W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Jerzy Lechowski temu
12 lipca 2016 na 00:37
Wypowiem się jako osoba związana z branżą budowlaną. Projekt jest bardzo dobry, oprawa graficzna na wysokim poziomie i zapewniam, że nie jeden fachowiec może P. Alicji pozazdrościć całej obróbki. Osoby niezwiązane z branżą, nie powinny wypowiadać się na temat łatwości programów graficznych, to absurd. Pamiętajmy, że to jest projekt koncepcyjny, a nie ostateczny, a co do parkingu, to z tego co wiem ogromny parking jest przy ku morzu więc uzasadniona jest taka ilość miejsc. Przy odpowiednim zabezpieczeniu rurociągu, które zaproponowała autorka, nie widzę przeszkód w usytuowaniu elementów zabawowych dla dzieci. Widziałem aktualne zdjęcia terenu, bez wątpienia to miejsce potrzebuje rewitalizacji. Mam nadzieję, ze władze miasta zajmą się tym i nawiążą z Panią Alicją współprace. Pozdrawiam
?????????????? temu
8 lipca 2016 na 23:19
Zgadnijcie ile miasto wyprowadziło by pieniędzy za taki projekt?
... temu
8 lipca 2016 na 18:57
1. Tylko 6 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych.
2. Promień skrętu autokaru jest taki, że na ten parking wjedzie tylko jeden
3. Autokary wycofując będą musiały przejechać kolizyjnie ze ścieżką wiodącą do parkingu
4.plac zabaw dla dzieci pod infrastrukturą portową
4. etc etc ….
Tak właśnie powstają miejskie inwestycje. Na obrazku ładnie wyglądają, są jednak fatalnie niepraktyczne. Niestety wklejenie jachtów i pomniejszonych statków nie oznacza dobrego projektowania.
?????????????? temu
9 lipca 2016 na 11:16
Czepiasz się.
Zaprojektuj lepiej i pokaż na swoje wypasione dzieło . . .
... temu
9 lipca 2016 na 21:51
Nie jestem architektką. Wystarczy logiczne myślenie…
Taki projekt jest banalny, gimanazjalista z dostępem do oprogramowania by go zrobił lepiej. Nawet proporcje budynku latarni do wysokości przechodzącego człowieka, wysokość okien parteru nad powierzchnia etc etc
Nalezy jednak przyznać, że projekt wpisuje się w świnoujskie trendy projektowania Niefunkcjonalny i niespójny – pani Michalskiej się spodoba.
Anonim temu
10 lipca 2016 na 19:35
jeżeli jest banalny to zrób taki projekt i udowodnij wszystkim jakie to proste.
czytelnik temu
8 lipca 2016 na 07:51
To teraz p. Alicja niech do swojego projektu przekona właścicieli terenu, znajdzie montaż finansowy tego przedsięwzięcia urbanistycznego, przygotuje studium wykonalności, ogłosi przetarg na inwestycję i wyłączy na czas robót teren w okół latarni morskiej. Życzę powodzenia!
Anonim temu
8 lipca 2016 na 00:31
to że teren przyległy należy do UM ani nie pozbawia naszych władz z możliwości decydowania o sposobie gospodarowania tam ani z niego nie zwalnia. Tak z dziennikarskiego obowiązku należałoby dodać również i to. Jeśli się chce i potrafi można zrobić wszystko, bo prawo daje takie możliwości a i pieniądze w tym mieście są. Tylko jakoś zadbać nie ma komu.
?????????????? temu
8 lipca 2016 na 00:26
To nie przejdzie, bo urzędasom się to w głowie nie mieści.
Będą siać wymówki na brak kasy.
Chociaż nie wiem, czy ten teren należy do miasta, czy do urzędu morskiego.
osoba spoza Świnoujścia temu
8 lipca 2016 na 00:15
Super projekt, robi wrażenie. W takim wydaniu teren prezentuje się o niebo lepiej niż obecny szaro-buro-betonowy plac, który widziałem. Mówię to jako turysta, który odwiedził już latarnię.
osoba spoza Świnoujścia temu
8 lipca 2016 na 00:13
Super projekt, robi wrażenie. Teren w takim wydaniu prezentuje się o niebo lepiej niż obecny szaro-buro-betonowy plac. Mówię to jako turysta, który odwiedził już latarnię.
olek temu
7 lipca 2016 na 23:18
Zuch Pani architekt, ciekawe co na to włodarze terenu…