Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Terminal kontenerowy. Sesja pytań o przyszłość miasta

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy radni chcieli otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące planów budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu – inwestycji, która nieodwracalnie zmieni charakter miasta. W tym celu zorganizowano nadzwyczajną sesję, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy, relacjonowali ją dziennikarze, a internetową transmisję obejrzało kilka tysięcy widzów.

Inwestycja ma polegać na dzierżawie gruntu przez 30 lat przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, na którym ma powstać przyszły terminal w formule: buduj – eksploatuj – transferuj. Zarząd Portów i Urząd Morski zabezpieczyły środki finansowe na budowę falochronu oraz toru podejściowego do nowego terminala. Budową i eksploatacją ma zająć się belgijska Deme Concessions, która zajmuje się pogłębianiem basenów portowych, torów wodnych i budową infrastruktury morskiej oraz katarskie QTerminals.

Nierealne zarobki

Terminal kontenerowy ma mieć zdolności przeładunkowe do 2 000 000 TEU rocznie (1 TEU = 20-stopowy kontener). Miałby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Terminala LNG. Według inwestorów, stąd ładunki transportem drogowym raz kolejowym  miałyby trafiać aż do Wiednia, a cały obiekt miałby wysoki stopień automatyzacji i zasilany byłby energią elektryczną. W obiekcie miałoby pracować w pierwszym etapie około 250 osób z możliwością podwojenia zatrudnienia. 

– Zakładacie, że do budżetu miasta będą wpływały kwoty około 7 milionów złotych z PIT, czyli od pracowników. Bardzo bym się cieszyła, bo to świadczyłoby o tym, że przy zatrudnieniu na poziomie 250 pracowników w pierwszym etapie musieliby oni zarabiać około 40 tysięcy złotych miesięcznie. Proszę mi wybaczyć, te kwoty są naprawdę dla nas niewyobrażalne i tak na logikę biorąc, po prostu nierealne do tego, żeby taka wysokość z tytułu podatku w PIT do nas wpłynęła – wątpiła Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

Jeden kontener na minutę

Uzasadnione wątpliwości mieszkańców i władz samorządowych budzi założenie, że większość transportu kontenerów ma odbywać się koleją. Dziś średnia prędkość handlowa pociągów towarowych wynosi 25-30 km/h. Zatem zachodzi uzasadniona obawa, że transport z terminala kontenerowego odbywałby się ciężarówkami. To może oznaczać, że co minutę na drogi lub tory będzie wyjeżdżał jeden kontener.

– Drogi dojazdowe do portu dzisiaj spędzają nam sen z powiek. Ten ruch jest bardzo intensywny, ze względu na to, że jest ciągle rozbudowujący się Terminal Promowy, Euroterminal z planami rozwojowymi, OT Port i inne przedsięwzięcia inwestycyjne, które również Zarząd Morskich Portów w Szczecin-Świnoujście planuje do realizacji na tym terenie – powiedziała Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.  

Inwestycja nieodwracalnie zabierze wschodnie tereny rozwojowe dla Świnoujścia. Wpłynie na pogorszenie się komfortu życia mieszkańców i może mieć znaczący wpływ na spadek zainteresowania turystów uzdrowiskową częścią Świnoujścia. 

Nadszarpnięte zaufanie

Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska podkreśliła, że ma ograniczone zaufanie do planów rozwojowych portu w związku z kłopotami z jakimi boryka się świnoujski samorząd po wprowadzeniu strefy bezpieczeństwa wokół Terminala LNG. Podejrzewa, że podobnie może być w przypadku terminala kontenerowego.

– To jest korzystne dla rozwoju Polski (przyp. – budowa terminala kontenerowego) i dla rozwoju tego typu działalności, lecz nie było konsultowane z lokalną społecznością, a obejmuje teren leżący w granicach administracyjnych naszego miasta. – Tak jak Państwo widzicie rozwój swoich spółek, tak my też chcemy mieć pewność, że będzie on powiązany z komfortem życia, ale i z możliwością rozwiązywania problemów, z jakimi się zderzyliśmy po 12 kwietnia 2023 roku i nie mamy możliwości ich rozwiązania (przyp. wprowadzenie strefy bezpieczeństwa i zamknięcie ulicy Ku Morzu prowadzącej do zabytków i plaży). Zamknięto mieszkańcom dostęp do tego, co zostało zagwarantowane w porozumieniach i dokumentach, które podpisywali przedstawiciele polskiego rządu, przedstawiciele spółek, Gaz System i port. Umowy powinny obowiązywać nas wszystkich. Umów się dotrzymuje – zaznaczyła. – W tych umowach, które dotyczyły rozwoju tego obszaru, mówiło się wyraźnie, że dostęp do zabytków i plaży zawsze będzie zagwarantowany – podsumowała Joanna Agatowska.

Wpływ na lokalną społeczność

Podczas 7,5-godzinnej sesji nadzwyczajnej odpowiedzi na pytania udzielali przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście, Deme Group oraz Meridiam. 

– Jest bardzo ważny projekt inwestycyjny i to jest duży ciężar, który trzeba będzie udźwignąć. (…) Jako grupa Deme czujemy się w Polsce jak u siebie w domu. Jesteśmy wykonawcą, jesteśmy armatorem, jesteśmy inwestorem. Przeprowadzamy w Polsce ważne projekty, ważne inwestycje, w tym tor wodny pomiędzy Szczecinem a Świnoujściem. Tam były takie projekty, które dotyczyły rozładowania niewybuchów. W polskich stoczniach budujemy swoje statki i właśnie mieliśmy chrzest kolejnej takiej jednostki w polskiej stoczni – powiedział Steven Bouckaert z DEME Group.

Fundusz inwestycyjny

Finansowaniem planowanego portu kontenerowego w Świnoujściu miałby zająć się francuski fundusz inwestycyjny Meridiam specjalizujący się w przedsięwzięciach infrastrukturalnych, inwestujący w długoterminowe przedsięwzięcia.

– Dla nas bardzo istotne, żeby porozumieć się ze wszystkimi zaangażowanymi stronami  i żeby ten projekt służył wszystkim. Ten wpływ na lokalną społeczność jest w naszym DNA. Naszym hasłem jest: dla ludzi i dla planety. Jesteśmy znani z tego na całym świecie na rynkach finansowych, że inwestorzy, którzy powierzają nam swoje pieniądze, powierzają je nam dlatego, że mają pewność, że my o aspekty tak środowiskowe, jak i społeczne zadbamy najlepiej jak się da – powiedział Łukasz Cholewa z Meridiam, francuskiego funduszu inwestycji infrastrukturalnych.

80 hektarów terminala kontenerowego

Terminal kontenerowy miałby powstać w sąsiedztwie Terminala LNG. Realizacja projektu zakładana jest do 2028. Cała infrastruktura terminalu będzie zlokalizowana na pirsie, który powstanie w wyniku zalądowienia i będzie zwolniony z podatków. W części lądowej projektu znajdą się elementy połączenia drogowego i kolejowego terminalu.

– Powstaną nabrzeża o długości ponad 1300 metrów, które pozwolą jednocześnie obsługiwać dwie jednostki transoceaniczne i jedną jednostkę fiderową. Będziemy mogli obsługiwać statki o długości 400 metrów. Dlaczego Świnoujście? Po pierwsze dlatego, że na rynku, mamy pewną lukę pomiędzy Hamburgiem a Gdańskiem. (…) Stwarzają się potencjalne możliwości do budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu, który posiada znakomitą rentę geograficzną, bardzo dobre połączenia śródlądowe z doskonałym zapleczem. Umożliwi nam to lepsze wykorzystanie polskiej infrastruktury liniowej. Jesteśmy tu również połączeni na szlaku północ-południe, także mamy bardzo dobrą komunikację. Zwiększymy również dostępność transportową w korytarzu transportowym na sieci TEN-T – powiedział Krzysztof Sadowski, wiceprezes ds. infrastruktury Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – Z zupełnie nowym falochronem o długości ponad 2000 metrów, kompletnie nowym podejściowym torem i wybudowaniem terminala o powierzchni ponad 80 hektarów, więc powiększymy teren Polski o kolejne 80 hektarów. Do terminala prowadzone będzie kompletnie nowa infrastruktura dostępowa w zakresie dróg kolejowych i układu drogowego. Planujemy budowę dwóch torów dostępowych, jak również na samym terminalu bocznicę kolejową z 10 dodatkowymi torami, z których każdy będzie miał 800 metrów długości –  dodał.

Kolejna infrastruktura krytyczna

Według samorządu Świnoujścia, infrastruktura terminala kontenerowego będzie w przyszłości traktowana jak infrastruktura krytyczna. Potwierdza to analiza wykonana przez Zarząd Logistyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, która zakłada możliwość wojskowego wykorzystania i będzie stanowić ważny element systemu obronnego państwa. Czynniki te stały się szczególnie ważne w aktualnej sytuacji geopolitycznej. W ocenie Sztabu Generalnego WP terminal kontenerowy w Świnoujściu będzie częścią systemu HNS oraz zabezpieczenia przyjęcia wojsk sojuszniczych na terytorium RP.

– Uważamy, że jeśli tutaj jest gazoport, jeśli obok zostanie wybudowana ta infrastruktura portowa, która będzie miała również charakter infrastruktury krytycznej i będzie skupiała na tym obszarze całą uwagę nie tylko przyjaciół, ale i nieprzyjaciół, to nasze poczucie bezpieczeństwa jest bardzo mocno dzisiaj zagrożone. I my się tego boimy – zaznaczyła Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.

Terminal atrakcją turystyczną?

Podczas sesji radni oraz mieszkańcy z niedowierzaniem wysłuchali informacji o tym, że tego typu obiekty portowe bywają atrakcją turystyczną i wzbudzają zaciekawienie. Analogiczne argumenty były bowiem przytaczane podczas planowania budowy Terminala LNG przed 2014 rokiem. Wówczas także próbowano przekonywać, że infrastruktura portowa jest atrakcyjna oraz nie zagraża turystyce.

– W Kołobrzegu, kiedy pojawiły się pierwsze wagony z kukurydzą, to turyści stawali, robili sobie zdjęcia z wagonami z kukurydzą. Może to nie jest nic ciekawego, ale takie rzeczy się tam działy. Natomiast tutaj, praca takiego terminalu na pewno jest bardziej atrakcyjna niż praca terminali masowych – powiedział podczas wtorkowego spotkania Rafał Zahorski, pełnomocnik do spraw rozwoju portów Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Kłopoty z zaopatrzeniem w wodę

Władze samorządowe zwróciły uwagę na realne problemy Świnoujścia. Obok niewystarczającej sieci dróg prowadzących z portu, kolejnym kłopotem są niewystarczające zasoby wody. Wykonawca w trakcie budowy, a później eksploatacji terminala kontenerowego, nie będzie mógł korzystać z miejskiej sieci, gdyż spowoduje to pogorszenie jakości wody dla mieszkańców, a dla tych mieszkających na wyższych piętrach jej brak. 

– Cały czas jesteśmy w trybie budowy dodatkowego źródła zaopatrzenia miasta w wodę pitną, które będzie nas wszystkich kosztowało 100 milionów złotych. To jest inwestycja porównywalna do wkładu miasta do budowy tunelu. Nikt nam nie da tych pieniędzy – powiedziała Joanna Agatowska.

Bezpowrotna utrata terenów. Oddziaływanie poza granice portu

Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej zauważył, że świetlane plany rozbudowy portu i nowoczesnego terminala kontenerowego zderzają się z szarą rzeczywistością już istniejącego portu. 

– Pokazaliśmy na jednym ze spotkań, że te tereny mają olbrzymią wartość inwestycyjną. Także pod kątem gospodarki turystycznej i gdybyśmy policzyli te potencjalne zyski, a potrafimy to udowodnić, to tam rzeczywiście jest pewien potencjał rozwojowy. Przede wszystkim tam jest przyszłość naszego miasta. Bo Świnoujście, jeśli ma się gdzieś rozwijać, to na wyspie Wolin. Co my zostawimy naszym przyszłym pokoleniom? – pytał Piotr Piwowarczyk z ŚOT-u. – My dziś spotykamy się z pyłem na oknach, z węgla, rozjeżdżonymi drogami, z niesprawną infrastrukturą kolejową, z portem, który śmierdzi i pyli, który całkowicie inaczej wygląda niż ten port kontenerowy przedstawiony na kolorowych  slajdach. Skoro Zarząd Morskich Portów nie potrafił przez ostatnie 50 lat ucywilizować tego małego fragmentu portu w Świnoujściu, jaka jest gwarancja, że on będzie potrafił być partnerem dla szerokiego zewnętrznego konsorcjum i ten port, który wybudujecie rzeczywiście będzie taki nowoczesny, jak pan mówi – zwrócił się Piotr Piwowarczyk do Jarosława Siergieja, prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Zainteresowanie sąsiadów

W nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujście liczny udział wzięli mieszkańcy, którzy na salę przyszli z transparentami. Udział wzięli także burmistrzowie sąsiednich gmin: Międzyzdrojów – Mateusz Bobek oraz Heringsdorfu –  Laura Marisken, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń. Pomimo zaproszenia, nieobecni byli europosłowie, zachodniopomorscy posłowie oraz Wojewoda Zachodniopomorski i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Radni podejmą uchwałę

Rada Miasta Świnoujście przyjęła informacje na temat projektu budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu i w oparciu o treść dyskusji przygotuje projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Miasta dotyczącego tych planów. Przyjęcie uchwały nastąpi w dniu 29 sierpnia 2024 roku. 

Rada Miasta Świnoujście, dostrzegając wagę projektowanej inwestycji głębokowodnego terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu i jej znaczenie dla gospodarki morskiej, z zaniepokojeniem obserwuje brak postępu, jaki występuje od lat w dialogu z lokalna społecznością i gałęziami gospodarki tradycyjnie budującymi gospodarczą podstawę Miasta Świnoujście. Rada zwraca uwagę na konieczność podzielenia potrzeb Mieszkańców z interesami rządu Rzeczypospolitej Polskiej, inwestorów oraz Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Nie do przyjęcia, w zgodzie z zasadami współżycia społecznego, jest w ocenie Rady inicjatywa gospodarcza realizowana kosztem pokoleń mieszkańców, w szczególności prawobrzeżnej części naszej małej ojczyzny. Nie bez znaczenia jest brak odpowiedzi na zgłaszane słuszne postulaty, będące odpowiedzią mieszkańców na coraz liczniejsze i dotkliwsze zakazy, wiążące się z funkcjonowaniem Portu Morskiego. Niedopuszczalne, w ocenie Rady, jest wprowadzanie zakazów ingerujących w podstawowe wolności obywateli od pokoleń zamieszkujących Przytór – Łunowo, Karsibór, Warszów i Ognicę. Nadane Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej prawa do swobodnego przemieszczania się, korzystania z dóbr kultury, wypoczynku, prowadzenia działalności gospodarczej przysługują każdemu obywatelowi i nie powinny być w czasach pokoju ograniczane, bez wsparcia lokalnej społeczności, w możliwości ich realizowania na co dzień. Rada Miasta Świnoujście dążyć będzie do zachowania, w trakcie całego procesu inwestycyjnego, zasad zgodnych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, godną rangi realizowanej inwestycji.

Nadzwyczajna sesja ze względów organizacyjnych odbyła się w gościnnych progach hotelu Interferie. 

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Józef temu

    11 lipca 2024 na 16:49

    Pani Agatowska wyraźnie kombinuje jak zablokować rozwój Świnoujścia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

WeNet wspiera walkę z depresją – firma partnerem społecznej inicjatywy „Biegiem Pomagam”

Opublikowano

w dniu

7 grudnia 2024 roku odbędzie się kolejna edycja wydarzenia „Biegiem Pomagam. Celem tegorocznego biegu jest zbiórka funduszy na pomoc dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia terapeutycznego, zmagającym się z depresją oraz stanami depresyjnymi.

WeNet, lider w branży rozwiązań technologicznych, od lat angażuje się w inicjatywy społeczne i charytatywne, a udział w wydarzeniu „Biegiem Pomagam to kolejny dowód na odpowiedzialność społeczną firmy. Co więcej, zaangażowanie w to wydarzenie stanowi integralną część realizowanej przez firmę strategii ESG (Environmental, Social, Governance), która obejmuje działania proekologiczne, społeczne oraz dbałość o transparentność i odpowiedzialne zarządzanie. Dzięki tej strategii, WeNet aktywnie wspiera inicjatywy mające na celu poprawę jakości życia w społecznościach lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru zdrowia i wsparcia osób w trudnej sytuacji.

„Jako firma, która stawia na wartości społeczne, jesteśmy dumni, że możemy po raz kolejny wspierać tak szczytną inicjatywę jak >>Biegiem Pomagam<<. Angażując się w takie wydarzenia, realizujemy naszą strategię ESG, promując zdrowie i aktywność fizyczną, a także pomagając osobom, które potrzebują wsparcia w trudnych momentach życia” mówi Dorota Malarska, dyrektorka ds. ESG w WeNet.

Biegiem Pomagam to wydarzenie, które każdego roku łączy miłośników sportu z osobami pragnącymi wesprzeć charytatywne cele. Uczestnicy biegu, oprócz emocji związanych z rywalizacją, mają także świadomość, że ich udział przyczynia się do zmiany życia tych, którzy zmagają się z trudnościami zdrowotnymi i psychicznymi.

Stowarzyszenie Terapeutów, jako organizator wydarzenia, podkreśla, że dzięki takim partnerstwom jak to z WeNet możliwa jest realizacja misji wspierania osób, które potrzebują dostępu do terapiiróżnego rodzaju.

„To dzięki wsparciu firm takich jak WeNet możemy nie tylko zrealizować nasz cel, ale również dotrzeć z informacją o potrzebach osób zmagających się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi do szerszego grona odbiorców. Razem możemy więcej!” mówi przedstawiciel Natalia Macioch prezes Stowarzyszenia Terapeutów.

W bieg zaangażowali się również pracownicy firmy WeNet. Zespołowo stawią się na starcie, gotowi do wspólnego biegania, rywalizacji i przede wszystkim pomagania.

Zbiórka na cel biegu: https://www.siepomaga.pl/biegiem-pomagam

Zapisy na bieg już trwają. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie https://terapeuci.org.pl/biegiempomagam3/.

Źródło informacji: WeNet

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szef BBN w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej

Opublikowano

w dniu

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera 21 listopada przebywał w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej w Świnoujściu. Szef BBN zapoznał się ze stanem bezpieczeństwa morskiej infrastruktury krytycznej oraz realizacją inwestycji strategicznych w regionie.

Ministrowi Jackowi Siewierze towarzyszyli Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski, Komendant PDSG kmdr SG Krzysztof Sosnowski oraz Komendant PSG w Świnoujściu.

ppłk SG Andrzej Seroczyński. Podczas patrolu po wodach portu zewnętrznego Terminala LNG z pokładu jednostki pływającej SG-214 Szef BBN przyglądał się infrastrukturze instalacyjnej i terminalowi od strony morza. Ministrowi przedstawiono zakres i sposób realizacji zadań przez Straż Graniczną w ochronie infrastruktury krytycznej, zarówno z wykorzystaniem jednostek pływających SG jak i zabezpieczenia strefy objętej zakazem przebywania. Jackowi Sierzerze pokazano docelowe miejsce planowanej budowy nowej bazy dla jednostek pływających i załóg w porcie zewnętrznym terminala.

Fot. BBN

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mikołajki na basenie. Będzie wodny tor przeszkód

Opublikowano

w dniu

W dniach 30.11.2024 i 01.12.2024, w  godzinach od 8:00 do 21:00, z okazji Mikołajek Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” serdecznie zaprasza do Kompleksu Sportowego Uznam Arena przy ul. Grodzkiej 5 w Świnoujściu. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta na pływalni zostanie zamontowany wodny tor przeszkód.

Wstęp wolny zgodnie z regulaminem zamieszczonym pod linkiem  https://www.osir.swinoujscie.pl/34310-2

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Chcesz prowadzić schronisko dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu? Weź udział w konkursie

Opublikowano

w dniu

Prezydent Miasta Świnoujście ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu ochrony zwierząt w 2025 roku pod nazwą: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu”. Konkurs dotyczy prowadzenia schroniska na okres od 1 lutego 2025 r. do 31 stycznia 2026 r.

Rodzaj zadania: Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego.

Nazwa zadania: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu”

Termin realizacji zadania: Od 1 lutego 2025 r. do 31 stycznia 2026 r.

Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania:

Na realizację zadania w budżecie Gminy Miasto Świnoujście zarezerwowano kwotę dotacji w wysokości 864.000,00 zł.

Zadanie polega na zapewnieniu odpowiednich warunków do funkcjonowania schroniska, w tym m.in. zapewnienia opieki, utrzymania oraz rehabilitacji zwierząt, które trafią do placówki w wyniku interwencji, zgłoszeń mieszkańców lub innych działań związanych z zapewnieniem ich bezpieczeństwa. Schronisko będzie musiało pełnić także funkcje edukacyjne, propagując odpowiedzialne postawy wobec zwierząt oraz promując adopcję.

Sposób składania ofert:

Oferty należy składać w formie pisemnej, zgodnie z wymaganiami określonymi w ogłoszeniu. Szczegóły dotyczące składania ofert, w tym formularze i wzory dokumentów, dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Świnoujście.

Termin i miejsce składania ofert:

Oferty na realizację zadania pn.: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu” należy składać w Urzędzie Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5,
na Stanowisku Obsługi Interesanta, parter, w godzinach od 700 do 1500  w terminie do dnia 13 grudnia 2024 r. do godz. 1000 (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta). Oferty, które wpłyną po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Informacje dotyczące składania ofert można otrzymać w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Świnoujściu, ul. Wyspiańskiego 35c, pok. 204, I piętro, tel. (91)3278643, osoba do kontaktu: Anna Szklarska, e-mail: aszklarska@um.swinoujscie.pl.

Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz warunki realizacji zadania dostępne są na stronie Biuletyn Informacji Publicznej.

Zapraszamy do składania ofert i dziękujemy za zaangażowanie w ochronę zwierząt w naszym mieście.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

ZHR dla powodzian. Dary dla przedszkola w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Opublikowano

w dniu

W dniach 15-17 listopada delegacja harcerzy z 13. Świnoujskiej Drużyny Wędrowników „Ptaki” z III Szczepu Harcerskiego im. Zawiszy Czarnego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej pojechała pomagać powodzianom w ramach Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR.
W pierwszej kolejności udali się do Ołdrzychowic Kłodzkich, do Przedszkola Gminnego. Tam przekazali dary, otrzymane od uczestników „Biegu Charytatywnego dla przedszkola” oraz innych donatorów. Zebrane pieniądze podczas Biegu oraz zrzutki, w kwocie 4000 zł, zostały wcześniej przekazane na konto Przedszkola.
Po przekazaniu darów wyruszyli do Kłodzka, gdzie zrealizowali dalsze zadania wynikające ze zleconej służby z Pogotowia ZHR.
Na miejscu, na terenie zabytkowego Klasztoru Zakonu Franciszkanów w Kłodzku (założonego w 1678 r.), pomagali w pracach porządkowych i remontowych. Skuwali zalane tynki, naprawiali instalację elektrycznej, wywozili gruz.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz dzieci z Przedszkola podziękowali za pomoc, pisząc m.in.:
W imieniu całej społeczności przedszkolnej serdecznie dziękujemy za hojne wsparcie wszystkich sponsorów i ludzi dobrej woli. Zaangażowanie w pomoc jaką nam niesiecie w tym trudnym dla nas czasie jest godne podziwu. Wasze wsparcie nie tylko pomaga nam finansowo ale także dodaje nam otuchy i motywacji, aby z jeszcze większą determinacją odbudować nasze przedszkole.

 

Dziękujemy za pomoc i wsparcie, współorganizatorom biegu, jak i tego wyjazdu:
– Pani Prezydent Joannie Agatowskiej,
– Panu Radnemu Sławomirowi Nowickiemu,
– Urzędowi Miasta Świnoujście,
– Grupie Morskiej – Cała Naprzód!,
– Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 9 w Świnoujściu,
– Radzie Rodziców przy ZSP nr 9,
– Barowi Krewetka,
– Hurtowni Warzyw i Owoców „Marciny”,
– MDK Przytór,
– OHP Świnoujście – Hufiec Pracy,
– OSP Przytór,
– Color Copy.

 

Zachęcamy do wsparcia działań pogotowia oraz do zapisania się do niego przez ankietę internetową.
  • Kłodzko: Punkt pomocy dla poszkodowanych w Kłodzku wciąż potrzebuje osób do sortowania i wydawania materiałów oraz wsparcia w pracach rozbiórkowych i usuwaniu zniszczonych elementów budynków.
  • Małe wioski wokół Kłodzka: Wciąż pilnie potrzebujemy wolontariuszy, którzy pomogą w oczyszczaniu zalanych domów i podwórek, zwłaszcza w miejscach, gdzie pomoc jeszcze nie dotarła. Każda para rąk jest na wagę złota – zarówno przy pracach rozbiórkowych, jak i obsłudze narzędzi oraz sprzętu porządkowego.
Szukamy również osób mających doświadczenie w konkretnym fachu budowlanym, które znają się m.in. na kładzeniu płytek.
Na miejscu jest potrzebna nie tylko pomoc fizyczna, ale również wsparcie psychiczne osób, które już powoli opadają z sił i nadziei na powrót do normalności. Potrzebują po prostu ciepłej rozmowy i chwili wytchnienia od trudów codziennej walki z następstwami powodzi. Twoja obecność może nieść nie tylko pomoc, ale także nadzieję.

Jak możesz pomóc?

Pamiętaj, że wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia na służbę znajdziesz w Procedurze działania w terenie PHH. Skontaktuj się z Twoim koordynatorem wojewódzkim, aby ustalić szczegóły i dołączyć do akcji!
https://zhr.pl/dlapowodzian/
Razem możemy więcej – wesprzyjmy tych, którzy najbardziej tego potrzebują!
Czuwamy!
Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Z powodu awarii ponad 16 tysięcy odbiorców nie ma prądu

Opublikowano

w dniu

O awarii zasilania w woj, zachodniopomorskim poinformował w czwartek operator Energa. Bez prądu jest ponad 16 tysięcy obiorców. Usuwanie awarii może potrwać do późnego popołudnia.

Jak podała Energa, z powodu awarii prądu nie ma w powiatach: białogardzki, koszaliński, szczecinecki, świdwiński.

Bez zasilania jest 16473 obiorców i niemal 500 stacji transformatorowych.

Służby energetyczne pracują, żeby jak najszybciej usunąć awarię. Prądu może jednak nie być do późnego popołudnia.

Przyczyną awarii mogą być złe warunki pogodowe w regionie. (PAP)

pij/ agz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524