W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Zont temu
10 marca 2018 na 21:56
Mnie się bardzo podoba. Projekt odważny, ale w końcu coś nowoczesnego powstanie nad morzem.
Tadeusz temu
13 września 2017 na 21:20
Firmie Siemaszko odbiło zupełnie, a władze Międzyzdrojów nie są w stanie nad tym zapanować. Takie czasy. Lodowiec i tak to zmiecie.
ekolog temu
13 września 2017 na 09:30
Stowarzyszenie Zielone Wyspy do roboty. Wytną las a na wydmach zbudują dwa wieżowce. Oczekuję od pseudo ekologów skutecznej akcjii protestacyjnej, przecieżto dzieje się tak blisko Świnoujścia.
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
13 września 2017 na 07:51
Napiszę, to jeszcze raz:” To jest tak: Duże zlecenia i wielkie przetargi wygrywają architekci wkręceni w biznes jeszcze w latach 80-tych – stare nachapane dziady, co projektują rękami studentów metodą” wytnij i wklej”. Młodzi architekci, również ci, którzy praktykę zdobywali w biurach architektonicznych w Europie nie mając szans się przebić przez miejsko-gminno-deweloperskie kliki. Urzędnicy, którzy, to zatwierdzają, to aparatczyki których interesuje jedynie nabijanie kabzy, utrzymanie się na stołku i rozwijanie kontaktów, a nie jakieś mrzonki typu urbanistyka, ład przestrzenny, estetyka. No i robią nam pstrokatą, paskudną miejską dżunglę.”
ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ
Tadeusz temu
13 września 2017 na 21:23
Masz rację. Tylko co z tego?
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
14 września 2017 na 00:21
To z tego, ze masz za daleko do łba, żeby to pojąć.
J. B. temu
12 września 2017 na 21:44
Jak można było do tego dopuścić? Kto na to wydał zgodę? Przecież to zburzy cały urok Międzyzdrojów. Gdzie był Architekt miasta? Coś czuję tu działanie korupcyjne . Ktoś nieźle na tym zarobił. Powinny się temu przetargowi i wydanej zgodzie, przyjrzeć odpowiednie Instytucje i Służby. Tym bardziej, że w Międzyzdrojach jest więcej takich „kwiatkow”. Proceder trwa od jakiegoś czasu. Od kiedy to na wydmach stawia się takie molochy? Kiedy są zakazy że wstępu nie ma. Takie wieżowce powinny stanąć gdzieś z tyłu, a nie niemal na plaży. Szkoda. Bardzo stracą na tym Międzyzdroje. Taka zabudowa wszystko stlamsi, zdominuje i popsuje cały krajobraz. Międzyzdroje staną się zwyczajnie brzydkie.
m temu
12 września 2017 na 12:49
Ale przynajmniej apartamenty/mieszkania będą dla bogatszych ludzi, na wynajmowanie i zarabianie a nie tylko hotele z obcym kapitałem.
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
12 września 2017 na 10:43
Słowo „apartamentowce”, to mocne nadużycie.
Czemu nadmorski Szczecin nie postawi sobie tych paskudztw na Wałach Chrobrego?
Będą przecież mieli przepiękny widok na morze…?
Tadeusz temu
13 września 2017 na 21:26
W Szczecinie – jaki widok na morze? Co najwyżej na Zalew… Poza tym – przy obecnych tendencjach, Szczecin straci swoje znaczenie na rzecz Świnoujścia w przeciągu najbliższych 10 – 15 lat.
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
14 września 2017 na 00:20
Na jaki Zalew?
O czym Ty Tadeuszu piszesz?
Nie znasz topografii Województwa Zachodniopomorskiego?
Jeżeli Szczecin uważa, że leży nad Morzem, to chyba logiczne, że widok będzie na Morze, a nie na Zalew Szczeciński, hii hii hii
Mieszkanka temu
12 września 2017 na 07:01
Dlaczego nikt z władz miasta tak paskudnych molochów nie zablokuje, czy p.siemaszko nie widzi Międzyzdrojskiej zabudowy, są poprostu paskudne
Maria temu
11 września 2017 na 21:36
Ale kaszalot. Mam nadzieję, że Swinoujscie nie pójdzie tą drogą.
filozof temu
11 września 2017 na 20:29
świetnie pasują do przedwojennych budynków po drugiej stronie ulicy