Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Cofka w Świnoujściu. Strażacy układają worki z piaskiem, włączają motopompy

Opublikowano

w dniu

Wysoki stan wody w Świnoujściu ma utrzymywać się do niedzieli. Dopiero wieczorem woda ma zacząć opadać. W porcie w Świnoujściu stan wody został przekroczony. Wysoki poziom utrzymuje się także na osiedlach Przytór-Łunowo oraz Karsibór.

Przed południem strażacy zabezpieczyli workami z piaskiem slipy wzdłuż ulicy Wybrzeże Władysława IV. Pomogła także Wojskowa Straż Pożarna. Worki mają ochronić przed wylaniem wody z kanału portowego wprost na ulicę. 

Z cofką walczą także strażacy w dzielnicy Przytór-Łunowo. Uruchomiono motopompy, aby zapobiec wdarciu się wody na posesje. Woda wypompowywana jest za wał przeciwpowodziowy. Jedno z gospodarstw zabezpieczono workami z piaskiem. Woda podtopiła miejscowy port jachtowy.

Stan alarmowy (580 cm) został przekroczony w nocy z piątku na sobotę. To za sprawą sztormu na Bałtyku i silnego wiatru wiejącego w porywach do 85 km/h. Wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego, co powoduje napór wody z Bałtyku.

Sytuację stale monitoruje Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Świnoujściu. Na bieżąco przekazywane są raporty.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Silny wiatr łamie drzewa. Lepiej nie wchodzić do parków

Opublikowano

w dniu

Wiejący od piątku silny wiatr łamie drzewa. Dlatego Urząd Miasta w Świnoujściu apeluje o ograniczenie wizyt w parkach, skwerach i cmentarzach.

Nawet po ustaniu podmuchów wiatru, wciąż należy unikać terenów zadrzewionych. Wszystkie te miejsca muszą zostać jeszcze sprawdzone przez służby pod kątem bezpieczeństwa.

Nie należy także parkować samochodów w pobliżu drzew – złamane konary i powalone drzewa stanowią poważne zagrożenie dla pojazdów i ich pasażerów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wypadek autobusu Flixbus jadącego z Berlina do Szczecina. Dwie osoby nie żyją

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Do wypadku doszło na niemieckiej autostradzie 11. Autobus Flixbus ze względu na pogodę zjechał z drogi w pobliżu parkingu Randowbruch, a następnie przewrócił się.

Według wstępnych ustaleń zginęły dwie osoby. To 29-letnia kobieta i 48-letni mężczyzna. Jedenaście osób jest rannych, w tym kierowca autobusu. 

Do wypadku doszło około godziny 15.05 w dniu 11 stycznia 2025 roku.

Przyczynę wypadku bada niemiecka prokuratura.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przekroczony stan alarmowy. Strażacy układają worki z piaskiem

Opublikowano

w dniu

Stan wody w porcie w Świnoujściu przekroczył o 40 cm stan alarmowy. Sytuacja jest bieżąco monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. Prognozy są optymistyczne i po godz. 12 stan wody będzie powoli opadał. Jednak Państwowa Straż Pożarna zadecydowała o zabezpieczeniu slipów workami z piaskiem.

Stan alarmowy (580 cm) został przekroczony w nocy z piątku na sobotę. To za sprawą silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 85 km/h. Wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego i powoduje napór wody z Bałtyku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tomasz Pieniążek pokieruje Interferie Medical SPA. Wcześniej pracował dla Ireny Eris

Opublikowano

w dniu

Od dnia 4 grudnia 2024 roku funkcję Prezesa Zarządu spółek Interferie S.A. i Interferie Medical SPA obejmuje Tomasz Pieniążek.

Tomasz Pieniążek, ekonomista, absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie, licencjonowany doradca inwestycyjny i doświadczony menedżer w branży hotelowej, przynosi ze sobą bogate doświadczenie w zarządzaniu dużymi przedsiębiorstwami oraz realizowaniu ambitnych projektów inwestycyjnych.

Jego kariera zawodowa obejmuje wiele lat pracy na najwyższych stanowiskach kierowniczych w renomowanych polskich firmach, takich jak Laboratorium Kosmetyczne Dr Ireny Eris oraz Hotele SPA Dr Irena Eris. Jako Prezes Zarządu Hotele SPA Dr Irena Eris, Tomasz Pieniążek nadzorował szereg inwestycji, w tym modernizację i rozbudowę obiektów hotelowych w Krynicy Zdroju, oraz budowę nowych hoteli na Wzgórzach Dylewskich i w Polanicy Zdroju. Ponadto, był odpowiedzialny za stworzenie efektywnej struktury biznesowej oraz wdrożenie nowoczesnych systemów zarządzania.

Swoją wiedzę i doświadczenie Tomasz Pieniążek zdobywał również jako dyrektor finansowy w firmach z branży FMCG, gdzie odpowiadał za wdrażanie procesów finansowych i systemów ERP.

Współzałożyciel i partner w grupie konsultingowej specjalizującej się w doradztwie dla branży HORECA, w szczególności dla inwestycji i hoteli resortowych. Od 7 lat członek zarządu Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

– Jesteśmy przekonani, że doświadczenie i wiedza Tomasza Pieniążka będą nieocenione w dalszym rozwoju naszych spółek. Jego wizja i umiejętności przyczynią się do umocnienia naszej pozycji na rynku oraz realizacji ambitnych celów biznesowych – powiedział Rafał Kincer, Prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.

Grupa Interferie to polska sieć hotelowa z siedzibą na Dolnym Śląsku, która działa od ponad 30 lat. W zasobach grupy znajduje się 6 hoteli oraz obiektów w Sudetach i nad Morzem Bałtyckim z ponad 1900 miejscami noclegowymi w najatrakcyjniejszych kurortach Polski. W ramach Grupy Interferie funkcjonują spółki Interferie S.A. oraz Interferie Medical SPA Sp. z o.o. Spółki Interferie są częścią Grupy Polski Holding Hotelowy.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Inauguracja roku szkoleniowego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

Opublikowano

w dniu

Marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w minionym roku uczestniczyli w licznych ćwiczeniach zarówno w kraju, jak i za granicą. Inauguracja roku szkoleniowego była okazją do podsumowania tych działań. Warto również podkreślić, że realizowali oni również zadania niezwiązane bezpośrednio z obronnością, takie jak usuwanie skutków powodzi.

W noworocznej inauguracji uczestniczyły pododdziały wszystkich jednostek podległych dowódcy 8FOW. Kontradmirał Piotr Sikora podsumował działalność Flotylli za 2024 rok wspominając udział w operacji „Zatoka”, „Powódź”, jak również cykliczną obecność marynarzy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w licznych ćwiczeniach krajowych oraz międzynarodowych. Dowódca podziękował za zaangażowanie w realizację postawionych zadań oraz za wyniki szkoleniowe uzyskane w minionym roku. Nakreślił również kierunki działań Flotylli na najbliższą przyszłość:

Rok 2025 przynosi nowe wyzwania, ale także powody do dumy i radości. Czekają nas nie tylko intensywne szkolenia i udział w ćwiczeniach, ale również uroczystości związane z ważnymi rocznicami. W zakresie operacyjnym i szkoleniowym priorytetem będzie kontynuacja udziału w najważniejszych ćwiczeniach narodowych i międzynarodowych. Będziemy doskonalić nasze umiejętności w zakresie działań przeciwminowych, ochrony infrastruktury krytycznej, a także w operacjach na wodach międzynarodowych, co jest kluczowe w obliczu rosnącego napięcia geopolitycznego w regionie Morza Bałtyckiego(…)Przed nami rok 2025, czas kontynuacji modernizacji Marynarki Wojennej i budowy krytycznych zdolności. Wprowadzanie do służby kolejnych Wielozadaniowych Platform Obrony Przeciwminowej t. Kormoran II co przyczyni się do dużych zmian strukturalnych w obu Dywizjonach Trałowców oraz do dalszego rozwoju zdolności przeciwminowych i systemów rozpoznania. Znacząco zwiększy to potencjał bojowy 8 Flotylli. Modernizacja infrastruktury, zarówno technicznej, jak i szkoleniowej, będzie kluczowym elementem naszej działalności, by dostosować flotyllę do wymogów współczesnego pola walki.”

Zbiórka była okazją do podsumowania osiągnięć sportowych w minionym roku. Wręczone zostały pamiątkowe statuetki i medale za współzawodnictwo sportowe oraz nagrodzono najlepszego sportowca roku. W ramach współzawodnictwa sportowego pomiędzy jednostkami wojskowymi 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, w 2024 roku najlepsi okazali się żołnierze z 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych. Kolejne miejsca zajęli KPW Świnoujście oraz 12 Dywizjon Trałowców. Rywalizacja przeprowadzona została w 14 dyscyplinach sportowych takich jak: wielobój żołnierski, piłka siatkowa, futsal, bieg na orientację, biegi przełajowe, tenis stołowy i ziemny, wioślarstwo na ergonometrach, pokonywanie BTS i BTZ, wyciskanie sztangi, jak również strzelanie. Zgodnie z łacińską sentencją „Mens Sana in Corpore Sano”, czyli w zdrowym ciele zdrowy duch oraz ideą propagowania sportu masowego i powszechnego, do udziału zaktywizowano blisko 400 żołnierzy sportowców, brawo!

Tytuł sportowca roku 8FOW, został przyznany por. mar. Bartoszowi Ogórkowi, aktualnemu mistrzowi Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej w pływaniu.
***

Inauguracja roku szkoleniowego odbywa się w formie uroczystej zbiórki pododdziałów oraz rozprowadzenia do zajęć. Tradycyjnie także odbywają się wykłady inauguracyjne, poruszające szczególnie istotną tematykę z punktu widzenia poszczególnych dziedzin działalności w rozpoczętym roku.
Źródło: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

2 mld zł na wsparcie inwestycji związanych z rozwojem gospodarki morskiej

Opublikowano

w dniu

Rekordowe wyniki polskich portów morskich za rok 2024 i ambitne plany inwestycyjne na kolejne lata to główne tematy konferencji ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka oraz wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki, która odbyła się 9 stycznia 2024 r. w Warszawie.

– Polskie porty morskie to fundament Polskiej gospodarki, są istotnym węzłem logistycznym i przede wszystkim bramą na świat dla polskiej przedsiębiorczości. Skuteczność rozwoju polskich portów morskich to przede wszystkim jasna wizja działania, konsekwencja realizacji naszego planu oraz wsparcie rządu. Nie bez powodu w obecnym budżecie przeznaczyliśmy rekordową kwotę ponad 2 mld zł na wsparcie inwestycji związanych z rozwojem gospodarki morskiej – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Rekordowe wyniki finansowe i przeładunkowe

Polskie porty morskie zakończyły rok 2024 z rekordowymi wynikami finansowymi i operacyjnymi. Zysk netto największych portów wzrósł o 26 proc. w porównaniu do roku 2023, osiągając łączną wartość ponad 551,7 mln zł. Port w Gdańsku poprawił swój wynik o 24 proc., co stanowi wzrost o 51,7 mln zł. Równie imponujący wynik osiągnął Port Gdynia, zwiększając zysk o 32 proc. i zyskując dodatkowe 34,2 mln zł. Port Szczecin-Świnoujście także zakończył rok z bardzo dobrym wynikiem, notując wzrost zysku o 23 proc., czyli o 27,3 mln zł więcej niż w roku poprzednim.

– To są bardzo dobre wyniki finansowe, które pokazują, że racjonalne zarządzanie i profesjonalna kadra przynoszą wymierne efekty – stwierdził wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Na uwagę zasługuje także wzrost przeładunków kontenerowych, które osiągnęły rekordowe 3 270 784 TEU, co stanowi wzrost o ponad 9 proc. względem roku 2023.

– Te dane wskazują jasno, że polskie porty wykonały kawał dobrej roboty realizując przeładunki, które są na rekordowym poziomie – dodał wiceminister A. Marchewka.

Inwestycje w infrastrukturę portową

Na inwestycje w gospodarkę morską w budżecie na 2025 rok zabezpieczono ponad 2 mld zł. Wśród kluczowych przedsięwzięć znalazła się budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, którego realizacja znajduje się obecnie w fazie prac przygotowawczych. W kwietniu 2024 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla tego projektu, która ma charakter ostateczny. Zgodnie z harmonogramem, w zależności od przebiegu prac, inwestycja ma zostać zrealizowana do 2028 r.

Port Gdańsk kontynuuje rozwój swojej infrastruktury, zwłaszcza w obszarze przeładunku zbóż. Na nabrzeżach Wiślanym i Szczecińskim powstanie 9 nowych magazynów zbożowych, co pozwoli na pięciokrotne zwiększenie pojemności magazynowej – do 152 tys. ton rocznie. Wartość całego projektu wynosi ok. 400 mln zł i będzie on realizowany w 100 proc. przez państwową spółkę – Port Gdański Eksploatacja (PGE). Dzięki inwestycji zdolność przeładunkowa spółki docelowo wzrośnie z 0,7 mln ton do 2,9 mln ton rocznie.

Istotnym elementem planów inwestycyjnych jest także budowa infrastruktury do realizacji terminalu regazyfikacyjnego FSRU w gdańskim porcie oraz kontynuacja budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki wypracowanemu porozumieniu z przedstawicielami samorządu Elbląga, pogłębiony zostanie ostatni odcinek toru wodnego do portu w Elblągu. Urząd Morski w Gdyni ogłosił już przetarg dla tej inwestycji, a prace budowlane zakończą się najpóźniej w II kwartale 2026 r.

Budujemy infrastrukturę dostępową do pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

Kolejnym strategicznym przedsięwzięciem jest budowa infrastruktury dostępowej do pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która zostanie zlokalizowana na terenie gminy Choczewo. W ramach tego projektu Ministerstwo Infrastruktury realizuje budowę Marine Off-Loading Facility (MOLF) – konstrukcji morskiej umożliwiającej rozładunek ciężkich i ponadnormatywnych ładunków potrzebnych do budowy i eksploatacji elektrowni. W zakres prac wchodzi m.in. kilometrowy pomost oraz droga techniczna.

Inwestycje związane z budową infrastruktury dostępowej obejmują także modernizację linii kolejowej nr 230 na odcinku Wejherowo–Choczewo oraz budowę nowych odcinków tej linii, łączących elektrownię z istniejącą infrastrukturą kolejową. Zmodernizowana zostanie również linia nr 229 na odcinku Lębork–Łeba, a pierwsze przetargi na realizację tych inwestycji zostaną ogłoszone już w 2025 roku. Kolejnym elementem projektu jest budowa nowej drogi krajowej, która połączy elektrownię z węzłem Łęczyce na drodze ekspresowej S6. Inwestycja została podzielona na dwa odcinki, a dla jednego z nich już udało się uzyskać decyzję środowiskową.

Łącznie na realizację wszystkich tych inwestycji przewidziano ponad 4,7 mld zł.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524