Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Kluczowy krok dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Opublikowano

w dniu

Do Wojewody Zachodniopomorskiego złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. Wniosek ten dotyczy wszystkich trzech odcinków realizacyjnych o łącznej długości 48,9 km, z tunelem pod Odrą o długości 5 km, który po wybudowaniu będzie najdłuższym takim obiektem w Polsce. Przetarg na realizację tej trasy, po uzyskaniu niezbędnych dokumentów i pozwoleń, powinien być ogłoszony w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

„Zachodnia Obwodnica Szczecina to przełomowa inwestycja, na którą miasto czeka od dekad. Dziś robimy milowy krok w tej sprawie.

Skala tego przedsięwzięcia jest naprawdę ogromna, blisko 50 kilometrów drogi ekspresowej, w tym najdłuższy tunel w Polsce, o długości 5 kilometrów, będzie to tunel dwunawowy, w każdej nawie będzie dwupasmowa jezdnia.

To nie tylko nowe kilometry asfaltu. To koniec tranzytu przez centrum miasta, to skrócenie drogi na wybrzeże, to lepsza jakość życia dla mieszkańców” – powiedział wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Pozwolenia na budowę i przejęcie nieruchomości pod drogę

Decyzja ZRID umożliwi przyszłemu wykonawcy rozpoczęcie budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Zostaną w niej również zatwierdzone granice terenu pod budowę trasy. Wszyscy właściciele nieruchomości, które mają zostać przejęte pod drogę, zostaną poinformowani przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki (na adres wskazany w ewidencji gruntów i budynków) – najpierw o wszczęciu postępowania, a następnie o wydaniu decyzji ZRID, po której ruszy procedura odszkodowawcza prowadzona przez Wojewodę Zachodniopomorskiego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach internetowych GDDKiA.

Ring wokół Szczecina

Nowa trasa odciąży obecny przebieg dróg A6, S3 i S6 omijający Szczecin od południa oraz wschodu. W miesiącach letnich, ze względu na znaczne natężenia ruchu, tworzą się na nim spowolnienia i zatory drogowe. Nowa S6 domknie ring wokół Szczecina, co znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu. Nowa droga będzie miała szczególne znaczenie dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6), trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu kilkukrotnie. Z centrum Szczecina wyprowadzona zostanie znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdów jadących do zakładów chemicznych w Policach.

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina przewidziana jest w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku).

Tunel pod Odrą – kluczowy element inwestycji

Zachodnia Obwodnica Szczecina przetnie na północ od Polic rzekę Odra, którą prowadzi tor wodny do portu w Szczecinie. Ze względu na uwarunkowania terenowe i kwestie środowiskowe S6 będzie przechodziła pod Odrą tunelem o długości 5 km. Będzie to dwururowy obiekt drążony maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica zewnętrzna tunelu będzie wynosiła 14,85 m, grubość obudowy 60 cm. Na przebiegu tunelu zaplanowano 19 przejść poprzecznych między nawami, które będą służyły również do ewakuacji w sytuacjach niebezpiecznych. Spód konstrukcji tunelu będzie schodził maksymalnie 51 m poniżej poziomu terenu, natomiast jezdnia będzie na głębokości do 45 m. Odcinki wjazdowe do tunelu będą mieć długość około 600 m.

Trzy odcinki realizacyjne

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu drogi ekspresowej S6 została podzielona na trzy odcinki realizacyjne.

Kołbaskowo – Dołuje (13,6 km)

Odcinek ten rozpocznie się na połączeniu z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 (przetarg na realizację tej inwestycji ogłosiliśmy w ubiegłym tygodniu). Tu ZOS, poprzez węzeł Siadło Górne, włączy się w układ drogowy nowego węzła Szczecin Zachód na autostradzie A6. Trasa przetnie następnie wiaduktem linie kolejową Berlin – Szczecin. Dalej droga będzie biegła w kierunku północnym, od wschodu omijając m. Będargowo. Za tą miejscowością będzie się znajdował węzeł drogowy Będargowo. Następnie S6 będzie przecinała linię kolejową Szczecin – Stobno Szczecińskie (będzie tu estakada o długości 284 m – najdłuższy obiekt mostowy na całej ZOS). S6 między Dołujami i Skarbimierzycami przetnie obecną DK10. Węzeł drogowy Dołuje powstanie około 900 m na północ od DK10 i będzie łączył S6 z obwodnicą Mierzyna w ciągu DK10, która będzie budowana równolegle z ZOS przez GDDKiA i Miasto Szczecin. Wzdłuż S6 powstanie też łącznik do obecnego przebiegu DK10. Dalej S6 będzie od wschodu omijać Wołczkowo (w pobliżu tej miejscowości będzie kończył się pierwszy odcinek realizacyjny ZOS).

Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe i 18 obiektów mostowych, w tym 8 przejść dla zwierząt. W ramach inwestycji powstanie również obwód utrzymania drogi przy węźle Siadło Górne.

Dołuje – Police (11,9 km)

Odcinek ten rozpocznie się na wschód od m. Wołczkowo. Nowa trasa przetnie następnie drogę powiatową Wołczkowo – Dobra. Węzeł drogowy Dobra będzie zrealizowany w nowej lokalizacji i będzie łączył S6 od wschodu z przewidzianą do realizacji przez gminę Dobra obwodnicą Wołczkowa, a od Zachodu z ul. Dereszową i przez nią z istniejącą drogą powiatową. Dalej nowa S6 będzie przechodziła między miejscowościami Sławoszewo i Bartoszewo. Na południe od tej pierwszej miejscowości będzie zlokalizowane Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) Sławoszewo, na którym będą parkingi i toalety. Przebieg S6 będzie zmieniał się na kierunek wschodni. Trasa będzie wchodziła w tereny leśne, gdzie przewidziano realizację aż czterech górnych przejść dla zwierząt. Droga ekspresowa S6 na południe od Tanowa przetnie DW115, a następnie na wschód od tej miejscowości DW114. Na połączeniu z DW114 powstanie węzeł drogowy Tanowo. Następnie trasa drogi ekspresowej będzie prowadziła na północ od m. Trzeszczyn. Tu też będzie się kończył drugi odcinek realizacyjny ZOS.

W ramach tego odcinka powstaną dwa węzły drogowe i 14 obiektów mostowych, w tym cztery górne przejścia dla zwierząt i pięć dolnych.

Police – Goleniów (23,4 km)

Odcinek rozpocznie się około 1,5 km na zachód od węzła drogowego Police, który powstanie na połączeniu z ulicami Kuźnicką oraz Piotra i Pawła (prowadzącymi do Zakładów Chemicznych), a także od strony południowej z DW114 i realizowaną obecnie przez gminę Police obwodnicą. Przy węźle będzie zlokalizowany obwód drogowy wraz z centrum zarządzania tunelem. Tuż za węzłem rozpocznie się wlot do tunelu drogowego przechodzącego pod instalacjami Zakładów Chemicznych, liniami kolejowymi, DW114, terenami portu Police i nurtem Odry. Wylot zlokalizowany będzie około 500 m od wschodniego brzegu Odry. S6 po wyjściu na poziom terenu będzie biegła w kierunku m. Święta, omijając tę miejscowość od północy. Dalej droga będzie prowadziła w kierunku wschodnim, przechodząc na północ od m. Modrzewie, gdzie będzie zlokalizowany węzeł drogowy na skrzyżowaniu z DW111. Około 2,4 km na wschód od węzła drogowego Modrzewie powstanie MOP Bolesławice, na którym oprócz parkingów i toalet przewidziano rezerwę terenu pod budowę stacji paliw i restauracji. Trasa połączy się z istniejącymi drogami ekspresowymi S3 i S6 na węźle Goleniów Północ, który zostanie rozbudowany o relacje w kierunku nowej S6.

Inwestycja będzie obejmowała budowę dwóch węzłów drogowych i rozbudowę jednego, budowę 22 obiektów mostowych, w tym aż ośmiu nad ciekami wodnymi. Ich przyczółki będą rozstawione szerzej, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń wzdłuż cieku na przejście dla zwierząt. Powstaną również dwa duże górne przejścia dla zwierząt.

Finał wielu lat prac przygotowawczych

Koncepcja budowy drogi, która od północy i zachodu ominie Szczecin wraz z przeprawą przez Odrę, pojawiła się na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. W latach 90. przygotowano pierwsze koncepcje przebiegu trasy. Od 2007 roku samorządy lokalne wraz z Samorządem Województwa przygotowywały dokumentację niezbędną do uzyskania decyzji środowiskowej i następnie prowadziły trwający kilka lat proces uzyskiwania tej decyzji. W 2015 roku Zachodnia Obwodnica Szczecina została wpisana do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych jako przebieg drogi ekspresowej S6. W grudniu 2017 roku Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego uzyskał ostateczną decyzję środowiskową, w której został wyznaczony przebieg tej inwestycji. Następnie proces przygotowawczy prowadziła już GDDKiA.

W 2018 roku ogłosiliśmy przetarg na opracowanie Koncepcji programowej wraz z badaniami podłoża. Kompletną dokumentację, która kosztowała 24 mln zł, otrzymaliśmy w 2021 roku. Na jej potrzeby wykonano szeroki zakres badań podłoża – w tym wiercenia na głębokość 90 m na przebiegu tunelu pod Odrą. Opracowana wówczas dokumentacja ustaliła podstawowe rozwiązania projektowe i określiła ostateczną długość tunelu pod Odrą na 5 km, co pozwoliło na uniknięcie kolizji z obszarem i instalacjami Zakładów Chemicznych w Policach.

W 2022 roku ruszył dalszy etap prac projektowych – przygotowanie projektu budowlanego. Prace były już prowadzone w podziale na poszczególne odcinki realizacyjne. Łączny koszt tych prac sięgnął 60 mln zł. Opracowana została szczegółowa dokumentacja projektowa wraz z raportami do ponownej oceny oddziaływania na środowisko. W toku tych prac szczególną uwagę zwracaliśmy na wybór optymalnych rozwiązań projektowych, zwłaszcza dla obiektów inżynierskich, w tym tunelu pod Odrą. Łącznie podczas prowadzonych w ostatnich latach prac projektowych wykonano 63 km wierceń i 22 km sondowań na głębokości od 3 do 90 m. W tym roku dokumentacja projektowa została zakończona i odebrana, co umożliwiło złożenie wniosku o decyzję ZRID.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Tydzień pełen wydarzeń w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Wyjątkowy tydzień pełen niezapomnianych wydarzeń w naszym mieście! Przed nami koncerty, zawody sportowe, spotkania, wystawa fotografii, giełda kolekcjonerska, a także bogaty program przygotowany specjalnie z okazji święta 11 listopada. Zapraszamy zarówno mieszkańców, jak i gości do udziału w szerokiej gamie atrakcji, które zostały przygotowane na tydzień.

Już we wtorek o godzinie 19.00 w Sali Teatralnej odbędzie się koncert „Memento”. Wydarzenie to przeniesie słuchaczy w świat refleksji i tradycji związanych z pamięcią o zmarłych. W różnych zakątkach globu temat przemijania jest celebrowany w odmienny sposób: zapalanie świec, śpiewy przy grobach czy dziecięce zabawy „cukierek albo psikus”. To tylko niektóre z przykładów. Koncert „Memento” zapozna nas z muzyką w klimacie amerykańskiego Halloween, a także z meksykańskim Dia de Muertos. Usłyszymy też jak polscy artyści przedstawiają temat śmierci i przemijania w swoich utworach oraz które pieśni najlepiej oddają nastrój polskich Dziadów i Dnia Wszystkich Świętych. Wokaliści Pracowni Wokalno-Artystycznej Mariny Nikoriuk zapraszają na muzyczną podróż przez tradycje różnych kultur. Usłyszymy pieśni, które dotykają niełatwego tematu przemijania – wzruszające, a momentami wywołujące dreszczyk emocji. Koncert inspirowany nadchodzącym świętem narodowym z pewnością dostarczy głębokich emocji i pozostawi niezapomniane wrażenia. Wstęp wolny!

Zapraszamy na Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej oraz tenisie stołowym, gdzie rywalizować będą drużyny dziewcząt i chłopców. Sportowe współzawodnictwo szkół w piłce nożnej odbędzie się w środę o godzinie 10:00 na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Matejki 18a. Z kolei rozgrywki tenisa stołowego zaplanowane są na piątek o godzinie 11:00 w Hali Sportowej przy ul. Piłsudskiego 9. Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” serdecznie zaprasza wszystkich kibiców do dopingowania młodych sportowców podczas ich zmagań!

W piątek zapraszamy na wyjątkowe spotkanie autorskie ze świnoujskim artystą Markiem Żymłą pod nazwą „Wieczór wspomnień Marka Żymły”. Wydarzenie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Flukowskiego przy ul. Piłsudskiego 15 o godzinie 16:00. Marek Żymła jest postacią dobrze znaną części mieszkańców, którzy pamiętają go jako nauczyciela w Liceum im. Mieszka I. Inni wspominają jego współpracę z Antonim Karwowskim w latach 80-tych, kiedy to razem prezentowali awangardowe formy plastyczno-teatralne w Centrum Sztuki nazywanym przez młodzież alternatywnym MDK. Od tamtej pory Marek Żymła przeszedł interesującą drogę artystyczną. W Krakowie stał się znany jako aktor teatrów „Stygmat” i KTO, gdzie pokazał swoje aktorskie talenty. Występował również na scenach Szczecina, a jego autorski performance pt. „Czekanie na słowo” zdobył uznanie publiczności w Szwecji. Piątkowy wieczór będzie okazją do wspólnego powrotu do tych wspomnień, wysłuchania historii o jego życiu i twórczości oraz poznania inspiracji, które towarzyszyły mu na artystycznej drodze.

W piątek o godzinie 16:00 zapraszamy na spotkanie patriotyczne dla dzieci, rodziców oraz seniorów, które odbędzie się w sali kameralnej Filii MDK Przytór przy ul. Zalewowej 40. W ramach wydarzenia planowana jest krótka część artystyczna w wykonaniu dzieci z MDK nr 1 w Przytorze oraz zespołu „Malwy”. Uczestnicy będą mogli także obejrzeć wystawę prac plastycznych oraz wziąć udział w uroczystym wręczeniu nagród laureatom konkursu „Jestem z Polski”. To okazja, by wspólnie celebrować wartości patriotyczne i jednocześnie cieszyć się artystycznymi talentami naszych młodych mieszkańców.

W piątek o godzinie 18.00 znajdźmy też czas na wyjątkową wystawę – wernisaż fotografii pod nazwą „Portret Miasta II” autorstwa Koła Fotograficznego XTL, który odbędzie się w Galerii ART przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Wystawa przedstawia wyjątkowe ujęcia naszego miasta uchwycone okiem lokalnych fotografów, którzy starali się oddać jego niepowtarzalny klimat i charakter. Wieczór ten wzbogaci również koncert fortepianowy „Zaduszki Jazzowe – Czesław Bobrecki”, który stworzy nastrojowe tło dla zaprezentowanych fotografii, łącząc atmosferę miasta z melancholijnymi dźwiękami jazzu. To doskonała okazja, aby doświadczyć sztuki wizualnej i muzycznej w jednym miejscu. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fotografii, muzyki i naszego miasta!

Sobota to czas na Świnoujską Giełdę Kolekcjonerską oraz Giełdę Książek, na które zapraszamy w godzinach 10:00-14:00 do Pasażu Handlowego „Rondo” przy Placu Wolności 6. To będzie dobra okazja i miejsce dla miłośników kolekcjonerstwa, którzy będą mogli wymienić się swoimi skarbami, poszerzyć swoje zbiory, a także odkryć unikalne przedmioty. W ramach giełdy będzie również możliwość zakupu i sprzedaży książek, zarówno dla dorosłych, jak i młodszych czytelników. Tradycyjnie organizatorami wydarzenia są Pasaż Rondo oraz Pracownia Artystyczno-Rękodzielnicza „Świeczka z Wyspy”. Serdecznie zapraszamy wszystkich kolekcjonerów i pasjonatów literatury!

Również w sobotę czeka nas piękne jesienne popołudnie zakończone koncertem „Na Folkową Nutę” w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury o godzinie 17:00. Wystąpi Kwartet „Ocean Dźwięku” ze Szczecina pod dyrekcją Diany Domagały-Rowińskiej w składzie: Dianna Domagała-Rowińska (skrzypce), Róża Dymnicka (skrzypce), Katarzyna Kupny (wiolonczela) i Dominik Franczuk (fortepian). Dołączą także chóry „Res Musica” z Gryfina oraz „Kantylena” ze Świnoujścia pod dyrekcją Niny Salamon-Franczuk. Wydarzenie to odbędzie się pod patronatem Prezydent Miasta Świnoujście Joanny Agatowskiej.

W niedzielę, z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, odbędzie się Turniej Tenisa Stołowego w Hali Sportowej przy ul. Piłsudskiego 9, trwający od godziny 10:00 do 17:30. W programie znajdą się rozgrywki dla dzieci (rocznik 2014 i młodsi), turniej młodzieżowy (rocznik 2009 i młodsi) oraz otwarty turniej dla dorosłych – oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.osir.swinoujscie.pl.

Niedziela to także emocje sportowe w Uznam Arenie, gdzie o godzinie 11:00 rozpocznie się Młodzieżowa Liga Koszykówki. W pierwszym meczu zagrają drużyny Fundacji KS JCH The Sailors I i II, o 12:00 Ankle Breakers zmierzą się z Lacosters, a o 13:00 zagrają Fundacja KS JCH The Sailors III i LA Basketball. Na zakończenie o 15:00 ruszy Świnoujska Basket Liga, organizowana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

W poniedziałek obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które obfitować będzie w wiele wydarzeń. Uroczystości rozpoczniemy mszą świętą w Sanktuarium pw. Chrystusa Króla. Następnie ulicami miasta odbędzie się przemarsz paradny, zakończony na Placu Słowiańskim, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości, w tym złożenie kwiatów pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”. Po części oficjalnej zapraszamy na dalsze świętowanie na Placu Wolności, gdzie odbędzie się uroczysta sesja rady miasta, wspólne śpiewanie hymnu, pieśni patriotycznych oraz festyn rodzinny z atrakcjami dla najmłodszych i dorosłych. W tym dniu nie zabraknie również okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a w godzinach porannych na Latarni Morskiej zawiśnie flaga. Zostanie także przygotowana wyjątkowa patriotyczna wystawa planszowa.

Zwieńczeniem tego świątecznego dnia będzie wyjątkowy koncert patriotyczny w wykonaniu Miejskiego Chóru Logos, który odbędzie się w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury o godzinie 18.00.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Centrum Usług Mulnik. Ostatnie dwie działki czekają na przedsiębiorców

Opublikowano

w dniu

Miasto Świnoujście zaprasza przedsiębiorców do skorzystania z możliwości wynajmu działek w nowo powstałej strefie ekonomicznej, zlokalizowanej na terenie dawnej bazy wojskowej przy ul. Portowej. Pozostały dwie działki. Przez pierwsze dwa lata najmu obowiązuje preferencyjna stawka w wysokości 10 proc. ceny wylicytowanej.

W ramach inwestycji na obszarze 5,5 ha stworzono pełną infrastrukturę techniczną, w tym drogi, media oraz ścieżkę rowerową.

Teren położony jest przy ul. Portowej – w sercu infrastruktury portowej.  Jest skomunikowany z siecią drogową, w sąsiedztwie tunelu. Na terenie inwestycyjnym możliwa jest produkcja, składowanie, magazynowanie i przeznaczenie na funkcje portowe.  W lokalizacji mogą powstać obiekty z wielu branż – od motoryzacji przez ogrodnictwo, po budownictwo.

Cena wywoławcza wynosi jedynie 2,00 zł netto za m² miesięcznie, a przez pierwsze dwa lata najmu obowiązuje preferencyjna stawka w wysokości 10% ceny wylicytowanej.

Zapraszamy do wzięcia udziału w przetargu 22 listopada  2024 r. o godzinie 11.00 w sali nr 130 Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5. Warunkiem udziału w przetargu jest wniesienie wadium najpóźniej do 18 listopada  2024 r.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami: https://bip.um.swinoujscie.pl/zarzadzenie/39789/zarzadzenie-nr-696-2024

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Minister sportu o opłacie turystycznej: żadnego projektu ustawy nie ma

Opublikowano

w dniu

Minister sportu i turystyki powiedział w poniedziałek, że wprowadzenie tzw. opłaty turystycznej za korzystanie z obiektów noclegowych jest „tylko” dyskutowane z branżą. „Na tym etapie wszystkich pragnę uspokoić, żadna opłata nie jest planowana, żadnego projektu w rządzie nie ma” – stwierdził Sławomir Nitras.

O prace nad ustawą wprowadzającą tzw. opłatę turystyczną, czyli opłatę za korzystanie z obiektów noclegowych w Polsce, Nitras został zapytany w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie. „Nie uważam, że wprowadzanie opłaty jest konieczne. Prowadzimy rozmowę, nie ma jeszcze projektu ustawy” – stwierdził minister sportu.

Opłata turystyczna, na wzór turystycznych „podatków” obowiązujących m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Grecji etc., to inicjatywa zgłoszona w ubiegłym roku przez parlamentarzystów i samorządowców z Małopolski. Przygotowaniem stosownych przepisów ma zająć się MSiT i ministerstwo finansów. Według szacunków przedstawionych kilka miesięcy temu opłata miałaby przynieść do budżetu 500-600 mln zł rocznie. Pieniądze byłyby dzielone między samorządy i Polską Organizację Turystyczną, by promować turystykę.

„Rzeczywiście mamy problem w Polsce braku środków na promocję turystyczną Polski, my takiej aktywnej polityki nie prowadzimy, z tych właśnie powodów, i to nas odróżnia od innych państw. To jest ogromna rezerwa dla nas, z której powinniśmy korzystać, powinniśmy w ten obszar aktywnie wejść, natomiast prace są na tak wczesnym etapie, że tu trudno mówić o jakichkolwiek opłatach czy o konieczności opłaty” – powiedział w poniedziałek Nitras.

Potwierdził, że trwają na ten temat dyskusje z przedstawicielami branży turystycznej. Ocenił, że jest to „dobry dialog”. „Są takie głosy, żeby opłata turystyczna, którą tak naprawdę poniosą ośrodki, hotele, domy wypoczynkowe, wspomogła ten budżet, ale to jest tylko dyskusja. Na tym etapie wszystkich pragnę uspokoić, żadna opłata nie jest planowana, żadnego projektu w rządzie nie ma”.

Minister sportu zdementował pojawiające się mediach informacje o planach opodatkowania wycieczek zagranicznych.

„W ministerstwie nie ma takich pomysłów. Rzeczywiście, na jednym ze spotkań z branżą turystyczną pojawił się taki postulat ze strony przedstawicieli polskich hotelarzy, zwracających uwagę na to, że to się odbywa trochę ich kosztem, ale jak rozumiem wartością największą jest to, żeby Polacy mieli wybór, czy chcą wypoczywać w kraju, czy za granicą. Ja oczywiście wszystkich bardzo serdecznie namawiam do odpoczynku w Polsce, ale tylko namawiam”.

Opłata turystyczna miałaby obowiązywać na terenie całego kraju. Teraz w wybranych gminach (ok. 200) o szczególnych walorach krajobrazowych, uzdrowiskowych, obowiązuje specjalne opłaty miejscowe, tzw. klimatyczne. Wynoszą zwykle 4-5 zł za dobę. Opłata turystyczna, według wstępnych rządowych zapowiedzi, nie miałaby zastąpić opłat wprowadzonych przez samorządy. (PAP)

tma/ drag/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Jesienna moc na 370. parkrunie 

Opublikowano

w dniu

Foto: Marcin Ruciński 

Kolejna sobota i 370. parkrun i jak zawsze o godzinie 9:00 w jesiennym, skąpanym w słońcu Parku Zdrojowym. Na mecie entuzjaści endorfin zebrali się licznie, by pokonać 5-kilometrową trasę. Najszybszy był Michał Garczyński, który osiągnął czas 21:50. Tuż za nim znalazł się Rafał Pawliczak z Fizjobiegaczy Szczecin z wynikiem 22:16, a na trzeciej pozycji uplasowała się Marta Rudak, która z czasem 22:19 ustanowiła również swój rekord życiowy. Rekord życiowy (PB – Personal Best) osiągnął również Sebastian Dziekoński.

Gratulacje dla wszystkich uczestników – tutaj każdy jest zwycięzcą, ponieważ pokonał 5 km! 

Szczególne podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom, bez których spotkanie parkrunowe nie mógłby się odbyć. Koordynatorem spotkania była Natalia Maćków, a Tomasz Szafrański dbał o pomiar czasu. Joanna Szafrańska wydawała tokeny a Grzegorz Burakowski skanował uczestników. Nad koordynacją tunelu mety czuwała Jaśmina Kaczmarek, a fotorelację z wydarzenia przygotował Marcin Ruciński. Funkcję zamykającego stawkę pełnił Marceli Biskup, który jednocześnie zajął 35. miejsce w biegu, symbolicznie kończąc wydarzenie.

Dziękujemy wolontariuszom za organizację tego wyjątkowego spotkania. Zapraszamy za tydzień! Udział w parkrun jest bezpłatny, jednak prosimy o wcześniejszą rejestrację i zabranie ze sobą kodu kreskowego, który pozwala na odnotowanie wyniku. Do zobaczenia!

Zespół parkrun Świnoujście 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Policja: w sobotę zatrzymano 245 nietrzeźwych kierowców

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W sobotę 2 listopada doszło do 37 wypadków drogowych, w których nie było ofiar śmiertelnych; tego dnia zatrzymano 245 nietrzeźwych kierowców – poinformowała w niedzielę Komenda Główna Policji w komunikacie na platformie „X”.

Policjanci interweniowali w sobotę ponad 14 tys. razy.

KGP przekazała, że 2 listopada policja przeprowadziła łącznie 14 059 interwencji. Dodano, że podczas działań zatrzymano 245 nietrzeźwych kierowców, 201 osób poszukiwanych i 477 sprawców przestępstw. Tego dnia doszło do 37 wypadków drogowych, w których ranne zostały 44 osoby.

W piątek 1 listopada policja interweniowała ponad 13,2 tys. razy. Zatrzymano 240 nietrzeźwych kierowców, 216 osób poszukiwanych i 473 sprawców przestępstw. W 41 wypadkach drogowych rannych zostało 51 osób, z czego jedna zginęła.

W czwartek z kolei policjanci interweniowali ponad 17,4 tys. razy – zatrzymali oni 214 nietrzeźwych kierowców, 390 osób poszukiwanych i 468 sprawców przestępstw. Policja informowała, że tego dnia doszło do 55 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 62 osoby zostały ranne.

Tegoroczna policyjna akcja „Wszystkich Świętych” rozpoczęła się we czwartek, 31 października. W tym czasie szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w okolicach cmentarzy są obecne dodatkowe patrole policji.

W trakcie ubiegłorocznej akcji doszło do 173 wypadków drogowych, w których zginęło 11 osób, a 191 osób zostało rannych. W tym czasie policjanci zatrzymali 708 nietrzeźwych kierujących. (PAP)

pab/ mick/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ponad 120 zuchów i harcerzy ze Świnoujścia wzięło udział w grach terenowych

Opublikowano

w dniu

W miniony weekend (25-27.10.2024) odbył się XXXIV. Rajd Jesienny pt. „Militarny”, zorganizowanym przez III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR ze Świnoujścia, uczestniczyło ponad 120 zuchów i harcerzy ze Świnoujścia, Szczecina, Gdańska i Połczyna-Zdroju.
Na trzech trasach zuchy, harcerze, wędrownicy, instruktorzy uczestniczyli w grach terenowych i wykonywali zadania, a na wieczornych kominkach poznawali i rozmawiali nt. Si vis pacem, para bellum (dosł. „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”) – przysłowie łacińskie – Żyjemy w bardzo ciekawych, ale jednocześnie szalenie niestabilnych, niespokojnych i dynamicznych czasach. Warto poznawać tematy, które mogą się przydać. Oby wiedza militarna nie była nikomu potrzebna…
Najmłodsze zuchy (1-4 klasa) rywalizowały na trasie w formie turnieju szóstek w zdobywaniu wiedzy o przygodach misia Wojka (Wojtek – niedźwiedź syryjski, żołnierz w stopniu kaprala Polskich Sił Zbrojnych, uczestnik bitwy o Monte Cassino, przygarnięty w Persji przez członków 22 kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim, będącym pod dowództwem gen. Władysława Andersa.)
Zuchy musiały między innymi:
• wykazać się swoją wiedzą na temat pieśni wojennych
• przejść mini szkolenie wojskowe
• przejść tor przeszkód
• złapać szpiega
Trasa Harcerska miała forme zadań militarnych dla zastępów harcerskich i tak.
Pierwszym punktem było odbicie swojego zastępowego z uwięzienia. Dalej na kolejnych punktach z strzelanie, umiejętności maskowania się w terenie, tworzenia „granatu dymnego”, odkodowania wiadomości morsem, opatrzeć poszkodowanego – pierwsza pomoc i wiele więcej w tematyce militarnej.
Po grze wszyscy spotkaliśmy się gościnnej polanie ROD Bursztyn w Międzyzdrojach, gdzie przy ognisku mogliśmy zjeść kiełbaski. Na koniec odbył się apel i podsumowanie wyników kończących harcerską przygodę.
Nagroda dla najlepszego zastępu pojechała do Gdańska do 87 Gdańskiej Drużyny Harcerek „Zielona Arka Noego” ZHR im. Kazimierza Szymańskiego i już wkrótce zajmie honorowe miejsce w ich harcówce.
Podczas apelu patrole, które wygrały rywalizację na poszczególnych trasach, odebrały nagrody:
Trasa zuchowa:”
Najlepsza szótka: „Wodne akwarium” – 22 ŚGZ-ek „Dwór Neptuna”
Najlepsza gromada: remis między gromadami!
Trasa harcerska:
Najlepszy zastęp – „Czarne łabędzie” z 87 GDH-ek „Zielona Arka Noego” ZHR im. Kazimierza Szymańskiego
Najlepsza drużyna – Miejsca
I – V ŚDHy „Patria”
II – II WDHy „Dzikie Koty”
III – 27 ŚDH-ek”Rzepichy”
Trasa Wędrownicza: 13 ŚDW Koniczyki im. Zawiszy Czarengo ZHR
Zabawa była przednia! Za rok kolejna 35 edycja.
Tegoroczny Rajd uzyskał dofinansowanie ze środków ROHiS – Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.
Dziękujemy za wsparcie naszego wydarzenia!
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego
www.slowianie.com.pl
Tekst: och. Milena JAGIELSKA – 27 ŚDH Rzepichy
Foto: wyw. Miłosz PILARSKI – V ŚDH Patria

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524