W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
JW temu
10 sierpnia 2017 na 07:36
Rowerzyści w Świnoujściu i nie tylko w Świnoujściu to istna plaga. Przejazd w miejscach niedozwolonych, wtargnięcia na przejścia dla pieszych, jazda po chodnikach to norma – wystarczy stanąć na skrzyżowaniu by zobaczyć, że takie sytuacje stają się normą. Pozostaje zagadką gdzie jest w takich sytuacjach policja? Przecież wystarczyłoby dwa razy w tygodniu stanowczo zastosować prawo. Panowie Policjanci mandaty za taką jazdę są skuteczne i wiadomość o takim działaniu szybko pójdzie w świat i zdyscyplinuje niesfornych rowerzystów.
3miasto temu
10 sierpnia 2017 na 09:53
Dziwię się, ponieważ uważam Świnoujście za najbardziej poukładane miejsce w Polsce. Pełna kultura, przemili ludzie i uśmiech na każdym kroku i mówią sobie wszyscy dzień dobry.
Anonim temu
10 sierpnia 2017 na 20:50
POLICJA JEST W WARSZAWIE, ZABEZPIECZA KARAKANA….
Lila temu
9 sierpnia 2017 na 23:49
Niestety przejścia nie ma. Dla pieszych.. Sama. Kiedyś musiałam udać się do mrówki z dzieckiem. W wózku… Myślałam. Ze zawału dostanę zanim tam dotarłam jak i wróciłam na chodnik ????????????.. ????????????????????????????????????
Gość temu
9 sierpnia 2017 na 15:27
Brak ograniczenia prędkości? Proszę mnie nie rozsmieszać tam jest ograniczenie predkosci do 40 km/h
Anonim temu
9 sierpnia 2017 na 15:15
Odyseusz gdzie obok Mròwki masz przejscie dla pieszych?? Sam obejrzyj dobrze miejsce a później się wypowiadaj i umoralniaj innych
JestemzMiasta temu
9 sierpnia 2017 na 15:06
Odpowiadać przed sądem powinien TEN urzędnik lub CI urzędnicy , którzy znieśli przepis zobowiązujący przyszłych rowerzystów do zdawania na rowerowe prawo jazdy.
Obserwuję kompletny brak znajomości przepisów ruchu drogowego wśród rowerzystów.
To co się dzieje w polskich miastach i miasteczkach to horror i zgroza.
Odrębna cela należy się tym którzy projektowali ścieżki rowerowe z fantazyjnym „S” tuż przed skrzyżowaniem.
Kierowca samochodu nie ma żadnych szans dostrzec w porę pędzącego ze słuchawkami na uszach rowerzysty.
P.S
A gdzie się podziały kaski rowerowe ?
Odyseusz temu
9 sierpnia 2017 na 13:33
sa tam przejscia dla pieszych ( nie mylic z pedzacymy rowerzystamy) takze jest tam ograniczenie dla samochodow,no ale jak rowerzysta nie zchodzi z roweru na przejsciu tylko wjezdza to czego mozna sie spodziewac?niech ten tzw swiadek poogłada sie jak tam jest oznakowane jezdnie i chodniki a potem mówi bzdury.
⧿ⴺΔⴻⵒϢΖΗᦿΓ⧿ temu
9 sierpnia 2017 na 14:47
Kierowcy samochodów też powinni wychodzić z samochodów i przepychać swoje złomy przez pasy.
Kierowca i rowerzysta temu
9 sierpnia 2017 na 14:48
Ile razy wyjechał mi rowerzysta nagle POD PRĄD przed maskę samochodu w Świnoujściu to nie zliczę. Niestety nie wszyscy znają podstawowe zasady ruchu drogowego. 🙁 Rowerzyści jeżdżą bardzo niebezpiecznie.
Ja temu
9 sierpnia 2017 na 15:05
Przecież tam nie ma żadnego przejścia dla pieszych.
Lila temu
9 sierpnia 2017 na 23:51
Pleciesz Pan Bzdury jak mało który! Proszę przeczytać ponownie swój komentarz, może Pan zrozumie…..