szczep. Grono nauczycielskie jest Radą Pedagogiczną a równocześnie Radą Drużyny.
Plan Pracy na pierwszy okres:
- Pozyskać uczniów dla organizacji harcerskiej rozwijanie samodzielności wśród młodzieży przez właściwą pracę samorządu klasowego.
- Poznanie uczniów celem wyboru właściwych funkcyjnych.
- Nawiązanie ścisłego kontaktu ze szkołą harcerską w Sosnowcu celem poznania ich metod i form pracy.
- Nawiązanie współpracy z Komendą Hufca i Chorągwi.
- Pozyskanie rodziców dla sprawy ZHP.
- Przeprowadzanie lekcji pokazowych przez kol. Dzisko i Świder
- Uczestniczenie dzieci poszczególnych klas w dobrze zorganizowanej zbiórce harcerskiej.
Zadania grona pedagogicznego:
- Przekształcenie nauczycieli w sprawach harcerskich teoretycznie i praktycznie
- Zakupienie podręcznej biblioteczki harcerskiej
- Wyposażenie szkoły w odpowiedni sprzęt i pomoce naukowe