Lokalne

Przypłynie żaglowiec rodziny zespołu The Kelly Family

Opublikowano

w dniu

Już w piątek Świnoujście zabrzmi piosenką żeglarską, łopotem żagli, komendami wydawanymi na żaglowcach, które cumować będą na Wybrzeżu Władysława IV w dniach od 14 do 16 sierpnia br. To wszystko w ramach siódmej edycji Sail Świnoujście. Jednym z żaglowców bezie Santa Barbara Anna należący do zespołu The Kelly Family.

Santa Barbara Anna

Historia żaglowca sięga 1957 roku. Statek swoje życie rozpoczął jako trawler rybacki. Później był wielokrotnie przebudowywany. W 1984 roku ostał sprzedany i przeszedł metamorfozę w Kornwalii. Od tej pory był trzymasztowym żaglowcem. Później wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, aż do roku 1993, gdy rodzina popularnego zespołu The Kelly Family kupiła zaniedbany żaglowiec. Jednostka została odnowiona znacznym nakładem pieniędzy i przystosowana do potrzeb dużej rodziny.

Powiększono koje, a pokład wyłożono nowym drewnem. Żaglowiec pływał pod banderą brytyjską. Na cześć zmarłej matki Barbary statek został nazwany Santa Barbara Anna. Pływał głównie po Morzu Irlandzkim i do Francji, Holandii, a także na Morzu Bałtyckim. Żaglowiec nadal należy do Joe Kelliego, jednak jednostką opiekuje się prywatne stowarzyszenie z Rostocku, które pielęgnuje tradycyjne i zwyczaje morskie poprzez angażowanie młodych ludzi, aby zarażać kolejne pokolenia miłością do żeglarstwa.

Żaglowiec Santa Barbara Anna

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]Typ żaglowca: Barkentyna Całkowita długość: 44,20 m Szerokość: 7,00 m Powierzchnia żagli: 667 m.kw. Port macierzysty: Rostock[/box]


 

Bryza H

Jednostka Bryza została zbudowana w 1952 roku i służyła Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu jako statek ratowniczy. Jest jednym z ostatnich drewnianych jachtów zbudowanych w Polsce. W 1983 roku została kupiona przez nowego właściciela – Waldemara Heislera, który w ciągu następnych lat przebudował jednostkę na jacht żaglowy. Żaglowiec od tej pory nosi nazwę Bryza H. Bryza H to kecz gaflowy, żegluje się na niej tradycyjnie, a dębowy silny kadłub i gaflowe ożaglowanie wymagają od załogi solidnej pracy fizycznej i wzajemnego zaufania. Mimo tradycyjnego takielunku „Bryza H” ma mocny silnik i nowoczesne wyposażenie nawigacyjne oraz eleganckie i wygodne wnętrze. Na pokładzie Bryzy młodzi adepci sztuki żeglarskiej zdobywają doświadczenie i wiedzę potrzebne w dalekich rejsach.

Żaglowiec Bryza H

 

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]Typ żaglowca – kecz. Długość: 18,88 m (max.23,88), Szerokość max: 5,40 m, Zanurzenie: 2,80 m, Powierzchnia żagli: 180 m2, Rok budowy: 1952 Puck, Rok odbudowy: 2000,[/box]


Libava

Podczas budowy żaglowca Libava wzorowano się na XVII wiecznych statkach znanych z obrazów i grafik. Jednostka została zbudowana w 2008 roku w Pietrozawodsku. 16 metrowy kadłub żaglowca zbudowany jest ze specjalnie dobranego drewna. Mimo iż, w trakcie budowy dochowano wszelkich starań, aby konstrukcja i takielunek przypominały egzemplarze z tamtych czasów, na jego pokładzie znajdują się nowoczesne urządzenia nawigacyjne oraz specjalny niezawodny silnik. Zadbano również o komfort żeglujących – znajdziemy tu cztery podwójne kabiny, prysznice, toalety, a nawet saunę.

Żaglowiec Libava

 

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]Typ żaglowca – galeon. Dane techniczne: Długość: 16 m, Szerokość max: 5 m, Zanurzenie: 1,35 m, Powierzchnia żagli: 120 m2, Rok budowy: 2008, Pietrozawodsk,[/box]


Ernestine

Pomorski sejner (statek przystosowany do transportu żywych ryb) zbudowany w 1899 r. w obecnym Wolinie, w stoczni Karla Manthé. Od samego początku Ernestine jest związana z pobliskimi wodami Bałtyku. W 1901 statek został zarejestrowany w Szczecinie i nazwano do „Hildegard”. Pływał po Bałtyku jako statek połowowo- handlowy aż do rozpoczęcia II wojny światowej. W latach pięćdziesiątych pod nazwą WOG 100 wykorzystywany był jako zbiornik na ryby w porcie w Wolgaście. Obecny kształt uzyskał na początku lat sześćdziesiątych. Wyposażony został w ożalgowanie typu szkuner. Jednostka nowe wnętrze zawdzięcza kolejnym właścicielom, parze architektów. Do chwili obecnej pływa jako statek wycieczkowy wokół wyspy Rugia. Portem macierzystym Ernestine jest pobliskie Lassan.

Żaglowiec Erestine

 

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]Typ żaglowca – szkuner. Długość: 23 m, Szerokość max: 5,20 m, Zanurzenie: 2,20 m, Powierzchnia żagli: 200 m2, Rok budowy: 1899[/box]

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version