W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Ola temu
11 lutego 2017 na 19:35
Brak empatii. Hieny
Anonim temu
11 lutego 2017 na 14:17
Po co te hejty.
Hades odwalil maniane i powinien ponieść konsekwencje tego. Współczucia dla rodziny
Adam temu
10 lutego 2017 na 23:51
Moment … z tego co wynika z artykułu to pogrzeb musiał być na początku stycznia a artykuł nagle ukazuje się teraz … czyli albo rodzina miała grób osoby bliskiej przez jakiś miesiąc w głęboko w czterech literach albo rzetelność dziennikarska w tym wypadku pozostawia wiele do życzenia …… A na marginesie Hades organizował niedawno pogrzeb bliskiej mi osoby , również kremacja i wykonanie niszy …i nie kosztował on 8 tysięcy, mimo że wszystko było z wyższej półki … Może ten pan ze zdjęcia by pokazał rachunek bo orientowałem się w cenach organizacji ceremonii w obu zakładach i dobrze wiem , że ten Pan ściemnia
mieszkaniec temu
11 lutego 2017 na 08:29
Naucz się czytać ze zrozumieniem art.dotyczy niszy grobowej za którą zapłacono 1000 zł
Anonim temu
11 lutego 2017 na 08:39
Artykuł ukazał się dopiero teraz, ponieważ tyle czasu zajęła firmie Hades odpowiedź na zadane przez nas pytania, a mające związek z sytuacją. Wskazane było poczekać, aby dać możliwość ustosunkowania się firmie do zarzutów. Tak, aby dochować należytej rzetelności przy opisywaniu tej przykrej sytuacji.
swinoujskie.info temu
11 lutego 2017 na 08:43
Artykuł ukazuje się dopiero teraz, ponieważ firmie Hades zajęło tyle czasu odpowiedzenie na zadane przez nas pytania. Wskazane było poczekać na odpowiedź firmy, aby dać możliwość ustosunkowania się do zarzutów – tak, aby zachować należytej rzetelności dziennikarskiej.
Julka temu
11 lutego 2017 na 14:10
Drogi przemadrzaly panie Adamie.
Z artykułem wstrzymalismy sie ponad tydzień. Grób był regularnie odwiedzany lecz odkryte zostało to dopiero przy sprztaniu które odbyło sie dwa tygodnie później. 8 tysiecy ? Proszę sobie policzyc koszty kremacji, wyboru bardzo dobrej urny, usługi firmy pogrzebowej, ksiądz, osoba grająca na trąbce, ubiór.
Gdybym chciała to i zaplace 15 tysięcy za pogrzeb i nikogo to nie powinno obchodzić. Pozdrawiam
Anonim temu
13 lutego 2017 na 00:49
Panie Adamie nisze na urny przez tą firmę są robione z płytek chodnikowych ciekawe jakie się panu trafiły nowe czy stare????
Ala temu
10 lutego 2017 na 19:42
Skur……ny jak tak można!
Do sadu ich
⛱⃞ ⃟ ⭕⭕⭕⭕⭕ ❌❗ temu
10 lutego 2017 na 18:27
⬛ ⬜ Czarny humor ⬜ ⬛
Roman temu
10 lutego 2017 na 18:00
No ale bez przesady kilkadziesiąt tysięcy na konto fundacji. Rozumiem że mają naprawić szkody ale po co ta wpłata? Nadgorliwy szuka taniej sensacji.
Julka temu
11 lutego 2017 na 14:13
Taniej sensacji? Jak Ty bys sie człowieku poczuł jakby twoja matka pol odkryta na cmentarzu leżała? Jak byś sie czuł gdybyś musiał chować ja jeszcze raz? Ludzie gówno wiecie w dupie Byliscie. Czysta zuchwalosc zakładu pogrzebowego. Brak szacunku do zwłok i żałobników. Firma pogrzebowa bez empatii.
Człowieku trauma jaka jest kolejny pochówek bliskiej osoby jest nie do zaakcpetowania
Kamil temu
10 lutego 2017 na 17:38
Byłem tam i widziałem to na własne oczy górne płyty z ogromnymi dziurami nie były przykryte nawet ziemią tylko podziurawioną folią. To jakaś masakra zabrać takim licencje zgłosić gdzie się da powinni za to beknąć.Oszuści.
rafik temu
10 lutego 2017 na 16:15
HADES JUZ DAWNO ZSZEDL NA PSY
Anonim temu
10 lutego 2017 na 15:54
To nie jest normalne, że można zajrzeć do grobu Hades widać że tego nie zabezpieczył. Szok. Gdzie sanepid i prokurator
mieszkaniec temu
10 lutego 2017 na 15:52
Pani Małgorzata świetnie zauważyła że nawet płyta która miała zakrywać niszę wcale nie była zamocowana i każdy miał dostęp do urny tego już nie można nazwać partactwem to po prostu jest skandal.
gienek temu
10 lutego 2017 na 10:46
Twierdzenie że było zimno jest bezsensowne pieniądze kasuje się za wykonaną pracę a jeśli coś wymaga poprawek to się o tym informuje zleceniodawcę bezzwłocznie.Jeśli firma skasowała to uznała że prace zostały wykonane należycie jednak okazało się że nie.
Domieszkami przeciwmrozowymi mogą być domieszki sklasyfikowane według normy [3] jako przyspieszające wiązanie, przyspieszające twardnienie, redukujące lub silnie redukujące wodę zarobową oraz napowietrzające.
Z określeniem „domieszka przeciw-mrozowa” spotykamy się także często w kartach katalogowych lub technicznych wielu producentów domieszek. Jeśli nie użyto takiej nazwy, to często w opisie technicznym produktu pojawia się zdanie: „domieszka umożliwia betonowanie w temperaturze do –10ºC” lub „domieszka umożliwiająca betonowanie w niskich temperaturach” lub „domieszka przyspieszająca” itp.
Małgorzata temu
10 lutego 2017 na 10:28
Dobrze się stało że Pan miał możliwość zajrzeć ,ale czy to jest regułą że po kremacji grób jest wykonany w ten sposób że każdy może sobie zajrzeć i wyciągnąć urnę tak jak to jest pokazane na fotografii?
✂⚋⚋⚋⚋⚋⚋⚋⚋ temu
10 lutego 2017 na 10:06
Ale patola.
Szkoda, że nie wzięli modułów kanalizacyjnych.