Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Ekspertka: stan nadmorskich wydm od lat jest zły; wpływają na to m.in. śmieci i wydeptane ścieżki

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

Stan siedlisk nadmorskich wydm od lat jest zły; wpływa na to obecność gatunków inwazyjnych, znaczący udział drzew, obecność wydeptanych ścieżek i śmieci – powiedziała PAP dr Magdalena Lazars z Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt ratowania wydm „LIFE for Dunes PL”, którym pokieruje, otrzymał z UE ponad 3,6 mln euro.

Celem projektu „LIFE for Dunes PL”, realizowanego w ramach programu LIFE jest ochrona i renaturyzacja nadmorskich siedlisk wydmowych oraz przeprowadzenie badań naukowych, które stanowią fundament dla efektywnego zarządzania strefą brzegową Bałtyku. Projekt obejmuje fragmenty wybrzeża Morza Bałtyckiego w Polsce, Niemczech i na Litwie, które są chronione w ramach sieci Natura 2000.

Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w wysokości ponad 8,6 mln euro, z czego ponad 3,6 mln euro przypadnie Uniwersytetowi Gdańskiemu. Projektem po stronie UG kieruje dr Magdalena Lazarus z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody, Wydziału Biologii.

PAP: Projekt „LIFE for Dunes PL”, którym pani kieruje, otrzymał dofinansowanie w wysokości 3,6 mln euro. Jakie działania – jako naukowcy – będziecie podejmowali?

Magdalena Lazarus: W projekcie zaplanowano szereg działań, będących odpowiedzą na występujące zagrożenia. Chcielibyśmy wypracować metodę analizy stanu zachowania siedlisk wydmowych na postawie zdjęć lotniczych uzyskanych z drona (lub satelity). Takie metody są coraz bardziej popularne, ponieważ umożliwiają sprawną analizę dużych obszarów z zaangażowaniem niewielkiej liczby osób.

Ocena stanu zachowania siedlisk będzie szczególnie przydatna np. po wystąpieniu gwałtownych zjawisk pogodowych, ale możliwe będzie również szacowanie rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych itp. Z działań badawczych zaplanowaliśmy również m.in. badania z zakresu stabilności wałów wydmowych, a także zachodzących zjawisk geomorfologicznych. Znalezienie odpowiedzi na szereg postawionych przez nas pytań umożliwi sprawniejsze planowanie rozwiązań służących zachowaniu tych cennych siedlisk.

PAP: Co jest główną częścią projektu?

M.L.: Renaturyzacja siedlisk wydmowych poprzez usuwanie gatunków roślin inwazyjnych, a także odmładzanie siedlisk poprzez usuwanie drzew. W przypadku niewłaściwego korzystania z wałów wydmowych przez turystów – zaplanowaliśmy szeroką akcję edukacyjną. Mamy nadzieję, że uda się nam przekonać miłośników plaży i morza, że razem możemy chronić te cenne siedliska.

PAP: Które nadmorskie wydmy są zagrożone zanikaniem?

M.L.: Pogarszanie się stanu zachowania nieleśnych siedlisk wydmowych to niestety problem, który dotyczy w zasadzie całego wybrzeża morskiego, nie tylko w granicach Polski. Rozciąga się on na wybrzeże Bałtyku, a nawet szerzej – w wielu krajach Europy Zachodniej również siedliska te są zagrożone.

PAP: Jakie czynniki wpływają na zanikanie nadmorskich wydm?

M.L.: Takich czynników można wymienić kilka. Jednym z nich jest wprowadzanie w przeszłości (a częściowo również obecnie) gatunków roślin sprowadzanych z innych stref geograficznych i sadzenie ich na wydmach w celu stabilizacji piasku. Niestety efekt po latach jest taki, że zamiast naturalnej roślinności wydmowej, mamy w wielu miejscach zarośla wierzbowe lub agregacje róży pomarszczonej.

Kolejnym problemem jest ignorowanie zakazu wchodzenia na wydmy przez turystów. Siedliska wydmowe są wrażliwe na wydeptywanie, a jeśli dodać do tego zostawiane przez ludzi śmieci, niestety nie sprzyja to ochronie przyrody wydmowej.

Wiele powierzchni wydm nadmorskich zostało również zalesionych w przeszłości (sadzono głównie sosnę zwyczajną, ale nie tylko). Lasy mieszane i bory na wydmach to co prawda naturalnie formujące się zbiorowiska roślinne i same w sobie są również cenne przyrodniczo, jednak jeśli wprowadzamy nasadzenia, zaburzamy równowagę między siedliskami leśnymi a nieleśnymi, co w wielu miejscach prowadzi do zaniku tych drugich lub sprowadzenia ich do wąskiego pasa wału wydmowego. Jeśli do tego dodać zmiany klimatyczne (np. gwałtowne sztormy rozwiewające i rozmywające piasek wydmowy), w wielu miejscach mamy sytuację, w której morze spotyka się z wąską plażą, wałów wydm nieleśnych nie ma, zamiast tego woda morska podmywa las. Wymieniona lista czynników nie wyczerpuje jednak wszystkich zagrożeń siedlisk wydm nadmorskich.

PAP: Jak oceniłaby pani stan zachowania polskich wydm?

M.L.: Stan zachowania siedlisk przyrodniczych to ich cecha, która podlega regularnej ocenie i jest raportowana do Komisji Europejskiej. Ostateczna ocena jest trzystopniowa – stan zachowania może być dobry, niezadowalający lub zły. W przypadku siedlisk nadmorskich wydm – stan ten od lat jest niestety zły, na co wpływają wymienione przeze mnie wyżej czynniki (obecność gatunków inwazyjnych, znaczący udział drzew, obecność wydeptanych ścieżek, śmieci itp.).

PAP: Czy grozi nam całkowity zanik wydm?

M.L.: Całkowity zanik nieleśnych wydm nadmorskich raczej nam nie grozi. Wybrzeże w granicach Polski skutecznie chronimy chociażby na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego, ale nie tylko. Na pewno jednak bez działań z zakresu ochrony czynnej powierzchnia dobrze zachowanych nieleśnych wydm będzie się zmniejszać, i to coraz szybciej. Skutkiem będzie zmniejszanie się różnorodności biologicznej i naturalnego zróżnicowania siedlisk.

Rozmawiał Piotr Mirowicz (PAP)

pm/ agt/ lm/

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. PC temu

    4 lipca 2024 na 07:10

    A na zły stan wydm nie wpływa budowa apartamentowców?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Betonowa płyta nowego mostu w Wolinie jest gotowa. S3 pojedziemy do końca roku

Opublikowano

w dniu

Foto: GDDKiA Szczecin

Budowa drogi ekspresowej pomiędzy Troszynem a Świnoujściem zmierza ku końcowi. Płyta nowego mostu w Wolinie jest w całości zabetonowana, wykonywane są izolacje na częściach dojazdowych. W wielu miejscach na jezdniach nowej S3 zostało wykonane oznakowanie poziome. 

Droga ekspresowa S3 przebiega wzdłuż zachodniej granicy Polski i połączy Świnoujście (terminal promów morskich) z granicą z Republiką Czeską w Lubawce. 17-kilometrowy odcinek Świnoujście – Dargobądz jest początkowym fragmentem tej trasy. Rozpoczyna się na terenie Miasta Świnoujście od terminalu promów morskich i wylotu z tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. Odcinek kończy się przed węzłem Dargobądz, znajdującym się na zachód od tej miejscowości. 

Odcinek Dargobądz – Troszyn o długości 15,9 km rozpoczyna się od węzła Dargobądz. Kończy się natomiast na włączeniu w obwodnicę Troszyna, Parłówka i Ostromic, obejmując przebudowę początkowego (jednojezdniowego) fragmentu tej obwodnicy. 

Zakończenie prac na S3 Świnoujście – Troszyn zaplanowane jest na IV kwartał 2024 roku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tych wandali szuka nie tylko policja. W nocy wyłamali szlaban [video]

Opublikowano

w dniu

Kilka tysięcy złotych mogą wynosić straty po tym jak dwóch wandali w nocy ze środy na czwartek wyłamało szlaban przed wjazdem na parking wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Grunwaldzkiej 48. Do zdarzenia doszło 30 minut po północy.

Wandali nagrała kamera monitoringu. Na nagraniu widać jak dwóch mężczyzn podbiega do szlabanu i wyłamują go z całej siły, po czym uciekają.

Zapis monitoringu otrzymała już policja, ale właściciele nieruchomości proszą czytelników portalu swinoujskie.info w pomocy w odszukaniu sprawców. – Być może ktoś rozpozna ich po ubiorze lub po charakterystycznym sposobie chodzenia – mówi jeden z lokatorów. – Każda informacja może okazać się cenna. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wskazówki dotyczące sprawców, proszony jest o kontakt z policją lub właścicielami wspólnoty – dodaje.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przytór-Łunowo. Coraz bliżej bezpiecznego przejścia pod torami

Opublikowano

w dniu

Foto: Sławomir Nowicki

Przejście podziemne, które biegnie pod dwoma liniami kolejowymi nr 996 i 401, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. Dotychczas, aby dotrzeć na plażę, wielu pieszych zmuszonych było do niebezpiecznego pokonywania torów. 

Przejście pod linią 996 jest już gotowe. Aktualnie budowane jest to biegnące pod 401. Wykonawca na czas budowy musiał wyłączyć tor z użytkowania, dlatego jego budowa się opóźniła.

Foto: Sławomir Nowicki

– Mieszkańcy czekali na przejście bardzo długo. Wreszcie będzie. Tunel zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo, ale też spokój rodziców, których dzieci latem chodzą na plażę. – To inwestycja, która z pewnością przyniesie korzyści dla całej naszej społeczności – jest przekonany radny Sławomir Nowicki.

Przejście biegnie nie tylko pod torami, ale także pod estakadą S3. Droga do przejścia będzie biegła od strony runda w Łunowie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Bezpieczniej w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Nowe samochody dla OSP Przytór

Opublikowano

w dniu

Ponad 1,4 mln zł unijnego dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa w prawobrzeżnej części Świnoujścia przyznane. W piątek, 4 października 2024 r. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska podpisali umowę. To środki na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego oraz wyposażenia.
Przyznane dofinansowanie to efekt rozstrzygniętego przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego naboru z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego, dotyczącego wzmacniania służb ratownictwa. Łączna kwota dofinansowania na realizację 55 projektów – głównie zakładających zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych i sprzętu do prowadzenia akcji – wynosi 62,68 mln zł.
–  Ochotnicze Straże Pożarne, aby skutecznie nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia muszą dysponować odpowiednim sprzętem. Unijne fundusze pozwalają nam na doposażenie remiz w najpotrzebniejszy sprzęt ratujący ludzkie życie. To inwestycje w bezpieczeństwo, szczególnie istotne w takich miastach jak Świnoujście – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Gmina Miasto Świnoujście dotację wykorzysta na: zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem oraz lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego, przyczepy wężowej z kompletem węży do prowadzenia działań przeciwpowodziowych, wyposażenia ratowniczo-gaśniczego oraz sprzętu łączności do powiadamiania alarmowego.
Wyposażenie będzie wykorzystywane przez OSP Świnoujście-Przytór. Jednostka obecnie posiada na swym wyposażeniu jedynie 26-letni samochód.
– OSP w Świnoujściu bardzo istotnie uzupełniają system Państwowej Straży Pożarnej i stworzenie im jak najlepszych warunków, szczególnie w prawobrzeżnej części Świnoujścia, która jest dzisiaj zintegrowana ze strefą przemysłową, głównie z terminalem gazowym, jest dla nas niezmiernie istotne. Dziękujemy za wparcie Województwa Zachodniopomorskiego – mówiła Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.
OSP dzięki realizacji projektu będzie ubiegała się o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Dofinansowanie zostało przyznane w ramach działania 2.15 Wzmocnienie służb ratownictwa – Typ 1. Wsparcie potencjału służb ratownictwa w usuwaniu skutków zmian klimatycznych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zapowiada się emocjonujący mecz koszykówki U19. The Sailors Świnoujście vs. Wilki Morskie Szczecin 

Opublikowano

w dniu

Młodzieżowa drużyna The Sailors Świnoujście zmierzy się z Wilkami Morskimi Szczecin. Początek emocjonującego meczu 10 października (czwartek) o godz. 17.00 w Hali Uznam Arena w Świnoujściu.

To nie tylko szansa na podziwianie młodych talentów, ale także doskonała okazja do wspólnego kibicowania i przeżywania sportowych emocji.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców Świnoujścia, ludzi kochających sport oraz wszystkie osoby, które chcą zobaczyć fantastyczne koszykarskie widowisko – zachęca Jacek Chmielewski, trener młodych koszykarzy.

Świnoujska młodzieżowa drużyna rozpocznie sezon i zagra w kategorii U-19 Polskiego Związku Koszykówki. 

Młodzi zawodnicy pokażą swoje umiejętności, pasję i determinację. Być może wśród nich są przyszłe gwiazdy koszykówki.

Obie drużyny będą walczyć o każdy punkt, a ich zacięta rywalizacja dostarczy nam niezapomnianych chwil. Nie przegapcie okazji, aby być świadkami wielkich sportowych momentów

– Mecz pomiędzy Sailorsami i Wilkami będzie okazją, by spotkać się z innymi kibicami, podzielić się swoimi emocjami i przy okazji wspierać młodych sportowców. Na trybunach będą mile widziane niebieskie elementy – zachęca Angelika Chmielewska.

Zarezerwuj sobie ten dzień i dołącz do nas na meczu, który z pewnością dostarczy wielu emocji. Razem wspierajmy młodych sportowców i cieszmy się magią koszykówki

Szczegóły wydarzenia:
Data: 10 października 2024 r. (czwartek)
Godzina: 17:00
Miejsce: Hala Uznam Arena, Świnoujście
Lokalizacja: Zobacz na Google Maps

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Taka przysięga jest tylko raz. Pierwszaki pasowane na ucznia

Opublikowano

w dniu

Tradycyjnie na pokładzie okrętu transportowo-minowego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – ORP Poznań, dzieci z klas pierwszych dostąpiły zaszczytu pasowania na ucznia. Przyrzeczenie sumiennej nauki oraz dbałości o dobre imię Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu przypieczętowane zostało dotknięciem ramion pierwszaków pałaszem.

Okręt to nie tylko kadłub, ale również załoga, podobnie szkoła to nie tylko budynek, ale przede wszystkim uczniowie, którzy ja tworzą” – tymi słowami zwrócił się do pierwszoklasistów dowódca okrętu, następnie życzył im powodzenia w szkole oraz wytrwałości w codziennej nauce.

Na pokładzie okrętu ponad 80 dzieci czterech klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu stało się uroczyście uczniami. Aktu pasowania dokonał dowódca i oficerowie okrętu ORP Poznań poprzez dotknięcie ramion uczniów pałaszem. Uczniowie w obecności przybyłych marynarzy, rodziców, dyrekcji, nauczycieli, oraz koleżanek i kolegów ślubowali na sztandar szkoły sumienną naukę i rzetelne wywiązywanie się z obowiązków uczniowskich. Ślubowanie złożyli także rodzice przyrzekając, że wspierać będą swoje dzieci w wypełnianiu szkolnych powinności.

Z okazji wstąpienia do grona uczniów, życzenia osiągania jak najlepszych wyników w nauce złożyła dzieciom dyrektor szkoły pani Sylwia Wróblewska. Podczas uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Każdy pasowany uczeń na pamiątkę wydarzenia otrzymał dyplom oraz odznakę.

8 Flotylla Obrony Wybrzeża od 1970 roku ściśle współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 1 w Świnoujściu, kiedy to szkoła za swojego patrona przyjęła Marynarkę Wojenną RP. Każdego roku organizowanych jest wspólnie kilka imprez, a pasowanie na ucznia klasy pierwszej na pokładzie okrętu wojennego wpisało się na stałe w tradycję szkoły. Dzięki szczególnemu miejscu, jakim jest okręt, wydarzenie to nabiera wyjątkowo atrakcyjnej formy i na długo zapada w pamięć młodym uczestnikom.

 

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524