W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
JestemzMiasta temu
15 września 2016 na 16:27
Gazoport w Świnoujściu nigdy nie będzie konkurencyjny.
Jego powstanie to decyzja czysto polityczna , a nie ekonomiczna.
Zanim UTAJNIONO cenę katarskiego gazu można było przeczytać w polskich mediach, że kupiono go po cenie przewyższającej 600 $ za 1000m3.
Piotr P. temu
15 września 2016 na 12:33
No i mi się wszystko nareszcie zgadza 🙁 od jakiegoś czasu twierdziłem, że tak się sprawa podatku od nieruchomości za terminal zakończy.
Zgodnie z podpisanym w kwietniu br. aneksem – „miasto” z własnych środków budżetowych ma sfinansować 15% wartości budowy stałej przeprawy (dołożyć się do budowy drogi krajowej!! ) czyli około 110 do 120 mln złotych w ciągu 5 lat to daje mniej więcej tyle ile chce zapłacić Gaz system za podatek od nieruchomości w tych latach a po tym czasie ? właśnie może jakaś spec ustawa (już takie były) i zwolnienie z podatku całkowite, i tyle będzie z tego terminalu dla miasta. Szkoda tych pieniędzy, ale ktoś inny powie mamy za to tunel i to będzie jakieś „Pyrrusowe zwycięstwo”.
jojo temu
15 września 2016 na 11:58
Jeszcze trochę i zabiorą wszystko na komisje Antonio najaranego
nie_polityczny temu
15 września 2016 na 11:11
oj czyzby potrzebowali na smolensk, apele smolenskie i pochodne miedzy innymi tego badziewia…
weekend temu
15 września 2016 na 09:10
Tak samo jak molo mieli budować, lecz się okazało że nie mają pieniędzy. Miasto też zostało tam oszukane ponieważ obiecywali budowę mola
Anonim temu
15 września 2016 na 00:46
,,Jak tłumaczy w uzasadnieniu, obniżenie zobowiązań podatkowych pozwoli na kolejne inwestycje w terminalu, a co za tym idzie – zwiększenie jego konkurencyjności w Europie. Spółka chce płacić niższą stawkę przez najbliższe 5 lat – do 2022 roku”. A bissnes plan to szejk w turbanie opracował, czy wysokiej klasy specjaliści???
Niech gazoport i przyszły terminal kontenerowy wy…,,,,dala do Trójmiasta, Obiecani cacanki a głupiemu….. Miasto się połasiło na jeden terminal niech i się łasi i na drugi ii bedzie taka sama śpiewka
Krzysztof temu
14 września 2016 na 21:10
Kiedyś był taki artykuł na temat spec ustawy o obiektach strategicznych np. takich jak gazoport w Świnoujściu. Jego uchwalenie może spowodować , że taki obiekt jak włąsnie gazoport zostanie zwolniony z wszelkich opłat i podatków lokalnych. Artykuł był może ze dwa dni i ślad po nim zaniknął.
Czy te manewry i działanie spółki idą w tym kierunku …………….. jak się miasto nie zgodzi to i tak będzie jak ma być …………….. a teraz chodzi aby te zwolnienia wyszły ze strony miasta . Przecież ” zgoda” na tą lokalizację była podjęta właśnie dla podatku i wpływach do budżetu ………….. chyba że od samego początku inwestycji założenie było inne. Miasto też ma plany.
Jomsborg temu
15 września 2016 na 06:42
Komitet centralny pzpis przeciez za cos musi zbudowac pseudo tunel.
Szanuje Prezydenta Zmurkiewicza ale dziwie sie ,ze daje sie wyrolowac jak maly Kazio .
Tunelik za anulacje podateczkow..
mieszkaniec temu
15 września 2016 na 12:17
Zgadzam się że prezydent Żmurkiewicz dał się ograć jak mały Jasio. Ale tak to jest jak się idzie na dziwne układy polityczne z PIS a nie walczy o interesy miasta. Nie rozumiem tego co on robi, pas graniczny chce oddac Niemcom, plażę na Warszowie może Chińczykom a dzielnicę nadmorską oddał zamiejscowym biznesmenom. Mieszkańcy harują za najniższą krajową i jeszcze mają się z tego wszystkiego cieszyć?