Uroczyste spotkanie, związane z zakończenia rozbudowy świnoujskiego terminalu LNG było okazją do ponownego zwrócenia uwagi na problemy mieszkańców i turystów z dostępem do ul. Ku Morzu, warszowskiej plaży i zabytków. Wykorzystała to świnoujska prezydent Joanna Agatowska, która zabierając głos w obecności licznej grupy oficjeli zaapelowała o pomoc w rozwiązaniu tego nabrzmiałego i istotnego dla Miasta Świnoujście problemu.
Rozbudowa terminalu LNG polegająca m.in. na wybudowaniu drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika do procesowego składowania LNG została formalnie zakończona z dniem 31 grudnia 2024 r. Tę jakże istotną inwestycję z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa podsumowano na terenie terminalu podczas uroczystości w dniu 22 stycznia. Wśród uczestników tego spotkania byli m.in. Minister Przemysłu Marzena Czarnecka, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciech Wrochna, Prezes Gaz-System Sławomir Hinc, zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz i wojewoda Adam Rudawski.
Zabierając tam głos prezydent Joanna Agatowska podkreśliła na wstępie, że decyzja o budowie w Świnoujściu terminalu LNG była niewątpliwie niezwykle ważna dla państwa, ale i dla rozwoju przemysłowego miasta, przynosząc nam w efekcie wymierne korzyści podatkowe. Stanowiła przy tym poważne wyzwanie dla ochrony środowiska naturalnego. Jednocześnie powstanie terminalu LNG budziło na wyspach wielkie społeczne emocje, oczekiwania i dylematy. Istotnym bowiem problemem było uzyskanie koniecznego kompromisu pomiędzy polską racją stanu, a zapewnieniem życiowych potrzeb, głównie mieszkańców prawobrzeża miasta przy zabezpieczeniu także dostępności do plaży i zabytków dla turystów. Prezydent Agatowska dała do zrozumienia, że pomimo upływu lat ten kompromis w kontekście późniejszej decyzji o utworzeniu strefy zamkniętej wokół terminalu, w dalszym ciągu jest w fazie do dalszego osiągnięcia.
– Jako odpowiedzialny lokalny samorząd miasta Świnoujście przyjęliśmy tę inwestycję tutaj na teren naszego miasta, ale również na teren województwa, wierząc w to, że będzie ona bardzo dużym impulsem rozwojowym dla całego naszego obszaru zachodniego Polski – mówiła o rozbudowie terminalu prezydent Agatowska – Nasze województwo zachodniopomorskie dzięki zaangażowaniu polityków, ekspertów Unii Europejskiej, także lokalnej społeczności rozwija się bardzo mocno, dając również poczucie bezpieczeństwa całej Polsce ponieważ gazoport w Świnoujściu zabezpiecza aż osiemdziesiąt procent potrzeb gazyfikacyjnych naszego państwa – dodała prezydent.
Świnoujska prezydent w swojej wypowiedzi mocno przy tym akcentowała wyjątkowość naszego miasta, zwracając uwagę zebranych na fakt iż wpisując się w misję niekwestionowanego zapewniania na naszym terenie bezpieczeństwa energetycznego całego kraju sami też borykamy się z trudną sytuacją wewnętrzną.
– Chciałabym zwrócić tutaj Państwa uwagę, ponieważ pierwszy raz od czasu objęcia przeze mnie funkcji z woli mieszkańców, mam przyjemność w tak zacnym gronie móc reprezentować moje miasto, że jest ono bardzo specyficzne i w naszym poczuciu lokalnej społeczności wyspiarzy ważne. My na terenie naszego miasta i naszych wysp, Uznam i Wolin, mamy bardzo dużo infrastruktury krytycznej. Mamy ten bardzo ważny gazoport, firmę Baltchem, mamy dwa przejścia graniczne, tor podejściowy do Szczecina, mamy bazę NATO i mamy bardzo trudną sytuację, jeśli chodzi o komunikację pomiędzy wyspami. Gwarantuje ją dzisiaj tunel pod Świną, ale również promy, które stanowią o bezpieczeństwie miasta w przypadkach kryzysowych, gdyby do takich doszło – mówiła prezydent Agatowska. Jednocześnie z mocą podkreśliła dziękując przy tym za wypowiedź marszałkowi Olgierdowi Geblewiczowi, że właśnie jak ważny, wręcz podstawowy jest głoszony przez niego konieczny do utrzymania balans pomiędzy rozwojem w Świnoujściu infrastruktury przemysłowej na potrzeby państwa, a potrzebami mieszkańców i turystów.
– Chcielibyśmy mieć komfort polegający na tym, żeby czuć się tutaj nie tylko dumni, ale i bezpieczni w tym miejsca, w którym żyjemy. Dzisiaj mamy sytuację, kiedy w wyniku zapewnienia bezpieczeństwa terminalowi LNG mamy wyznaczoną strefę bezpieczeństwa wokół gazoportu, która odcięła nasze miasto, mieszkańców, rzesze turystów, setki tysięcy turystów od najważniejszych zabytków w naszym mieście. Od latarni morskiej, której właścicielem jest Urząd Morski, którą wcześniej odwiedzało rocznie kilkaset tysięcy turystów z całej Polski, z Europy i ze świata, ale i od zabytków fortecznych. Chcielibyśmy rozwiązać ten problem, ponieważ będzie on rzutował na pozytywny wizerunek samorządu, polskiego rządu i Unii Europejskiej zapewniających wszelkie potrzeby bezpieczeństwa, konsekwentnie przez lata realizowane w tym obszarze – stwierdziła świnoujska prezydent dodając, że z tą prośbą o pomoc w rozwiązaniu palącego problemu dostępu do zabytków i plaży zwraca się dzisiaj, wierząc głęboko, że dalsze, prowadzone również tego dnia rozmowy doprowadzą do oczekiwanego efektu w postaci poprawy dostępu już przed zbliżającym się sezonem turystycznym. Jak podkreśliła pragnie przekazać lokalnej społeczności takie dobre informacje, które na pewno w tej sferze poprawią atmosferę w naszym mieście.
Tenzly temu
25 stycznia 2025 na 12:28
Sylwia karma wraca