Czym są prace interwencyjne i jaki jest ich główny cel?
Prace interwencyjne oznaczają zatrudnienie bezrobotnego w ramach umowy o pracę z częściowym dofinansowaniem Pracodawcy wynagrodzenia przez Urząd Pracy. Celem jest ułatwienie bezrobotnym powrotu na rynek pracy.
Kto może ubiegać się o wsparcie na zorganizowanie prac interwencyjnych?
O organizację prac interwencyjnych może ubiegać się każdy Pracodawca, który w ocenie organu jest w stanie te prace prawidłowo przeprowadzić (np.: niebędący w stanie likwidacji oraz niezalegający z podatkami).
W jaki sposób starać się o pomoc na zorganizowanie prac interwencyjnych?
Pracodawca zainteresowany zorganizowaniem prac interwencyjnych powinien złożyć do wybranego Powiatowego Urzędu Pracy wniosek, w którym podane będą m.in. dane firmy, proponowana liczba bezrobotnych i okres ich zatrudnienia, miejsce i rodzaj prac, wymogi kwalifikacyjne, a także proponowana wysokość wynagrodzenia i wysokość refundacji.
W ciągu 30 dni od złożenia wniosku Pracodawca powinien otrzymać od starosty powiadomienie o decyzji w sprawie organizacji prac interwencyjnych. Jeśli decyzja jest pozytywna starosta zawiera z pracodawcą umowę.
Pracodawca także zawiera umowy o pracę z bezrobotnymi, którzy będą wykonywać prace interwencyjne.
Pracodawca po zakończeniu okresu refundacji jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu skierowanego bezrobotnego przez okres minimum 3 miesięcy po zakończeniu refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne.
Rozmowa z Anną Kowalską, specjalistką PUP ds. dofinansowań
[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Więcej informacji odnośnie prac interwencyjnych? Umów się na spotkanie z doradcą klienta pod nr tel. 91 321 97 54 lub odwiedź stronę internetową: www.caz.swinoujscie.pl[/box]