Wybiegamy znacznie w przyszłość. Po dołożeniu 126 mln złotych z budżetu miasta na wybudowanie tunelu (niemal połowa rocznego budżetu miasta – przyp.), będzie trzeba utrzymać miejską przeprawę. Bieliki będą w dalszym ciągu pływały. Ilu kierowców wybierze płatny przejazd tunelem, a ile bezpłątną przeprawę promem? Trudno przewidzieć.
Według założeń świnoujski tunel ma posiadać jedną nitkę przepustową i jest to związane między innymi z kosztem jego budowy i eksploatacji.
Szacujemy, że koszt budowy tunelu może wynieść około 780 mln zł, a jego bieżące utrzymanie 5-6 mln. Utrzymana zostanie przeprawa Warszów, którą obsługiwać będą dwa promy. Zadanie to spadnie na miasto – mówi Robert Karelus z magistratu.
Miasto posiada obszerną dokumentację studialną, na podstawie której dokonano w 2010 roku rozstrzygnięć co do rodzaju i lokalizacji stałej przeprawy w Świnoujściu. Dokumentację wykonano zgodnie z aktualnymi wytycznymi Komisji Europejskiej dla infrastruktury drogowej i wzięto w niej pod analizę wiele wariantów budowy stałego połączenia między wyspami, w tym kilka wariantów mostowych.
Ostatecznie wskazano na optymalny wariant budowy stałego połączenia w Świnoujściu, jakim jest budowa tunelu w wariancie północnym w technologii drążenia – mówi Robert Karelus.
Aktualnie włoska firma Technital S.p.A. za kwotę 2,089 mln złotych opracowuje program funkcjonalno-użytkowy budowy tunelu. To dokument niezbędny do ogłoszenia przetargu na budowę stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w systemie „zaprojektuj i zbuduj” i ma być gotowy do końca roku.
Nabuchodonozor temu
7 września 2015 na 10:09
Ci nic nie robią, tylko ciągle ściemniają, że niby robią jakieś dokumentacje, która zanim zaczną, to straci ważność i tak w kółko…