Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Strażacy z OSP Przytór całą noc zabezpieczali domostwa przed wodą

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Przytór

Strażacy z OSP Przytór od soboty nieprzerwanie zapobiegają zalewaniu posesji wodą. W nocy znaleźli znaczy przeciek wału przeciwpowodziowego. W ruch poszły worki z piaskiem. 

Dzięki szybkiej reakcji i współpracy ze strażakami z PSP miejsce przecieku zostało zabezpieczone przy użyciu 100 worków z piaskiem. Niestety, nie udało się całkowicie uszczelnić przecieku.

– Woda w rowach głównych nieznacznie przybrała. Poziom wody na osiedlowych ciekach wodnych wciąż utrzymujemy na poziomie bezpiecznym – informują strażacy z OSP Przytór.

W dzielnicy Przytór-Łunowo woda zatrzymała się na 602 cm.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Śmiałkowie na trasie 381. parkrun. Zimowa aura nie zniechęciła uczestników

Opublikowano

w dniu

W sobotnim biegu wzięło udział aż 35 osób, które stawiły czoła niskiej temperaturze, chłodnemu wiatrowi i nadciągającym chmurom. To prawdziwi bohaterowie, dla których żadna pogoda nie jest przeszkodą.  

Spotkanie zakończyło się tuż przed śnieżycą, a po biegu uczestnicy mogli ogrzać się ciepłą herbatą, wymienić wrażenia i z uśmiechem na twarzy wrócić do domów. Trudne warunki nie przeszkodziły w stworzeniu wyjątkowej atmosfery pełnej radości i wzajemnego wsparcia.

Najszybsi na trasie:
– Rafał Kowalczyk (19:26, kategoria JM15-17)
– Michał Abramowicz (21:07, debiutant)
– Paweł Szczerbaty (21:32)

Specjalne gratulacje dla Magdy Karpińskiej, która nie tylko była najszybszą kobietą, ale też poprawiła swój rekord życiowy – 22:05.

Nowe rekordy życiowe:
– Magda Karpińska
– Greta Gersdorff
– Martin Lohmann

Witamy nowicjuszy:
Dominik Wencelis, Honorata Żukowska, Edyta Zdybel, Małgorzata Piotrowska – świetny debiut, czekamy na Was w kolejnych edycjach.

Podziękowania dla wolontariuszy:
Michał Abramowicz, Grzegorz Burakowski, Elżbieta Jabłońska, Jaśmina Pola Kaczmarek, Piotr Maćkiewicz, Natalia Maćków, Beata Pirska, Marcin Ruciński, Piotr Zgraja. Dzięki Wam mogliśmy biegać i cieszyć się wspólnym czasem mimo zimowej pogody.

Do zobaczenia za tydzień – może tym razem pogoda nas zaskoczy w pozytywny sposób. Pamiętajcie o swoich kodach uczestnika.
Zespół parkrun Świno

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

14 stycznia w rocznicę tragedii promu „Jan Heweliusz”

Opublikowano

w dniu

We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. 

We wtorkowych uroczystościach udział wezmą przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, instytucji, zakładów pracy, świnoujskich szkół, harcerze. 

O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie.

Następnie delegacje złożą kwiaty przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” oraz znajdującej się tuż obok pamiątkowej tablicy poświęconej tragedii promu m/f „Jan Heweliusz”.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Silny wiatr łamie drzewa. Lepiej nie wchodzić do parków

Opublikowano

w dniu

Wiejący od piątku silny wiatr łamie drzewa. Dlatego Urząd Miasta w Świnoujściu apeluje o ograniczenie wizyt w parkach, skwerach i cmentarzach.

Nawet po ustaniu podmuchów wiatru, wciąż należy unikać terenów zadrzewionych. Wszystkie te miejsca muszą zostać jeszcze sprawdzone przez służby pod kątem bezpieczeństwa.

Nie należy także parkować samochodów w pobliżu drzew – złamane konary i powalone drzewa stanowią poważne zagrożenie dla pojazdów i ich pasażerów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ruszają specjalne kontrole transportów zwierząt na granicy polsko-niemieckiej

Opublikowano

w dniu

W sobotę w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim na polecenie wicewojewody Bartosza Brożyńskiego odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem samorządowców oraz inspekcji i służb, które odpowiadają za bezpieczeństwo. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec. 

W naszym województwie do godzin wieczornych prognozowane są zawieje i zamiecie spowodowane opadami śniegu i wiatrem, który może w porywach osiągać nawet 70 km/h. Możliwe są miejscowe oblodzenia dróg. Ostrzeżenia dotyczą całego województwa, ale w szczególności powiatu wałeckiego, białogardzkiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, szczecineckiego i świdwińskiego. Sobotnie posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego rozpoczęto więc od raportu z dróg w regionie. Nie odnotowano żadnych poważnych wypadków ani zdarzeń spowodowanych sytuacją meteorologiczną. Służby od godzin nocnych cały czas pracują w celu minimalizacji skutków zimy. Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe w województwie są na bieżąco posypywane solą i odśnieżane, miejscami może występować błoto pośniegowe. 

– Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności na drogach – apeluje wicewojewoda Bartosz Brożyński. – Śledźmy na bieżąco komunikaty służb i RCB. W razie niebezpieczeństwa dzwońmy pod numer alarmowy 112.

Drugą część spotkania w ZUW poświęcono pryszczycy, której ognisko zostało wykryte u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech. Zwierzęta zakażone przebywały w hobbystycznej hodowli pod Berlinem. Zostały już zlikwidowane, a obszar wokół ogniska został objęty specjalną strefą ochronną. 

Pryszczyca to choroba zakaźna zwierząt parzystokopytnych takich jak owce, bydło, kozy czy świnie. Nie jest groźna dla ludzi ani zwierząt domowych. 

– W naszym województwie ani nigdzie w Polsce nie potwierdzono jak dotąd żadnego zakażenia pryszczycą, ale ze względu na przygraniczne położenie naszego regionu, musimy zachować szczególną ostrożność – mówi wicewojewoda Bartosz Brożyński. – Od sobotniego wieczora na granicy polsko-niemieckiej w naszym województwie szczególnym nadzorem objęte zostaną transporty zwierząt takich jak bydło, trzoda chlewna czy owce. Specjalne kontrole przeprowadzane będą do odwołania.

Kontrole przeprowadzać będzie Straż Graniczna we współpracy z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Nieprawidłowości zgłaszane będą do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, który będzie mógł zawrócić transport zwierząt do Niemiec.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wypadek autobusu Flixbus jadącego z Berlina do Szczecina. Dwie osoby nie żyją

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Do wypadku doszło na niemieckiej autostradzie 11. Autobus Flixbus ze względu na pogodę zjechał z drogi w pobliżu parkingu Randowbruch, a następnie przewrócił się.

Według wstępnych ustaleń zginęły dwie osoby. To 29-letnia kobieta i 48-letni mężczyzna. Jedenaście osób jest rannych, w tym kierowca autobusu. 

Do wypadku doszło około godziny 15.05 w dniu 11 stycznia 2025 roku.

Przyczynę wypadku bada niemiecka prokuratura.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Cofka w Świnoujściu. Strażacy układają worki z piaskiem, włączają motopompy

Opublikowano

w dniu

Wysoki stan wody w Świnoujściu ma utrzymywać się do niedzieli. Dopiero wieczorem woda ma zacząć opadać. W porcie w Świnoujściu stan wody został przekroczony. Wysoki poziom utrzymuje się także na osiedlach Przytór-Łunowo oraz Karsibór.

Przed południem strażacy zabezpieczyli workami z piaskiem slipy wzdłuż ulicy Wybrzeże Władysława IV. Pomogła także Wojskowa Straż Pożarna. Worki mają ochronić przed wylaniem wody z kanału portowego wprost na ulicę. 

Z cofką walczą także strażacy w dzielnicy Przytór-Łunowo. Uruchomiono motopompy, aby zapobiec wdarciu się wody na posesje. Woda wypompowywana jest za wał przeciwpowodziowy. Jedno z gospodarstw zabezpieczono workami z piaskiem. Woda podtopiła miejscowy port jachtowy.

Stan alarmowy (580 cm) został przekroczony w nocy z piątku na sobotę. To za sprawą sztormu na Bałtyku i silnego wiatru wiejącego w porywach do 85 km/h. Wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego, co powoduje napór wody z Bałtyku.

Sytuację stale monitoruje Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Świnoujściu. Na bieżąco przekazywane są raporty.

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524