Rada Ministrów przyjęła Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku (KPK). Realizacja programu ma przede wszystkim doprowadzić do skrócenia czasu przejazdu pociągów na liniach kolejowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
– Dzięki jego realizacji wzrośnie długość linii kolejowych pozwalających na ruch pociągów pasażerskich z prędkością powyżej 160 km/h. Znacznie poprawią się również warunki kolejowych przewozów towarowych, co powinno dać impuls rozwojowy wielu regionom w Polsce – podkreśliła minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.
W programie przewidziano też wzrost długości linii kolejowych wyposażonych w Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS) oraz zwiększenie liczby skrzyżowań dwupoziomowych i zmodernizowanych przejazdów kolejowych. Efektem tych działań będzie większy komfort i bezpieczeństwo podróży.
Na inwestycje kolejowe realizowane do 2023 r. w ramach KPK zostanie przeznaczonych 67,5 mld zł.
Jednym z najważniejszych zadań zawartych w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r. jest zapewnienie sprawnych połączeń kolejowych z portami morskimi i poprawa stanu technicznego linii ważnych dla ruchu towarowego m.in poprawiających dostęp do portów morskich w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, stanowiących wyprowadzenia z innych punktów generujących największe potoki przewozowe.
Ministerstwo spodziewa się po modernizacji wzrostu przepustowości infrastruktury obsługującej porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.
Anonim temu
21 września 2015 na 11:19
A czy pociągi osobowe na tym skorzystają? Gdyby cała trasa była zmodernizowana, to byśmy dojechali w godzinę do Szczecina i spowrotem