Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Wojewoda zachodniopomorski: na razie prognozy hydrologiczne mamy bardzo dobre

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Prognozy hydrologiczne dla województwa zachodniopomorskiego na razie są bardzo dobre – powiedział wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. Dodał, iż ma nadzieję, że nie nastąpią żadne negatywne zjawiska. Według prognoz stany alarmowe na południu regionu będą przekraczane od środy po południu.

Wojewoda przekazał, że od poniedziałku, codziennie odbywają się wojewódzkie spotkania zespołu zarządzania kryzysowego z powiatami, w których mogą wystąpić zagrożenia. To powiaty myśliborski, gryfiński, goleniowski i policki oraz miasto Szczecin.

„Codziennie omawiana jest sytuacja hydrologiczna, pogoda, stany wód oraz projekcje modelów hydrologicznych tak, żeby powiaty i gminy miały pierwszą, najlepszą i najszybszą informację odnośnie obecnej sytuacji” – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Wszystkie bieżące informacje dot. sytuacji hydrologicznej są umieszczane na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i w mediach społecznościowych urzędu.

„Na razie prognozy mamy dobre, a nawet bardzo dobre. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja będzie bez porównania z sytuacją na południu i będzie dla nas korzystna, tzn. nie nastąpią żadne duże, negatywne zjawiska” – dodał wojewoda.

Dyrektor RZGW w Szczecinie Michał Durka poinformował, że stany alarmowe w woj. zachodniopomorskim, w rejonie m.in. Chlewic i Porzecza, według prognoz, będą przekraczane w środę po południu.

„Ta fala będzie się skutecznie przesuwała tak, że w Gozdowicach na pierwszym wodowskazie jaki mamy w naszym regionie osiągnie szczyt na poziomie 80 cm więcej niż stan alarmowy 27 września” – poinformował Durka.

„Kolejny wodowskaz to Bielinek i tam stan alarmowy jest określony na poziomie 550 cm, natomiast my spodziewamy się 682 cm, a więc 130 cm więcej niż stan alarmowy, co także nie zagraża w znaczącym stopniu jakimś uszkodzeniom. Nie zwiększa to w znaczącym stopniu ryzyka powodziowego” – dodał.

Jednocześnie w ramach działań prewencyjnych przygotowano m.in. cysterny na wodę pitną, szczepionki, środki dezynfekujące studnie oraz plany ewentualnej ewakuacji mieszkańców.

„Miejsca zagrożone to znaczy, gdyby te prognozy pogody się pogorszyły, w wyjątkowej sytuacji, to są to takie miejscowości jak Gozdowice, Bielinek, Piasek, Widuchowa, Gryfino, Wyspa Pucka, okolice mostu Długiego w Szczecinie i w dużo mniejszym stopniu Trzebież i Wolin” – poinformował wojewoda zachodniopomorski.

„To są takie miejsca, że przy występowaniu cofki i dużych opadów mogłyby być w jakimś sensie zagrożone albo gdyby modele hydrologiczne się pogorszyły. Na razie, powtarzam, to jest sytuacja +na wszelki wypadek+. Jesteśmy przekonani, że ta fala skończy się gładkim przejściem i ewentualnie kilkoma przesiąkami i podtopieniami” – podkreślił.

W ramach działań uruchomiono też specjalny monitoring wałów. Od środy przez całą dobę będą je monitorowali żołnierze WOT.

„Obawiamy się, że fala, która przyszła do nas chwilę później, będzie bardzo długa. Będzie kilka, a nawet kilkanaście dni na naszym terenie, będą podwyższone stany wód i wtedy występuje naturalne zagrożenie przesiąkania wałów. Temu chcemy zapobiec. Temu służą zadysponowane dwa helikoptery, bigbagi oraz worki z piaskiem do natychmiastowego naprawiania takich przecieków” – mówił Rudawski.

Wzmocniono i uzupełniono wały w kilku miejscowościach: w Gryfinie, Żabnicy, Piasku, Starym Kostrzynku, Starej Rudnicy, Bielinku, Chlewicach i Kaleńsku. Wały zostały podniesione po to, żeby nie dochodziło do przelewania fali.

„Podwyższone stany będą trwały naszym zdaniem dłużej niż tydzień. Wydaje mi się, że dziesięć, może jedenaście dni” – powiedział Rudawski.

Wojewoda przypomniał o zakazie przemieszczania się po wałach (chodzenia i jeżdżenia), zakazie lotów nad Odrą oraz zakazie żeglugi. Od środy zamknięte będą też drogi lokalne: Kaleńsko – Szumiłowo, Chlewice – Porzecze, Gryfino – Mescherin, Osinów Dolny – Stary Kostrzynek. Wyznaczone zostaną objazdy. Drogi będą zabezpieczać patrole policji.

W gotowości jest 600 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 2500 żołnierzy wojsk operacyjnych. „Oni będą dysponowani przede wszystkim do naprawy wałów, do monitoringu wałów” – wyjaśnił Rudawski. Chcę państwa uspokoić jeszcze raz. Wszystkie te działania są działaniami prewencyjnymi” – dodał.

Wojewoda poinformował, jakie działania są prowadzone we wtorek w nadodrzańskich miejscowościach. W Piasku (pow. gryfiński) trwa odpompowywanie wody, która spłynęła z pól, ale – jak poinformowano – „wał jest tam dobrze przygotowany”. W powiecie polickim prowadzone są drobne naprawy wałów, a zespół zarządzania kryzysowego w Szczecinie przygotował worki z piaskiem do rozdania mieszkańcom Wyspy Puckiej.

Pytany przez dziennikarzy m.in. o powody zamknięcia żeglugi, Rudawski wyjaśnił, że wynika to ze względów bezpieczeństwa, ponieważ w rzece płynąć mogą m.in. różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz duże kłody. Dodatkowo zakaz ma „zminimalizować falowanie”, które mogłoby podmywać wały.

Dyr. RZGW Szczecin Michał Durka poinformował, że „przy stanie wody w Gozdowicach 575 centymetrów, strona niemiecka otworzy jazy na wysokości Bielinka i ta woda na te rozlewiska zostanie wpuszczona. Wiemy, że to wpłynie na przebieg fali powodziowej”.

Według prognoz ma to nastąpić prawdopodobnie w piątek. „Po otwarciu polderów po niemieckiej stronie, będzie wiadomo, jaka będzie fala powodziowa w miejscowościach dalej na północ” – dodał.(PAP)

tma/ misz/ mark/ mow/

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

7. edycja akcji „Ubrania od serca” za nami! Vizir i Fairy wraz z Towarzystwem Nasz Dom wspólnie dla dzieci z domów dziecka

Opublikowano

w dniu

Z radością informujemy o zakończeniu 7. edycji akcji „Ubrania od serca” – inicjatywy marki Vizir, która od 2017 roku wspiera dzieci z domów dziecka, umożliwiając im zakup wymarzonych ubrań. Tegoroczna edycja okazała się szczególnie wyjątkowa, ponieważ dzięki zaangażowaniu Polaków i współpracy z marką Fairy udało się przekroczyć imponującą liczbę 10 000 voucherów ufundowanych od początku trwania kampanii.

Akcja „Ubrania od serca” już od 7 lat wspiera wychowanków domów dziecka. Zazwyczaj realizacja potrzeb dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych niemal w pełni zależna jest od wsparcia samorządów oraz pomocy ludzi o dobrym sercu. Dzięki akcji „Ubrania od serca” dzieci mogą samodzielnie wybrać rzeczy, które najbardziej im się podobają. Otrzymując vouchery na zakupy w sklepach odzieżowych, dostają jednocześnie możliwość dokonania wyboru. Ten sposób wsparcia pozwala im na wyrażenie siebie i samostanowienie, stając się tym samym narzędziem ich usamodzielnienia.

Vizir od lat wspiera dzieci w potrzebie. Cieszymy się, że w tym roku osiągnęliśmy nasz główny cel – przekroczyliśmy liczbę 10 000 ufundowanych voucherów. Dzięki tysiącom osób kupujących produkty Vizir i Fairy w całej Polsce ponad 1950 dzieci ze 138 domów dziecka może kupić wymarzone ubrania. To pokazuje, jak wiele można zdziałać dzięki wspólnemu wysiłkowi. Tę moc synergii chcieliśmy pokazać także poprzez wspólne zaangażowanie marek Vizir i Fairy. Akcja >>Ubrania od serca<< to dla nas nie tylko wsparcie materialne, ale przede wszystkim szansa na realne poprawienie samooceny i jakości życia dzieci z domów dziecka, wyrównanie różnic między podopiecznymi takich placówek a ich rówieśnikami” podkreśla Mariola Mirek, dyrektor ds. komunikacji Procter & Gamble.

Współpraca marek Vizir i Fairy z Towarzystwem Nasz Dom, które jest partnerem akcji, zaowocowała również dodatkowymi działaniami. Były to między innymi warsztaty kulinarne pod okiem szefów kuchni zorganizowane w celu dostarczenia dzieciom nie tylko nowych umiejętności, ale także świetnej zabawy i niezapomnianych chwil. Formuła warsztatów miała odkryć przed dziećmi jak wielki potencjał drzemie we współpracy. Dodatkowo domom dziecka biorącym udział w akcji przekazywane są niezbędne środki czystości – między innymi proszki do prania czy kapsułki Vizir.

Razem możemy więcej!

Źródło informacji: Towarzystwo Nasz Dom

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zakończyła się przebudowa ulicy Mostowej

Opublikowano

w dniu

Zakończono remont ulicy Mostowej w Świnoujściu na odcinku od ul. Wyspowej do ul. Pomorskiej.

Celem przebudowy była poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu na ulicy Mostowej  na odcinku ok 2152 metrów (od ulicy Wyspowej do ul Pomorskiej). Ulica Mostowa to droga kategorii powiatowej, która łączy obecnie dwie drogi krajowe – DK 3 (poprzez ul. Ludzi Morza) i DK 93 oraz do tunelu pod Świną.

Droga była w złym stanie technicznym. Kierowcy narzekali na liczne dziury, łaty, spękania i koleiny. Położenie nowej nakładki poprawiło bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania drogi.

Wykonawcą była firma PRD Nowogard. W przetargu startowały dwie firmy. Komisja przetargowa wybrała ofertę PRD Nowogard z ceną 6 mln 941 tys. złotych. Druga oferta opiewała na kwotę 8 mln 124 tys. złotych.

Dzięki napisanemu wnioskowi miastu udało się pozyskać dofinansowanie do tej inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na kwotę 3 mln 113 tys. złotych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wstrzymano zbiórkę darów dla powodzian. Będzie koncert charytatywny

Opublikowano

w dniu

Natychmiast po informacjach o powodzi jaka dotknęła mieszkańców Dolnego Śląska, w Świnoujściu rozpoczęły się zbiórki darów dla powodzian. Głównym miejscem przyjmowania był hol sali sportowej MDK przy ulicy Matejki 11. Przez tydzień od 10.00 do 19.00 wolontariusze pomagali przy segregowaniu darów.

Ostatnie transporty trafiły już do potrzebujących. Mieszkańcy pokazali, że mają wielkie serca. Przynosili żywność, podarowali materace, przekazywali dużo środków czystości oraz pokarmu dla zwierząt. Najwięcej osób przekazywało dary na początku tygodnia, później nieco mnie. W poniedziałek było to kilka osób.

– Dziękuję każdemu, kto zaangażował się w akcję. Od darczyńców, przed wolontariuszy, po kierowców, którzy te dary wozili na południe Polski. Dziękuję także stowarzyszeniom i firmom, które wsparły zbiórkę – mówi Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

Dary dla powodzian w Świnoujściu zbierano w prywatnych firmach, przed sklepami, w szkołach i przedszkolach. Miasto udostępniło wolontariuszom pomieszczenia Miejskiego Domu Kultury.

To nie koniec pomocy powodzianom w Świnoujściu. 12 października zostanie zorganizowany koncert charytatywny dla powodzian. Już teraz mogą zgłaszać się osoby, które chciałyby wystąpić na scenie, pokazać swój talent i zaprezentować się mieszkańcom. Telefon do zgłoszeń: 91 327 87 64 (dział organizacyjny MDK).

Aktualizacja. Po prośbach mieszkańców Świnoujścia, punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przeżyli ze sobą pół wieku. Wyjątkowy jubileusz 5 par

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 18 września pięć par obchodziło swoje święto. To Wanda i Jan Burakowscy, Sabina i Janusz Ćwiertnia, Lucyna i Zenon Kulig, Czesława i Zbigniew Niccy oraz Małgorzata i Michał Trzybińscy.

Jubilaci odebrali w świnoujskim magistracie medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Wyróżnienia w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczyła Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.

– Państwo najlepiej wiecie jak szanować miłość i codziennie ją pielęgnować. Dziękuję za to, że wybraliście Świnoujście do wspólnego życia. Jesteście przykładem dla młodych co to znaczy szacunek, cierpliwość i wzajemna troska – powiedziała Joanna Agatowska podczas uroczystości.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim. Wnioski o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Masa rowerzystów przejechała przez Świnoujście

Opublikowano

w dniu

Blisko 200 rowerzystów przejechało w sobotę ulicami Świnoujścia. To rowerowa „masa krytyczna” z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na pamiątkę otrzymali praktyczne kamizelki odblaskowe.

Uczestnicy wyruszyli z Portu Jachtowego im. Jerzego Porębskiego, przejechali ulicami miasta, aby dotrzeć do muszli koncertowej przy promenadzie. Impreza miała na celu wspieranie pozytywnych zachowań na drodze, ale przede wszystkim propagować jazdę na rowerze.

– To bardzo fajna inicjatywa, która wyciągnęła mnie z domu na rower. Przy okazji spotkałem się z kolegami ze szkoły – mówi Piotr, uczestnik przejazdu. – To jest lepsze niż siedzenie przed grami – dodaje.

Na mecie na uczestników „masy krytycznej” czekało kaszotto przygotowane wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Można było obejrzeć także sportowe stoiska przygotowane przez firmy i stowarzyszenia działające w Świnoujściu, zobaczyć pokazy sztuk walki, czy nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Wszystko w ramach Tygodnia Sportu organizowanego w Świnoujściu od 21 do 27 września.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Europejski Tydzień Sportu na 364. parkrunie 

Opublikowano

w dniu

Rozpoczął się Europejski Tydzień Sportu, ale u nas aktywnie jest nie tylko od święta. 

I tak 21 września swoje kroki na parkrun skierowało 51 uczestników, zdecydowanych przebiec lub przejść dystans 5 km. Dla wielu z nich to okazja do sprawdzenia swojej kondycji, poprawy wyników lub po prostu czerpania radości z ruchu na świeżym powietrzu. 

Cudowna, słoneczna pogoda, zielone otoczenie i fajna atmosfera sprawiły, że dystans biegu minął w mgnieniu oka. A tak wygląda czołówka #364 parkrunu Świnoujście:

Najszybsi Panowie:

1. Michał Kaźmierczak (18:14)

2. Robert Cypryjański (22:42)

3. William Honeywill (23:22)

Najszybsze Panie:

1. Katarzyna Filipowicz (23:45)

2. Agata Zych (23:48 – nowy PB)

3. Karina Mikulska-Gawle (27:25)

Tym razem w naszej lokalizacji zadebiutowało 8 osób. 

Pełne zestawienie wyników: https://www.parkrun.pl/swinoujscie/results/latestresults/ 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy ponownie!

Parkrun Świnoujście mógł się po raz kolejny odbyć dzięki całemu sztabowi wolontariuszy, gotowych w sobotni poranek do organizacji i pomocy. A wśród nich znaleźli się:

Grzegorz Burakowski, Katarzyna Cypryjańska, Agnieszka Drzewiecka, Arkadiusz Drzewiecki, Urszula Golachowska, Elżbieta Jabłońska, Mirosław Jabłoński, Aleksandra Jasiuchna, Kacper Jasiuchna, Marek Jasiuchna, Jaśmina Kaczmarek, Zbigniew Kosel, Natalia Maćków, Kornelia Okuńska, Adam Okuński, Marcin Ruciński, Leon Wenta, Patryk Wenta, Piotr Zgraja.

Dziękujemy!

Zapraszamy za tydzień!  

Zespół parkrun Świnoujście  

Notatka: Katarzyna Cypryjańska  

Fot.: Marcin Ruciński

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524