Połącz się z nami
„uznamska

Lokalne

Uznamski Festiwal Muzyki pod znakiem uczczenia zjednoczonego obszaru nadbałtyckiego

Opublikowano

w dniu

Na nadbałtyckim podium Uznamskiego Festiwalu Muzyki między 22.9 i 13.10 po raz pierwszy pokażą się gwiazdy i skarby muzyczne ze wszystkich dziesięciu krajów nadbałtyckich.

Z okazji swojego jubileuszu oraz 25-lecia obchodów jedności i więzi w obszarze Morza Bałtyckiego, Uznamski Festiwal Muzyki po raz pierwszy w ramach jednego sezonu prezentuje różnorodność muzyki pochodzącej z dziewięciu krajów mających dostęp do Bałtyku a także z Norwegii. Między 22.9. a 13.10  2018 r. w najpiękniejszych miejscach koncertowych polsko-niemieckiej wyspy Uznam spotkają się wybitni muzycy z krajów, które łączy Bałtyk. Wystąpią m.in.: sopranistka Anne Sofie von Otter ze Szwecji, GitteHænning oraz Concerto Copenhagen z Danii, wiolonczelista David Geringas z Litwy, wirtuozi harmonijki ustnej Sväng z Finlandii, skrzypek Sergej Dogadin oraz muzycy grający na instrumentach smyczkowych filharmonii berlińskiej Berliner Philharmoniker wraz z pianistą Mikhailem Mordvinovemz Rosji, a także skrzypek Piotr Pławner i pianistka Aleksandra Mikulska z Polski, ensemble Raro z Łotwy, skrzypaczka Mari Samuelsen z Norwegii, ensemble Triskele z Estonii,  NDR Hanowerska Filharmonia Radiowa oraz sopranistka Carolin Masur z Niemiec.

Thomas Hummel, dyrektor Uznamskiego Festiwalu Muzyki: „Trzy, po brzegi wypełnione programem tygodnie zapraszają, aby poznać to, co symbolizuje sobą Uznamski Festiwal Muzyki: pełną różnorodność muzyczną obszaru bałtyckiego w niezastąpionej atmosferze słonecznej wyspy Uznam. Chcemy pamiętać i patrzeć w przyszłość: chcąc uczcić pamięć naszego patrona honorowego Kurta Masura, który już w 1995 r. sprowadził na Uznam pierwsze wspaniałe talenty Fundacji Young Concert Artists New York. Chcemy świętować z ludźmi, którzy towarzyszyli nam podczas naszej drogi, z przyjaciółmi –wiolonczelistą Davidem Geringasem, skrzypkiem Piotrem Pławnerem, sopranistką CarolinMasur i wieloma innymi muzykami. Świętujcie Państwo z nami!”

Przyspieszony puls: przyszłość Bałtyku 
Założona w roku 2008 jako orkiestra młodzieżowa, Baltic Sea Philharmonic w międzyczasie stała się profesjonalną orkiestrą i sama obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. W miejscu o największym znaczeniu historycznym na Uznam –w budynku elektrowni w Peenemünde na terenie dawnego wojskowego instytutu badawczego, ensemble zabierze widzów w szybką muzyczną podróż wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego –z okazji ogłoszenia niepodległości w krajach bałtyckich, Polsce i Finlandii przed stu laty. Koncerty w Peenemünde zostały zainicjowane przez Uznamski Festiwal Muzyki wspólnie z Muzeum Historyczno-Technicznym w Peenemünde oraz północnoniemiecką rozgłośnię radiowo-telewizyjną Norddeutsche Rundfunk. Od 2002 r. instytucje te działają na znak pokoju i jedności w podzielonym przez długi czas regionie Morza Bałtyckiego. Muzykom z Baltic Sea Philharmonic także przyświeca ta myśl; inicjują oni własne innowacyjne projekty muzyczne lub biorą w takowych udział. W projekty angażują się także orkiestry kameralne New Ideas Chamber Orchestra prowadzona przez litewskiego kompozytora Gediminasa Gelgotasa oraz c/o chamber orchestra, która gra bez dyrygenta. Również te orkiestry będzie można usłyszeć na Uznam. Promowanie młodzieży w świece muzyki ma na Uznamskim Festiwalu Muzyki długą tradycję.  Kurt Masur, patron honorowy festiwalu, w roku 1995 nawiązał kontakt z Young Concert Artists. Od tego momentu koncerty tej fundacji o międzynarodowej renomie zaliczają się do corocznych highlightów festiwalu. W tym roku wystąpi aż trzech laureatów tego prestiżowego nowojorskiego konkursu: akordeonistka Hanzghi Wang, pianista Nathan Lee oraz skrzypaczka SooBeen Lee–będzie to prawdziwa fiesta młodych geniuszy. Laureaci krajowego koncertu niemieckiego „Młodzież muzykuje” („Jugend musiziert„) po raz piąty zagrają w konkursie „Najlepsi z młodych” („Die jungen Besten„) o słynną nagrodę muzyczną Achterkerke-Musikpreis przyznawaną dzieciom przez Fundację Achterkerke.

Bałtycka różnorodność: wielkie gwiazdy i nieodkryte dotąd skarby  
„Festiwale muzyki zawsze powinny realizować ważne cele. Pokój, humanitarność i wzajemne zrozumienie, to wartości, które przyświecają naszemu festiwalowi”, mówi Thomas Hummel patrząc na festiwalową historię sukcesu. Wszystko to widać również w programie festiwalu na rok 2018, twierdzi dramaturg dr Jan Brachmann: „Podczas XXV Uznamskiego Festiwalu Muzyki spotkają się szwedzki jazz i rosyjska muzyka kameralna, estońskie chorały i duńskie kantaty, norweskie pieśni i polska muzyka fortepianowa, litewskie tańce i niemiecka symfonika, łotewskie dźwiękowe obrazy natury i fińskie tanga”.
Przykładem bliskiej współpracy festiwalu z Polską jest zorganizowana wycieczka po sąsiedzkiej polskiej wyspie Wolin. Wyjątkowym elementem festiwalu i znakiem polsko-niemieckiej więzi będzie wykonanie słynnej wielkiej mszy h-moll Johanna Sebastiana Bacha w wolińskiej Kolegiacie św. Mikołaja, której pierwszym protestanckim pastorem był Jan Bugenhagen kościele  przez Międzynarodową Akademię Chóralną w Lubece oraz gdański Goldberg Baroque Ensemble.

W Uznam zakochana jest śpiewaczka Gitte Hænning. Zafascynowana ostatnią edycją festiwalu, w tym roku także ciągnie ją na wyspę. Dla największej gwiazdy śpiewu ze Szwecji –sopranistki Anne Sofie von Otter Uznam jest z kolei miejscem jeszcze nieznanym. Zaprezentuje ona francuskie chansons, utwory popowe, piosenki od Abby po Bernsteina, od Jacques’a Brela po Jean’a Sibeliusa.Concerto Copenhagen z Danii zaprezentuje z kolei wykonania muzyki dawnej. Finlandia zaprezentuje się występem Sväng, wielokrotnie nagradzanej grupy wirtuozów harmonijki ustnej. Kraj śpiewu Estonia reprezentowany będzie przez Ensemble Triskele śpiewający o „niebie, ziemi, powietrzu i morzu”. Trio Raro wykonaniem m.in. utworów najbardziej znanego łotewskiego kompozytora Pēterisa Vasksa (Composer in Residence 2010) nawiąże do tego, że na Łotwie Bałtyk nazywany jest „Białym Morzem”.

Ponowne spotkanie z przyjaciółmi towarzyszącymi festiwalowi: David Geringas i Salon Hummela
Litwę na festiwalu zaprezentuje David Geringas, jeden z najbardziej znaczących wiolonczelistów na świecie. Od 2005 r. co roku przyjeżdża on do miejscowości Stolpe, aby tam w ramach Bałtyckiego Forum Muzycznego prowadzić zajęcia ze studentami. Klasy mistrzowskie powstały z inicjatywy Uznamskiego Festiwalu Muzyki, północnoniemieckiej rozgłośni radiowo-telewizyjnej Norddeutsche Rundfunk i Związku Artystów Dźwiękowych MV. W roku 2018 David Geringas zagra aż trzy koncerty. W ich centrum znajdzie się nie tylko jego bliska przyjaźń z litewskim kompozytorem Anatolijusem Šenderovasem (Composer in Residence 2011). Jeden z koncertów połączony z wieczorem autorskim odkryje poruszającą historię emigracji muzyka i jego żony z byłego Związku Radzieckiego –spisaną przez Tatjanę Geringas–w oprawie muzycznej ich obojga, czytanej przez aktorkę Juttę Hoffmann. Kompozytorowi Bertoldowi Hummelowi, ojcu dyrektora festiwalu Thomasa Hummela i wcześniejszemu towarzyszowi festiwalu, swoje występy dedykują wieloletni przyjaciele Uznamskiego Festiwalu Muzyki: David Geringas (wiolonczela), Piotr Pławner (skrzypce) i Piotr Sałajczyk (fortepian). Koncert w Peenemünde zakończy sezon jubileuszowy: Orkiestra Radiowa NDR z Hanoweru pod batutą Roberto Trevino (USA) oraz z udziałem rosyjskiego skrzypka Sergeja Dogadina zakończą festiwal wykonaniem „Życia bohatera” Straussa, I koncertem skrzypcowym Paganiniego oraz pierwszym w Niemczech wykonaniem utworu „Norilsk, the Daffodils” estońskiego kompozytora Jüri Reinvere. Inne nastrojowe koncerty i muzyczne wycieczki po wyspie zachęcają do poznania w ramach festiwalu najpiękniejszych miejsc koncertowych słonecznej wyspy, od Peenemünde po polskie Świnoujście, od nadmorskich kurortów po idyllę Achterwasser; 10 krajów, jedno morze, 25 lat i jeden festiwal.

Bilety można kupić na stronie www.usedomer-musikfestival.de oraz dzwoniąc pod numer 038378-34647.

Koncerty w Polsce
Sobota, 29.09., od 10:00
Przejażdżka po wyspie Wolin z wielką mszą h-moll 
Koncerty w Międzyzdrojach i wolińskim domu zdrojowym Międzyzdroje (Polska)
Piotr Pławner (skrzypce)
Piotr Sałajczyk (fortepian)
IGNACY JAN PADEREWSKI: wybrane utwory na fortepian
IGNACY JAN PADEREWSKI: Sonata na skrzypce i fortepian a-moll op. 13

Uroczysty koncert z Mszą H Mol  
Międzynarodowa Akademia Chóralna w Lubcec & Goldberg Baroque Ensemble Gdańsk
Rolf Beck (dyrygent)
JOHANN SEBASTIAN BACH: wielka msza h-moll BWV 232

Sobota, 29.09., 20:00, Radisson Blu Resort, Świnoujście
Obrazy natury 
New Ideas Chamber Orchestra (NICO) & Vytautas Sondeckis (wiolonczela)
Z wykonaniem utworów GEDIMINASA GELGOTASA i PĒTERISA VASKSA, opracowaniem dzieł MIKALOJUSA ČIURLIONISA I HILDEGARD VON BINGEN przez GEDIMINASA GELGOTASA jak i aranżacją MAXA RICHTERA  „Czterech pór roku”  ANTONIO VIVALDIEGO

Niedziela, 30.09., 19.30, Zamek w Stolpe
Salon Hummela 
David Geringas (wiolonczela)
Piotr Pławner (skrzypce)
Piotr Sałajczyk (fortepian)
Jan Brachmann (moderacja)
Dzieła JOHANNA SEBASTIANA BACHA, JOHANNESA BRAHMSA, FRYDERYKA CHOPINA, ANTONÍNA DVOŘÁKA, BERTOLDA HUMMELA oraz ROBERTA SCHUMANNA

Środa, 03.10., 11:00, Atelier Otto Niemeyer- Holstein, Lüttenort (Koserow)
Poranek z Chopinem 
Aleksandra Mikulska (fortepian)
FRYDERYK CHOPIN: Trzy mazurki, Scherzo b-moll op. 31
Andante spianato & Grande Polonaise brillante es-dur op. 22
Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
Polonaise as-dur op. 53
KAROL SZYMANOWSKI: Preludia op. 1 nr 1 & 7
FRANZ LISZT: Węgierskie rapsodie nr 11 & 12

piątek, 05.10., 17.30, Ostseehotel Villen w Park, Bansin
Mistrzowie Pomorza  
Birgitta Wollenweber (fortepian)
LUDWIG VAN BEETHOVEN: Sonate Pathétique c-Moll op. 13 nr 8
JOHANNES BRAHMS: Rapsodia h-moll op. 79 nr 1
CARL LOEWE: Fantazja wieczorna op. 11
FRYDERYK CHOPIN: Nokturn op. 9 nr 1
CLAUDE DEBUSSY: Pour le Piano
CARL LOEWE: Mazeppa op. 27
FRYDERYK CHOPIN: Ballada nr 2 F-Dur op. 38, Ballade nr 1 g-Moll op. 23

Czwartek, 11.10., 19:30, Miejski Dom Kultury, Świnoujście
Serenada Północy 
c/o chamber orchestra
CARL NIELSEN: Serenata in Vano (1914)
FRANZ BERWALD: Septetb-dur (1828)
ALEXANDRE TANSMAN: Septour (1935)
GUSTAV HELSTED: Decet d-dur op. 18 (1891)

 

 

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524