Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Kolizja drogowa w Świnoujściu. Poszkodowany kierujący hulajnogą

Opublikowano

w dniu

25 października 2024 roku, około godziny 15.42, na ulicy Jana Matejki w Świnoujściu doszło do zdarzenia komunikacyjnego, w którym uczestniczyli: kierujący hulajnogą elektryczną oraz kierowca mitsubishi. 

Na miejscu zdarzenia ratownicy medyczni zastali 25-letniego mężczyznę z urazem nogi i ręki. Po wykonaniu niezbędnych czynności ratunkowych, mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Kierujący hulajnogą elektryczną nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi osobowemu, co doprowadziło do kolizji. Sprawca otrzymał mandat karny.

Wypadki z udziałem hulajnóg elektrycznych stają się coraz powszechniejsze, a ich liczba wzrasta wraz z rosnącą popularnością tego środka transportu. 

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie ostrożności oraz przestrzeganie przepisów, aby unikać podobnych incydentów w przyszłości. Przypadek w Świnoujściu przypomina, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo na drogach, zarówno dla kierowców, jak i pieszych oraz użytkowników hulajnóg.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Marynarska pamięć. Oddali hołd zmarłym kolegom

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

W przeddzień Wszystkich Świętych, marynarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oddali hołd zmarłym kolegom. Zapalone znicze i złożone kwiaty na grobach to wyraz naszego szacunku dla tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. Pamięć o poprzednikach sprawia, że zawsze będą częścią naszej marynarskiej wspólnoty.

Delegacje z jednostek wojskowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża odwiedziły cmentarze w Świnoujściu, Dziwnowie oraz Trójmieście, aby oddać hołd zmarłym żołnierzom. Na grobach marynarzy spoczywających w różnych zakątkach polskiego wybrzeża zapalone zostały znicze oraz złożone wiązanki kwiatów.

W sobotę, 2 listopada odbędą się „Morskie Zaduszki”. Rozpoczną się mszą świętą w Kościele pw. NMP Gwiazdy Morza, przy ulicy Piastowskiej o godzinie 18.00. Następnie uczestnicy przemaszerują na plażę, gdzie odbędą się główne uroczystości upamiętniające tych, którzy nie powrócili z morza.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

1 listopada w Kościele obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Przypomina ona, że każdy wierny ma powołanie do świętości. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich.

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jej geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci.

W IV wieku zaczęto oddawać cześć wszystkim męczennikom jednego dnia, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, na Wschodzie zaś wszyscy męczennicy byli wspominani w piątek po Wielkanocy.

Wyraźny charakter tej uroczystości nadał papież Bonifacy IV (608-615) w roku 609. Początkowo była ona obchodzona w Rzymie 13 maja. W tym dniu wspominano Matkę Bożą i wszystkich męczenników, czyli osoby, które oddały swoje życie za wiarę w Chrystusa.

W VIII w. w dniu uroczystości Wszystkich Świętych zaczęto wspominać wszystkich, którzy nie byli męczennikami, ale umarli w opinii świętości. W ten sposób powstała tradycja dnia, w którym Kościół cieszy się dostąpieniem chwały Bożej tych wszystkich, którzy oficjalnie nie zostali ogłoszeni świętymi.

Data obchodów 1 listopada pojawiła się w roku 741, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Rzymie oratorium poświęcone różnym świętym, nie tylko męczennikom.

Święto to dla całego Cesarstwa Rzymskiego ustanowił papież Grzegorz IV (827-844). W 935 r. papież Jan XI rozszerzył obchody tego święta na cały Kościół.

W uroczystość Wszystkich Świętych w liturgii śpiewa się „Litanię do wszystkich świętych”, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Tego dnia w kościołach czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza, mówiący o ośmiu błogosławieństwach.

W 1970 r. mszał rzymski, czyli księga liturgiczna zawierająca teksty stałych i zmiennych części mszy św., wprowadził nową prefację, która uwypukliła treść tego święta. Czytamy w niej, że „uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół”.

Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.

W uroczystość Wszystkich Świętych katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.

W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 1-8 listopada, można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Warunkiem uzyskania odpustu jest odwiedzenie cmentarza i wypełnienie zwykłych warunków, tj. pozostawanie w stanie łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu ciężkiego, przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.(PAP)

iżu/ lm/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pamięć o zmarłych strażakach ze Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Foto: KM PSP w Świnoujściu

W okresie, gdy zbliża się dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, szczególnie ważne staje się wspominanie tych, którzy odeszli. Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu, w hołdzie dla swoich zmarłych kolegów zapalili znicze na grobach strażaków.

Ten symboliczny gest miał na celu oddanie czci osobom, które wniosły znaczący wkład w ochronę przeciwpożarową oraz bezpieczeństwo mieszkańców Świnoujścia. Znicze zapalone na grobach są nie tylko wyrazem pamięci, ale także oznaką szacunku i wdzięczności za poświęcenie, jakiego funkcjonariusze dokonali w trakcie swojej służby.

W dniu 1 i 2 listopada, kiedy wspominamy naszych bliskich, warto również zatrzymać się na chwilę refleksji nad osobami, które poświęciły swoje życie w służbie publicznej. Ich pamięć trwa w sercach tych, którzy kontynuują ich misję, dbając o bezpieczeństwo nas wszystkich.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

50-lecie Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Wystawa okolicznościowa

Opublikowano

w dniu

26 października minęło 50 lat od chwili otwarcia Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych Gości wystawę fotograficzną – historię Muzeum w pigułce. Prezentowane zdjęcia przybliżają nam różnorodność  wystaw iinnych wydarzeń organizowanych  przez te pięć dekad.  Ekspozycja ta ukazuje również zmieniające się wnętrza, nowe sposoby aranżacji wystaw, zwiększający się zbiór eksponatów.  

Z okazji tego niezwykłego jubileuszu powstała także nietypowa sesja fotograficzna. Za namową autorki zdjęć – Agnieszki NatØ Natorskiej, pokazaliśmy to, co Państwo możecie oglądać na co dzień w naszym Muzeum, w inny – niecodzienny sposób. W jaki? Zapraszamy do Muzeum!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ponad 4 tys. czujek dymu trafi do mieszkańców regionu

Opublikowano

w dniu

Ponad cztery tysiące czujek dymu trafi do mieszkańców regionu w ramach akcji Czujne Województwo Zachodniopomorskie. Strażacy zamontują i uruchomią wszystkie urządzenia do końca listopada.

W ramach programu Czujne Województwo Zachodniopomorskie do mieszkańców regionu jeszcze w tym roku trafi 4110 czujników dymu.

„Wszystkie gminy zostały zaproszone do tego projektu, uczestniczą w nim i to one wspólnie ze strażą pożarną wskazały miejsca, do których te czujniki będą dostarczane” – przekazał w czwartek wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Podkreślił też, że specyfika programu polega na tym, że czujki nie będą po prostu rozdawane, ale trafią w konkretnie miejsca, gdzie zagrożenie pożarem jest największe.

„Zwróciliśmy się do gmin i Państwowej Straży Pożarnej o wskazanie lokalizacji, w których ryzyko takich pożarów jest wysokie, a lokatorzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup czujek. W tych miejscach w pierwszej kolejności zamontujemy urządzenia wykrywające dym i tlenek węgla” – powiedział wojewoda.

Zakup 4110 czujek za łącznie 300 tys. zł sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. To jeden z partnerów projektu.

„Prewencja i wczesne ostrzeganie to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, którzy w porę mogą zareagować na niebezpieczeństwo. To także wyraz troski o strażaków, którzy podczas akcji ryzykują zdrowiem i życiem” – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Waldemar Miśko.

Od 2019 do 2023 r. w Zachodniopomorskiem doszło do blisko 35 tys. pożarów, w tym budynków mieszkalnych i kanałów wentylacyjnych i dymowych. Zginęły w nich 123 osoby, a 787 zostało rannych.

„Statystyki pożarów pokazują, że najwięcej ludzi traci zdrowie lub życie w pożarach własnych domów i mieszkań. Możemy zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych rodzin m.in. poprzez wyposażenie domów i mieszkań w czujki, które ratują życie” – powiedział zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP w Szczecinie st. bryg. Mirosław Pender.

Czujki będą montowane przez strażaków od 1 do 30 listopada we wszystkich zachodniopomorskich powiatach i gminach. Najwięcej trafi do powiatu stargardzkiego (350 szt.), gryfińskiego (315 szt.), koszalińskiego (300 szt.) i do goleniowskiego (245 szt.).

misz/ joz/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W ciągu czterech lat wszystkie drogi wojewódzkie będą wyremontowane

Opublikowano

w dniu

Do końca 2028 r. wszystkie drogi wojewódzkie mają zostać zmodernizowane i zapewniać europejski standard – zapowiedział w środę marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Takie są założenia programu „Pomorze Zachodnie na dobrej drodze”.

Przedstawiony w środę program „Pomorze Zachodnie na dobrej drodze” zakłada, że do końca 2028 r. wszystkie drogi wojewódzkie w Zachodniopomorskiem zostaną zmodernizowane. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przekazał, że w ciągu 1,5 dekady zmodernizowano ich już ok. 1500 km. To m.in. rozbudowa drogi wojewódzkiej na odcinku Recław-Stepnica, obejście Trzebiatowa oraz prace przy drodze nr 163 na odcinku Połczyn Zdrój-Czaplinek.

W regionie cała sieć dróg wojewódzkich liczy łącznie 2181 km, zatem do przebudowy pozostaje ponad 630 km.

„Głęboko wierzymy w to, że Pomorze Zachodnie jest na dobrej drodze, ale chcemy też, aby drogi na Pomorzu Zachodnim były jak najlepsze i żeby były naszą wizytówką i naszym znakiem rozpoznawczym, tak jak naszym znakiem rozpoznawczym są nasze nowoczesne pociągi” – powiedział w środę marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Remonty mają kosztować 2,26 mld zł i zostaną sfinansowane zarówno ze środków unijnych jak i własnych. 130 km dróg zostanie przebudowane przy wsparciu środków UE i programów rządowych (Polski Ład, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg). Nakład wyniesie łącznie 1,26 mld zł. Pozostałe 500 km planowanej przebudowy odcinków szlakowych pokryją środki własne budżetu województwa zachodniopomorskiego. Koszt modernizacji to 1 mld zł.

Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną pierwsze przetargi na 84 km dróg wojewódzkich, by prace mogły ruszyć na przełomie marca i kwietnia 2025 r.(PAP)

misz/ malk/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524